2024. szeptember 27., péntek

Görög nyaralók szerb kézben

Halkidikin ugyanannyiért értékesítik az ingatlanokat, mint Belgrádban

A szerb turisták Görögország északi területeit látogatják szívesen, így a Halkidikin, a Thessalonikin, Asprovaltán, Kaválán és általában az Olümposzi régióban vásárolt ingatlanok jó befektetésnek számítanak. Nagy az érdeklődés a Korfu, Thászosz és Kréta szigetek iránt is, de jó keresési lehetőségek rejlenek az Athénban vásárolt lakásokban is – állítják az ingatlanközvetítő irodák és ügynökségek szakemberei, akik szerint a görög ingatlapiac alakulására nem hatott különösebben a koronavírus-járvány.

JÓ BEFEKTETÉS

Az idén fellendült a görög ingatlanpiac, ugyanis számos üdülőhely építése kezdődött meg – magyarázta a B92 portál érdeklődésére Ana Pavlica-Majorov, a Roman real-estate ügynökség képviselője. Kiemelte, hogy a befektetések felfrissítik a piacot, amely már két éve stagnál. A korlátozott kínálat miatt ugyanis az utóbbi években jelentősen megdrágultak az ingatlanok – tette hozzá az ügynök.

Az ingatlanok négyzetmétere a városokban 30, a turisztikai központokban pedig 25 százalékkal nőtt meg az utóbbi években – erősítette meg a B92-nek Nikola Nedeljković, a Grekodom Development szerbiai kirendeltségének igazgatója.

– Thessalonikin jelenleg 1000 euró körül mozog a régi építésű ingatlanok négyzetmétere, az új lakások négyzetméteréért pedig 1500 eurót kérnek. Halkidikin az átlagár 1100 és 1800 euró, attól függően, hogy régi vagy új építésű ingatlan iránt érdeklődik az ügyfél. Az Olümposzi régióban ennél valamivel kedvezőbbek az árak, a szigeteken viszont némileg drágábban lehet hozzájutni nyaralóhoz – részletezte az ügynökség igazgatója.

Nedeljković kiemelte, hogy a görög ingatlanpiacra különösebben nem hatott ki a pandémia. Az adatok ugyanis azt mutatják, hogy a járványhelyzet ellenére 40 százalékkal megugrott az értékesítés a múlt év azonos időszakához képest. A befektetők főként a tengerparti lakások és a kisebb házak iránt érdeklődnek, de sokan vásárolnak 10-20 szobás hoteleket is – állítja az igazgató, aki szerint a görög ingatlanpiac helyzete stabil, az adásvételek zökkenőmentesen zajlanak, ami biztonságot nyújt a külföldi befektetőknek.

ÁLOMHÁZIKÓ A PÁLMAFÁK ÁRNYÉKÁBAN

A görög ingatlanok értékesítésére vonatkozó rendelkezések azonosak minden külföldi állampolgár számára – mondta Nedeljković, aki szerint az adásvételi folyamat rendkívül egyszerű.

– A nyaraló kiválasztása után megszervezünk egy találkozót az ügyvéddel, akit közjegyző jelenlétében az ügyfél megbíz az adásvétel intézésével. A meghatalmazással az ügyvéd és a közjegyző közösen intézik tovább az értékesítést: adószámot nyittatnak a befektetőnek, elvégzik az ingatlan ellenőrzését, és végül előkészítik a szerződést is. Az ügyfél nem köteles megjelenni a szerződés aláírásakor sem, csupán igazolnia kell a szóban forgó összeg átutalását, amivel a megbízott érvényesítheti az ingatlan átadását – részletezte a Grekodom Development igazgatója.

Az átutalás mellett még mindig van lehetőség készpénzben fizetni az ingatlanért, ám ebben az esetben határátlépéskor kötelező bejelenteni az országba behozott összeget – egészítette ki a magyarázatot Ana Pavlica-Majorov. A ügynök azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az adásvételt követő kataszteri bejegyeztetés akár egy hónapon belül is lebonyolódhat, egyes hivatalokban azonban fél évig is elhúzódhat. A legtöbbet a thessaloniki ingatlanok bejegyeztetésére kell várni – tette hozzá.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az adásvétel lebonyolítása folyamán az ügyvédi, közjegyzői és kataszteri díjazások, illetve az ügynökség szolgáltatásainak díja átlagban a vásárolt ingatlan értékének a 10 százalékát teszik ki – írja a B92.net.

NEM ELÉG MEGVENNI: FENN IS KELL TARTANI

Egy kisebb értékű nyaraló fenntartási költségei 700 és 1000 euró között mozognak éves szinten – mondta a saját tapasztalatára hivatkozva Pavlica-Majorov ügynök. Hangsúlyozta, hogy az általa kiszámolt éves költségek az ingatlanadó mellett tartalmazzák az áram- és vízszámlákat, illeve a könyvelési költségeket is. A kiadások annak függvényében is változhatnak, hogy a tulajdonos nevén van-e internetszolgáltatás, kötött-e biztosítást az ingatlanjára, illetve lakás esetén terhelik-e közös költségek – fejtette ki Pavlica-Majorov. 

Az ingatlan fenntartását általában csak a határátlépésre vonatkozó korlátozások nehezítik meg – mondta Ivana Antić, aki pár évvel ezelőtt a Nea Plagia üdülőhelyen fektetett be. A kisebb értékű ingatlanok tulajdonosai ugyanis rendes körülmények között is kénytelenek betartani a schengeni egyezmény által szavatolt 90 napos tartózkodási lehetőséget, aminek kihasználását követően 3 hónapig nem léphetik át a görög határt. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy még ha többször, kevesebb időre is utaznak le a nyaralójukhoz, akkor is félévente összesen csak 90 napot tölthetnek a saját ingatlanjaikban – magyarázta Antić. Hozzátette, hogy az idén további gondokat jelentett a koronavírus-járvány miatt bevezetett teljes határzárlat.

– A nyaralónkat egyébként egész idényben bérlik a turisták, az idén is május 24-étől szeptember 25-éig jegyeztünk foglalásokat. A járványhelyzet azonban az egész szezont tönkretette: az ügyfélkörünknek kénytelenek voltunk visszafizetni az előleget, vagy pedig a következő idényre halasztani a foglalást. Problémát okozott a különböző számlák fizetése is, ugyanis a görög közművállalatoknál nem lehet igényelni a számlák külföldi kézbesítését. A korábban kialakított személyes kapcsolatok nélkül az idén nem tudtuk volna kifizetni az ingatlan után felszámolt kötelező járulékokat és egyéb költségeket, így a jövedelemkiesés mellett a tulajdonjog veszélyeztetése is terhelt volna bennünket – vázolta a pandémia következményeit Ivana Antić.

A szerbiai tulajdonosok jelenleg annak ellenére sem léphetik át a görög határt, hogy ingatlannal rendelkeznek a közkedvelt üdülőhelyeken. Csak abban az esetben tehetik ezt meg, ha 250 ezer eurónál többet ér az ingatlanjuk. A görög törvények szerint ugyanis a nagy értékű tulajdonjogtól egyenes út vezet a Golden visa elnevezésű programba, amely által kérelmezni lehet az ötéves tartózkodási engedélyt – magyarázta a B92 hírportálnak Nikola Nedeljković. Hangsúlyozta, hogy a program által a tulajdonos házastársa, szülei és 21 évnél fiatalabb gyermekei is igényelhetik a tartózkodási engedélyt, ami mindaddig probléma nélkül hosszabbítható, amíg az értékes ingatlan a külföldi állampolgár tulajdonában van.