2024. szeptember 27., péntek

A mezőgazdasági idénymunkások fele már legálisan dolgozik

Az építő- és vendéglátóipari ideiglenes alkalmazottakat is kiléptetik az árnyékgazdaságból

Az utóbbi másfél év alatt, amióta az ideiglenesen munkát vállalók egyszerűsített eljárással, elektronikus úton bejelenthetők, a munkaadók a mezőgazdasági idénymunkások 47 százalékát alkalmazták legális úton. Máig összesen 37.597 szezonmunkás került át a legális gazdasági folyamatokba, nekik a munkavállalásuk idejére fizették/fizetik a nyugdíjbiztosítást, és biztosítják őket munkahelyi sérülés esetére is – közölte a NALED, a Nemzeti Helyi Gazdaságfejlesztési Egyesülés.

Becslések szerint országszerte megközelítőleg 80 000 ember vállal idénymunkát a mezőgazdaságban. Közülük évente csak körülbelül 3000 személy dolgozik szerződés alapján, elsősorban azok, akiket hosszabb időre, 90-95 napra vesznek fel. A szezonmunkások egyszerűsített foglalkoztatásáról szóló törvény alkalmazásának elemzéséből kiderült, hogy a mezőgazdasági cégek, gazdák zöme elfogadta az új, elektronikus bejelentési rendszert. Főleg a gyorsaságot és a fix adóösszeget tartják kedvezőnek a drágább és bonyolultabb szerződés-aláírással szemben.

– A portált és az alkalmazást 413 munkaadó használta, közülük 127-en agrárgazdaságok tulajdonosai. Adók és járulékok címén már több mint 400 millió dinárt fizettek be a köztársasági költségvetésbe. Elfogadták a munkások bejelentésének új, egyszerű módját, és azt a megoldást, hogy csak azokra a napokra fizetik az adót és járulékot, melyeken a munkás valóban dolgozott. A GIZ és a NALED azt szeretné, ha ez az új rendszer sikeres regionális vállalkozássá terebélyesedne, ezért a jó gyakorlatot Montenegróra, Albániára és Észak-Macedóniára is kiterjesztenénk – ismertette Amira Omanović, a GIZ német nemzetközi együttműködési szervezet délkelet-európai regionális alapjának menedzserhelyettese.

A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az agrárgazdaságok átlagban 15, a vállalatok pedig 21 napra alkalmaztak idénymunkásokat, akik közül a legtöbben a 46 és 60, valamint a 18 és 30 év közöttiek. Még mindig sok olyan napszámos van, aki nem tájékozódott a bejelentett, legális idénymunkási státusz előnyeiről, így bejelentés nélkül is dolgozik. Ezért, mint a NALED munkatársai mondják, az illetékes köztársasági szervek fontos feladatai közé tartozik a minél szélesebb körű tájékoztatás is.

A köztársasági kormány augusztus elején elfogadhatónak értékelte a rendszer kiterjesztésére vonatkozó javaslatot, és megalakult a program bővítésével foglalkozó munkacsoport. A NALED elemzése szerint az építőiparban alkalmazott munkásoknak az egyharmada, az idegenforgalomban és vendéglátóiparban ideiglenesen foglalkoztatottaknak pedig körülbelül a 20 százaléka szerződés nélkül dolgozik. Nagy talány, hogy hányan vállalnak házimunkát. Egyes becslések szerint országszerte mintegy 55 000 család fogad fel embert gyermekek őrzésére, takarításra, idősek ellátására vagy más házimunkára.