2024. szeptember 27., péntek

Amikor negatívba fordul a bankszámla

Érdemes átgondolni, megéri-e magas kamattal folyószámlahitelt felhasználni

A folyószámlánkon levő összeg megengedett túllépése a legdrágább hitel, a kamat 36 százalékos is lehet, ha pedig ennél is mélyebbre, a nem engedélyezett mínuszba csúszunk, némely pénzintézetnél 78 százalékos kamatot is felszámolnak. A Szerb Nemzeti Bank azt ajánlja a polgároknak, ilyen folyószámlakölcsönt csak végszükség esetén használjanak fel, és akkor is csak rövid időre. Ha többet költenek, mint amennyi pénz a számlán van, a megkötött szerződés alapján a bank napi kamatszámítással magas kamatot számol fel a nulla alatti összegre: júniusban 25 szerbiai bank átlagos kamata a megengedett mínusz esetében 28,93, a nem engedélyezettnél pedig 35,53 százalék volt. A jegybanki statisztika szerint egyébként Szerbiában a lakosság – a hosszabb futamidő és az alacsonyabb kamatok miatt – sokkal szívesebben dönt a készpénzhitelek vagy a hitelek átütemezésével történő adósságrendezés, mint a folyószámlakölcsön mellett.

Zoran Grubišić, a Belgrádi Bankakadémia tanára ennek kapcsán fontosnak tartotta hangsúlyozni: csak szóbeszéd az, hogy a szerbiai bankok hitelkamatai a legmagasabbak között vannak Európában. A kamatlábakat a kockázat és az ország hitelképessége határozza meg. „A kamat mindig a kockázatot tükrözi, a bank ezt tartja szem előtt, különösen a számlán kialakult negatív egyenleg, hiteltúllépés (overdraft) esetén. Itt a banknak nincsen más biztonsági eszköze, és ennek megvan az ára” – mondta Grubišić.

A jegybank adatai szerint 2014 januárja és 2020 júniusa között a folyószámlán levő összeg megengedett túllépésére felszámolt kamat 4,7 százalékkal, vagyis 33,6 százalékról 28,9 százalékra csökkent. A 25 bank közül, amely jóváhagyott ilyen folyószámlahitelt, 18 csökkentette a hitelkamatot, és 3 olyan is volt köztük, amely 10 százalékkal kevesebbet számol fel. A központi bankban azt mondják, a következő időszakban a kamatláb további csökkenésére lehet számítani minden dinárkihelyezés esetében, mivel a jegybank március óta háromszori alkalommal összesen 1 százalékkal, azaz 1,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatot. A Szerb Nemzeti Bank hivatalos honlapján egyébként havi szinten figyelemmel kísérhető a folyószámlahitelekre felszámolt kamatok alakulása. „A hitelkamatok csökkenésének köszönhetően a gazdaság kamatköltségei jelentősen alacsonyabbak lettek, noha megnövekedett a hitelfelhasználás. Mindennek eredményeképp Szerbia gazdasága nyereségesebb lett, a lakosság rendelkezésére álló jövedelem pedig növekedett” – összegezett a jegybank, melynek nyilvántartása szerint júniusban a megengedett negatív számlaegyenlegre a ProCredit Bank számolt el legkevesebb kamatot, 9,64 százalékot, majd az UniCredit (15,73 százalék) és a Halkbank (19,11) következik. A legmagasabb kamatot, 35,96 százalékot az OTP Bankban kellett fizetni, úgyszintén magas kamatot számolt fel az Evobank (35,95) és az Adikko Bank (33,32). A folyószámlán levő összeg nem megengedett túllépéséért legkevésbé az Erste Bank bünteti ügyefeleit, a kamat 9,65 százalék. Hasonlóan alakul a ProCredit Banknál (9,95) és a Crédit Agricole Banknál (9,99). Itt is az OTP Bank van a csúcson 78,13 százalékkal, majd a Mobi Bank (50,57) és az API Bank (46,51) következik.