2024. szeptember 27., péntek

A kormány legfeljebb hat százalékkal növelné a minimálbért

A szakszervezetek ragaszkodnak ahhoz, hogy a minimálbérnek a fogyasztói kosár értékéhez kell igazodnia

Miután a Szociális-gazdasági Tanács tagjainak a múlt héten nem sikerült egyezségre jutniuk a minimálbér jövő évi összegét illetően, tegnap a kormány képviselői kirukkoltak javaslatukkal: 4–6 százalékos emelést indítványoznak. A munkáltatók számára ez elfogadható, a szakszervezetek viszont elutasítják, ragaszkodnak ahhoz, hogy a minimálbérnek a fogyasztói kosár értékéhez kell igazodnia, és azt követelik, hogy a Pénzügyminisztérium még egyszer gondolja át a kérdést.

A Szerbiai Munkáltatók Uniójának (UPS) képviselői azt hangoztatják: minimálbér-ügyben készek az olyan kompromisszumra, amely nem sodorja veszélybe a vállalatok gazdálkodását. Nebojša Atanacković, az UPS tiszteletbeli elnöke a Tanjugnak kijelentette: a kormány javaslata megfelel a munkáltatók elképzeléseinek, hiszen figyelembe kell venni a járvány okozta gazdasági helyzetet, ugyanakkor javítani kell a munkások anyagi helyzetén is.

– Elégedettek vagyunk a Pénzügyminisztérium viszonyulásával, az a fontos, hogy a minimálbér-növelés ne legyen nagyobb arányú annál, amit a gazdaság pillanatnyilag el tud viselni. A 4–6 százalékos növelés derűlátásra utal, és még jó lesz, ha a helyzet megengedi, hogy ennyivel is meg tudjuk emelni a legkisebb keresetet – nyilatkozta Atanacković.

Srđan Drobnjaković, az UPS igazgatója, a tárgyalások egyik résztvevője elmondta: számukra 6 százalékig elfogadható a béremelés, 2021-re ugyanis ekkora GDP-növekedés várható, ám elvárják, hogy a cégek számára az állam további könnyítéseket hagyjon jóvá: 16 000-ről 19 000 dinárra kell növelni a keresetek adómentes részét, valamint csökkenteni a bérek után fizetendő adókat és járulékokat.

A Munkáltatók Uniójában emlékeztetnek arra, hogy a szakszervezetek a múlt héten a mostani 30 000 helyett 37 500 dinárt követeltek, ami viszont a munkaadók számára elfogadhatatlan. Az UPS a minimálbér-tárgyalások megkezdése előtt véleménykutatást végzett a vállalatokban, és azoknak a 80 százaléka úgy látja, a mostani helyzetben nincs is lehetőség semmiféle emelésre.

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének (SSSS) képviseletében Duško Vuković tegnap kijelentette: elutasítják a 4–6 százalékos növelést, és kitartanak amellett, hogy a minimálbérnek követnie kell a fogyasztói kosár legkisebb értékét.

– A kormány javaslatának elfogadásával folytatódna az olcsó munkaerő politikája, és ilyen kis arányú korrekcióval nem lehetnek elégedettek sem a szakszervezetek, sem a minimálbérből élők. A szakszervezetek azt nehezményezik, hogy az illetékesek nem tartották tiszteletben a szociális párbeszéd résztvevőinek három évvel ezelőtti megállapodását, mely szerint 2021-ben a minimális munkabért ki kellene egyenlíteni a minimális fogyasztói kosárral. Ez most megvalósíthatatlan álomnak tűnik, és semi jele nincs annak, hogy a következő négy évben valóra váljon. A mostani kormányjavaslat szerint 6000-7000 dinárral alacsonyabb a minimális munkabér, mint amennyi pillanatnyilag a minimális fogyasztói kosár értéke (37 500 dinár) – mondta Vuković, hozzátéve, hogy a szakszervezetek azt ajánlják a Pénzügyminisztériumnak, még egyszer fontolja meg indítványát. Az a cél, hogy a következő találkozókon kompromisszumra jussanak. A három fél képviselői a tervek szerint legközelebb a jövő kedden tárgyalnak, a zárómegbeszélést pedig szeptember 14-én tartják, tekintettel arra, hogy a törvény szerint szeptember 15-éig dönteni kell a 350 000 munkást és annak családját érintő kérdésben.