2024. szeptember 29., vasárnap

Ne repüljön a koronavírus!

A Szerbiai Postaforgalmi Közvállalat a lakosság türelmét kéri

A járvány terjedése miatt a Kínából induló és oda érkező repülőgépjáratok számának drasztikus csökkentése kihat a postai küldemények forgalmának gyorsaságára is. A Lufthansa és Lot légitársaságok járatai határozatlan ideig szünetelnek a koronavírus terjedése miatt, ez pedig a postaforgalomra is kihat. A Szerbiai Postaforgalmi Közvállalat hivatalos internetfelületén jelent meg tegnap a hír, amelyben azilletékesek a lakosság türelmét és megértését kérik a postai küldemények elmaradása esetén, egyúttal ígéretet tesznek arra, hogy ha változások lépnek fel az ügy kapcsán, értesíteni fogják a felhasználókat.

A koronavírus-járvány következményeit a multinacionális légitársaságok szenvedik el a leginkább, emellett a globális gazdaságra is egyre nagyobb hatással van. A legtöbb repülőgép Kínában landol Ázsia területén, de az egy országon belüli utazások tekintetében is második helyet foglalja el a harmadik világon belül. Több nemzetközi légitársaság is csökkentette, illetve átmenetileg beszüntette járatainak számát az országba. A külföldiek hazaszállítása a járvány sújtotta Kínából folyamatos. Ezeket a személyeket tizennégy napos biztonsági elkülönítés várja.

KI NYER, KI VESZÍT

A legrosszabb helyzetben az ázsiai légitársaságok vannak. A Thai Airways rendszeresen fertőtleníti az utasteret, de állítólag már nincs kinek. Rajiv Biswas, az IHS Markit gazdasági szakértője szerint az ázsiai országok jelentősen függnek a kínai turistáktól, hiányukat Taiföld, Szingapúr, Malajzia, Japán is megérzi.

Több multinacionális vállalat, mint a Facebook is, óva inti alkalmazottait az utazástól a megingott keleti birodalomba. Dolgozóik védelmének érdekében a Starbucks nemzetközi kávézólánc bezáratta a Kínában lévő üzleteinek felét. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója azt nyilatkozta: – Nem túl jók az első negyedévi kilátások a járvány terjedése miatt.

A koronavírus kedvezőtlen gazdasági hatásai valakinek lehet épp hasznot hoznak. Az Erste Bank szakemberei szerint Európa akár nyerhet is a jelenlegi helyzeten. A kínai gyárak termelésének leállítása az epidémia miatt keresletkiesést okozott, ezért az kőolajszármazékok, a réz, az acél világpiaci ára jelentősen csökkent, a kelet-közép-európai országok pedig nyersanyag behozatalra kényszerülnek az említett értékekből. Az árak csökkenése miatt gazdasági élvezői is lehetnek a kialakult helyzetnek.

A JÁRVÁNY ÉS A VADKERESKEDELEM

A járvány a kínai vadkereskedelemre is hatással van. Az állatvédők a koronavírusra hivatkozva végleg betiltanák a vadon élő állatok kereskedelmét az országban – számolt be a hírről a BBC kedden.

A piacon árult élő állatok sok veszélyes betegség forrásai lehetnek, feltételezések szerint a koronavírus okozta tüdőgyulladás-járvány is egy ilyen piacról indulhatott el Vuhanban.

Kína átmenetileg megtiltotta ugyan a vadkereskedelmet, de ez többek szerint nem elegendő. A járvány megállítása után a kínai piac ismét a melegágya lesz a különböző járványoknak, amik akár globális méretűek is lehetnek.

Az állatvédők szerint ezzel a szabályozással az illegális vadkereskedelemnek is véget lehetne vetni, a veszélyes járványok további kitörésének esélye is csökkenne, és a biodiverzitás megőrzése érdekében is egy nagy lépés lehetne, amelyről Kínánk egyébként is az idén kellene felújítania egy nemzetközi egyezményt.

Az embereket megfertőző betegségek több mint a 70 százaléka ered állatoktól, különösképpen vadon élőktől. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei szerint az új koronavírus forrásai is a denevérek voltak, akárcsak a SARS és a MERS vírus esetében. Ezek viszont előbb a cibetmacskákra és tevékre terjedtek át, mielőtt embert fertőztek volna meg.

A legális és illegális vadkereskedelemnek Kína a legnagyobb piaca. A vadon élő állatokból készült termékek ipara a kínai gazdaság nagyon jelentős ágazata. A Természetvédelmi Világszervezet (WWF) tanulmánya szerint az illegális vadkereskedelem értéke globálisan évi 20 milliárd dollárra rúg. Ezzel a negyedik legnagyobb illegális kereskedelmi tétel a drogok, az embercsempészet és a hamisítás után.