2024. szeptember 29., vasárnap

Billiós jövedelem, milliárdos sikkasztás

Tízmilliárdos adócsalást követtek el tavaly a szerbiai kereskedők

Tavaly az Szerbiai Adóhivatal több mint másfél billió dinár (12,5 milliárd euró) közbevételt fizettetett meg. Ez 119 milliárd dinárral több a 2018. évinél, azaz 8,2 százalékos növekedés tapasztalható az állam iránti kötelezettségek megfizettetésében – mondta Dragana Marković, a hivatal igazgatója. Ezzel egyidejűleg azonban 45 százalékkal nőtt az adócsalások száma is – tette hozzá az igazgató.

– Az adórendőrség tavaly 1365 büntetőeljárást indítványozott. A bírósági eljárásokat 14,8 milliárd dinár összértékű adósikkasztás miatt kezdeményezték. A legtöbb adócsalást a keresekedelemben követték el, az ágazatban ugyanis csaknem 10 milliárd dináros sikkasztásról beszélünk. Jelentős összegeket csentek el az építészetben és a mezőgazdaságban is – részletezte az adatokat Marković.

Az adóhivatal év végén megjelentette az adóhátralékkal rendelkezők hivatalos listáját is. E szerint a lista szerint az aktív vállalkozások, valamint a csődeljárás alatt levő cégek össz adótartozása Szerbiában jelenleg meghaladja a hárommilliárd eurót. Mint már korábban beszámoltunk róla, az összeg jelentős része megfizethetetlen, ugyanis a csődeljárás alatt levő cégek több mint 2,5 milliárd eurós adósságot halmoztak fel. Marković erre vonatkozóan azt nyilatkozta, hogy az adósságok túlnyomó része több mint öt évvel ezelőtt keletkezett. Az adóhátralékok teljes összegének 46 százaléka kamat, ami azt mutatja, hogy a kötelezettek évekkel ezelőtt kihasználták az állam nyújtotta adóhalasztási lehetőségeket, és ily módon halmozták fel adósságukat – magyarázta a hivatal igazgatója. Kiemelte: jelenleg szinte nincs is olyan adóköteles, aki újabb adósságot halmozna fel. Az adóhivatal ugyanis prioritásként kezeli a folyamatban levő keresletek megfizettetését – tette hozzá Marković.

Az adóhivatal első embere kitért a hivatalban foglalkoztatottak számának problémájára is. Jelenleg ugyanis 4800-an végzik azt a munkát, amit pár évvel ezelőtt 10 000-en végeztek – mondta Marković. Az igazgató szerint új munkahelyek nyitására akkor kerülhet sor, ha életbe lép a vagyonadóról szóló törvénymódosítás, amely előirányozza, hogy ezzel külön egység foglalkozzon a hivatalon belül.