2024. szeptember 28., szombat

Százezres büntetések

Ellenőrzik a járványhelyzetre vonatkozó szabályok betartását – A felügyelők a vállalat és a cégvezető mellett a munkásokat is bírságolhatják

A múlt kedden megkezdték azon szabályok betartásának ellenőrzését, amelyeket állami rendelkezés alapján a koronavírus-járvány megfékezése érdekében foganatosítottak a vállalatokban. Mint ismeretes, a munkaadókat a járvány megelőzését szavatoló szabályzat megírására kötelezték, majd ezen határozatok érvényesítését is meg kellett szervezniük.

Az elmúlt egy hét alatt 430 ellenőrzést végeztek el a felügyelők, és 386 esetben minden az előírásoknak megfelelően zajlott. A szabálysértők közül négy munkaadó már elkezdte a tervezet megírását, negyven vállalatban pedig még nem foglalkoztak a járványmegelőzéssel – sorolta az adatokat Stevan Đurović, a munkaügyi felügyelőség igazgatója a Szerbiai RTV reggeli műsorában. Az igazgató szerint a terepen tapasztalt helyzet kielégítő. Egyelőre nem büntettek meg senkit, hisz nem ez a céljuk: a szabálysértőket rövid, 3–5 napos határidejű pótlásra szólították fel – tette hozzá Đurović. Hangsúlyozta, hogy a felügyelők a jövő héten újra meglátogatják ezeket a vállalatokat, és amennyiben továbbra sem foglalkoznak a járványhelyzetet szabályozó tervezettel, kénytelenek lesznek pénzbírságot kiszabni a szabálysértőkre.

TÍZEZERTŐL A MILLIÓIG

A büntetések esetében felvetődött a kérdés, hogy a felügyelők milyen rendelkezések alapján mekkora bírságot szabhatnak ki a munkaadókra? A járványhelyzet megfékezésére irányuló rendelkezések ugyanis nem határozzák meg a szabálysértők bírságolásának mértékét. Az egészségügyi biztonságot szavatoló munkaügyi törvény azonban világosan rendelkezik a munkafeltételekre vonatkozó szabályzatok megsértésének szankcionálásáról. Így azok a cégek, amelyek több szempontból is megsértik a határozatokat, akár egymillió dináros büntetést is kaphatnak.

A vállalkozók 400–500 ezer dináros büntetéssel sújthatók, azzal, hogy az igazgatót további 40–50 ezer dinárral büntetik, de a rendelkezés ebben az esetben lehetővé teszi az alkalmazottak bírságolását is. A szabályok betartásáért felelős munkatársat 20–50 ezer dinárral terhelhetik, a szabályszegést elkövető munkás viszont 10–20 ezer dináros büntetéssel sújtható. Đurović hangsúlyozta, hogy a járványhelyzet megfékezésével foglalkozó tervezet megvalósításáért egy vállalatban többen kell hogy feleljenek, így ezek az emberek felelősségre is vonhatók.

NEM LEHET TEHER A TERVEZET

A járványügyi helyzetre vonatkozó szabályozás tervezetének megírása és betartatása továbbra sem lehet teher a vállalatok számára – hangsúlyozták az illetékes minisztériumban. Az elsődleges cél ugyanis az egészségügyi biztonság szavatolása, így a tervezet kidolgozásáért nem kell fizetni, elegendő követni a minisztérium honlapján közzétett ajánlásokat, és a példák alapján létrehozni a dokumentumot – erősítette meg a munkaügyi felügyelőség igazgatója is. Đurović elmondta, hogy a terepről érkező visszajelzések szerint sok vállalkozó nyilatkozott pozitívan a közzétett példák alkalmazásáról, ám jelentős számú munkaadó továbbra is ügynökségeknél dolgoztatja ki a tervezetet. A gyakorlat azt mutatja, hogy az ügynökségek többségében ingyenesen elvégzik a szabályzat megfogalmazását, de akadt példa a tervezet kidolgozásának megfizettetésére is – tette hozzá az igazgató, aki szerint nagymértékű visszaélések nem történtek.

Mint ismeretes, a járvány megfékezését szabályozó tervezetnek tartalmaznia kell minden olyan utasítást, amelyet az alkalmazott a jelenlegi helyzetben köteles betartani a munkahelyén. A munkaadónak kötelessége ellenőrizni a munkások testhőmérsékletét és a maszk használatát, de elő kell írnia azt is, hogy a kollektíva hogyan viselkedjen azokkal szemben, akik fertőzötten végzik a feladataikat. A szabályzatnak többek között ki kell térnie arra is, hogy a munkások hogyan jelenthetik, ha családtagjaik koronavírussal fertőzöttek, vagy azt, hogy kapcsolatba kerültek egy beteggel.