2024. szeptember 29., vasárnap

Szerbiát nem érinti különösebben a Brexit

Szerbia nem számíthat arra, hogy a Brexit után időszakban növekedhet a Nagy-Britanniába irányuló kivitele – nyilatkozta Ivan Nikolić, a belgrádi Közgazdasági Intézet igazgatója.

– Nagy-Britannia eddig mérsékelten volt jelen a délkelet-európai régió gazdaságában, sokkal kevésbé, mint amire lehetősége lenne. Továbbra is alkalmazza a megszorító vízumrendszert a diplomata- és egyszerű útlevelek, valamint a tranzitutasok esetében, ez pedig nehezíti az ügyvitelt. Ez érvényes a tengeren túli területeire is – magyarázta Nikolić. Hozzáfűzte: Szerbiának nem kell attól tartania, hogy rá nézve a Brexit jelentősebb külkereskedelmi következményekkel jár, hiszen eddig nem volt szoros az együttműködése az Egyesült Királysággal, a szolgáltatások kivitele pedig (ami jelentősebb az árukivitelnél) folytatódik ugyanúgy, mint eddig, e tekintetben nincsenek korlátozások. Szerbiára vonatkozóan inkább az Európai Unió gazdasági növekedésének lelassulása jelent kockázatot.

– Majd kiderül, hogy Nagy-Britannia megőrzi-e az eddigihez hasonló helyzetét, és valóban liberalizálja-e kereskedelmi kapcsolatait, mint ahogyan korábban jelezte. Kiválásával az EU bruttó hazai termékének 15 százalékát vitte el, némely közös európai projektumokban való részvétele pedig még ennél is nagyobb arányú volt. Jelentőségére más uniós országokhoz képest az Airbus repülőgépek gyártási projektuma is rávilágít. A legnagyobb szerepe ebben a projektumban Németországnak van, de rögtön utána Nagy-Britannia következik, hiszen a szigetországban gyártják az összes gép szárnyait, gyakran a motorokat is. Franciaországra marad a többi fő alkatrész előállítása, és az övezet peremére szorul az ülések, üléshuzatok és más kevésbé fontos komponensek elkészítése – részletezte Nikolić.

A Szerbiai Nemzeti Bank adatai szerint Szerbia 2019-ben novemberrel bezárólag 552 millió euró értékű szolgáltatást exportált és 273,7 millió értékűt importált. Az ügyviteli, IKT és szállítási szolgáltatások kivitelének 9 százaléka Nagy-Britanniába irányul, a behozatalának pedig az 5 százaléka érkezik onnan. A tavalyi áruszállításra vonatkozó adatok szerint Nagy-Britanniának 325,6

millió euró értékű árut adtunk el, elsősorban gumiabroncsokat (74 millió euró értékben), továbbá elektromos alkatrészeket járművekhez, különféle gépeket, ventilátorokat, műanyag termékeket, gyógyszereket stb.

A britektől Szerbia tavaly főként gépkocsikat, motorokat, generátorokat, gyógyszereket, fagyasztott halat, dezodorokat stb. vásárolt. A szigetországból való whiskybehozatalra majdnem egymillió eurót költött az ország.