2024. szeptember 28., szombat

Értéktelenné vált a „fekete gyöngy”

Nincs kereslet az arónia iránt Délkelet-Szerbiában – Veszélyben az ország első ültetvénye is

Szerbia egyik első arónia-ültetvényét a Suva Planina hegységen, Niš környékén telepítették. A fekete berkenye, azaz arónia termesztésében Dobrinka és Svetolik Stanković látta meg a lehetőséget, és 2011-ben 620 tövet ültettek el. Az első termést 2013-ban szüretelte a nyugdíjas házaspár, és elejében kiváló befektetésnek tűnt a gyógynövényként is ismert csodabogyó termesztése.

Mintegy 300 kiló első osztályú fekete berkenye nyilván leszedetlen marad, mert nincs rá kereslet, noha Svetolik Stanković jelképesnek mondható, 100 dináros áron kínálja (Fotó: Beta)

Mintegy 300 kiló első osztályú fekete berkenye nyilván leszedetlen marad, mert nincs rá kereslet, noha Svetolik Stanković jelképesnek mondható, 100 dináros áron kínálja (Fotó: Beta)

Az arónia egyébként a világ tíz legegészségesebb gyümölcsének egyike: antioxidáns tartalma háromszor nagyobb, mint a fekete áfonyáé, amit a világ egyik legértékesebb növényeként tartanak számon. Gyógyhatása mind a betegségek megelőzésében, mind a krónikus betegségek kezelésében felülmúlhatatlan. Az immunerősítő csodabogyó iránt azonban az utóbbi időben igencsak megcsappant a kereslet Délkelet-Szerbiában. Stankovićék ültetvényén az idén csaknem 800 kilogramm kiváló minőségű fekete berkenye maradt a bokrokon, hisz a jótékony termést nem vásárolják fel a környék hűtőházai. A tulajdonosok elmondták, hogy két évvel ezelőttig Leskovacon adták el a termést, ám tavaly óta nem tudják megfelelően értékesíteni az amúgy első osztályú gyümölcsöt. A Szibériából származó tövek ugyanis kitűnően fejlődtek a Donji Dušnikra jellemző, érintetlen természetben. A 400 méteres tengerszint feletti magasságon burjánzanak a bokrok, melyeket kizárólag természetes trágyával táplálnak, a permetezés helyett pedig mechanikus gyomirtást végeznek – mesélték a Beta hírügynökségnek Stankovićék. A nyugdíjas házaspár jövőre rekordmennyiségű termésre számít, hisz az utóbbi években fiatalítás céljából visszametszették a bokrokat, így a következő szezonban akár 4,5 tonna fekete berkenyét is szüretelhetnek.

Az ültetvény tulajdonosai mégis kilátástalannak érzik a helyzetüket, hisz az idén sem tudták értékesíteni a termést. Jelenleg igyekeznek menteni a menthetőt, így a fennmaradt termés egy részéből szörpöt készítenek. Ötszáz kilogramm aróniából készült jótékony nedű, amelyet főként ismerőseik körében értékesítenek. Az ültetvényeken maradt 300 kilogramm csodabogyót csupán 100 dinárért kínálják mindazoknak, akik saját maguk végzik el a szüretelést. A leszedett fekete berkenye kilogrammjáért 250 dinárt kérnek, ám még ezeken a jutányos árakon sem sikerül értékesíteni a természetes immunerősítőt – közölte a nyugdíjas házaspár. Elpanaszolták, hogy az idén még senki sem jelentkezett a nyílt szüretre. Továbbra is várják a vásárlókat, hisz az arónia a beéérést követően még egy teljes hónapig szedhető – tették hozzá.