2024. szeptember 29., vasárnap

Antić: Nem eladó az EPS

Szerbia újraindította a Kolubara B hőerőmű építésének projektumát, melyet még a múlt század '80-as éveiben kezdtek el. A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) szerződést írt alá a kínai PowerChina céggel egy 350 megawattos blokk megépítéséről.

Az Ub melletti Kalenićben a Kolubara B új hőerőmű építőhelye jövőre nyílik meg, a kínai partner azt ígérte, hogy az idén április végéig elkészíti a 385 millió euró értékű, teljességgel környezetvédelmi alapú vállalkozás végrehajtásának tervét.

„A létesítményt az Európai Unió szabványaival összhangban, a legkorszerűbb technológia alkalmazásával építjük fel, és arra fogunk törekedni, hogy a helybelieknek ebből maximális hasznuk legyen” – nyilatkozta a Szerbiai Rádió és Televíziónak Jang Bo, a PowerChina igazgatója.

Az EPS megkezdte a megújuló energiaforrások kiaknázását is, de a szénről, amelyből a villanyáram kétharmadát nyerjük, nem lehet olyan gyorsan lemondani, ezért a régi blokkokat újítani kell.

Milorad Grčić, az EPS megbízott vezérigazgatója közölte: a Szerbiai Villanygazdaság 100 százalékban állami tulajdonban marad. Ezt a közvállalat szakszervezete is helyesli. Milan Đorđevićnak, az érdekvédelmi szervezet elnökének a szavai szerint „semmiképpen sem kell magánosítani az EPS-et, a szakszervezet beleegyezett abba, hogy legyen részvénytársaság, de zárt körű”.

A szakminiszter is megerősítette, hogy senki nem fontolgatja az EPS eladásának lehetőségét.

„Teljes felelősséggel állítom, hogy a Szerb Köztársaságnak, Szerbia elnökének és a szerb kormánynak nincsenek privatizálási tervei – jelentette ki Antić.

Az új hőerőmű a Lazarevac melletti, legrégebbi Kolubara erőműblokkot váltja fel.

Emlékeztetőül: januárban és februárban a Danas és a Novosti is foglalkozott az EPS jövőjével. A Danas azt írta, hogy a köztársasági kormányzat komolyan fontolóra vette az EPS eladását, ennek legfőbb oka pedig az, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) leginkább efelé a megoldás felé hajlik. A Novosti korábbi írása szerint viszont Belgrád azt ígérte az IMF-nek, hogy az EPS 2020 végére részvénytársasággá válik, és hogy a polgároknak kiosztják az ingyenrészvényeket.