2024. szeptember 27., péntek

Vállalkozz! Vagy mégsem?

Több mint hatezerrel növekedett a vállalkozók száma az idén Szerbiában

A koronavírus-járvány ellenére az idén többen vágtak bele vállalkozásba, mint amennyien bezártak. Az első hat hónapban 18 124 új céget regisztráltak, lakat viszont 11 811 vállalatra került – derült ki a helyi szintű gazdasági fejlődéssel foglalkozó nemzeti szövetség (NALED) jelentéséből. A féléves kimutatás szerint jelenleg 389 644 aktív vállalkozó és gazdasági társaság működik országunkban.

Habár első látásra úgy tűnik, hogy a vállalkozói kedvet egy világjárvány sem ingathatja meg országunkban, a mélyrehatóbb elemzések másra utalnak. A múlt év azonos időszakához képest ugyanis jóval kevesebben vágtak bele valamilyen vállalkozásba: a január 1-jétől június végéig nyitott új cégek száma ötödét teszi ki a múlt év első felében regisztráltaknak. Ezzel egyidejűleg azonban sokkal kevesebb céget zártak be a tulajdonosok – mondta Jelena Bojović, a NALED reformszabályozási részlegének igazgatója. Szerinte a bezárások csökkenése a szerb kormány gazdasági intézkedéseinek következménye.

– Áprilisban még négyszer kevesebb új céget nyitottak a vállalkozók, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A járványhelyzet kihirdetését követő hónapban csak 864 regisztrációt jegyeztek az illetékes hivatalok. Májusban ez a szám kicsit növekedett, júniusban azonban hirtelen 5365-re ugrott az újonnan bejegyzett cégek száma. Ez viszont messze meghaladja az utóbbi öt év hatodik hónapjára vonatkozó adatokat. A rekordot a huzamosabb stagnálást követő enyhítésekkel és a gazdaság fokozatos újraindításával lehet magyarázni – tette hozzá az igazgató.

Azt is figyelembe kell venni, hogy az említett időszakban csaknem 25 000 vállalkozó kérte a munkavégzés ideiglenes szüneteltetését. Ennek következtében az általuk alkalmazott 17 300 dolgozó sem végezte a munkáját – mondta Bojović. Hangsúlyozta azonban, hogy ez nem okvetlenül jelentette a munkahelyek megszűnését is, hisz a munkaadók többsége csupán a rendkívüli állapot idejére szüneteltette a foglalkoztatásukat. Átszervezésre is utalhatnak az adatok, hisz március 1-jétől életbe lépett az a munkaügyi törvénymódosítás, amely szerint a vállalatoknak meg kell felelniük az úgynevezett önállósági felmérés követelményinek (test samostalnosti). Így sok átalányban adózó (paušal) vállalkozót munkásként alkalmaztak azok a cégek, amelyek egyébként is biztosították az egyszemélyes vállalkozások fennmaradását. Ezt alátámasztja azon adat is, hogy a kijelentkező cégek 28,2 százalékát az IT-szektorban jegyezték: a nagy informatikai cégek ugyanis előszeretettel alkalmaztak egyéni vállalkozókat, akik teljes egészében függtek a megbízóiktól. A visszaélések elleni küzdelem sikerességéhez hozzájárultak az idéntől alkalmazott adókedvezmények is – fejtette ki véleményét a szakember.

A gazdasági helyzetet elemző féléves jelentést a NALED a Köztársasági Közpolitikai Titkársággal együttműködve valósította meg az adóhivatal és a statisztikai hivatal adatai alapján. A kimutatás a Vállalkozás bajnokai 2020 elnevezésű program szükségleteire készült, melynek keretében a helyi önkormányzatok versengnek a címért. A felmérés folyamán az újonnan bejegyzett vállalkozások száma mellett figyelembe veszik az önkormányzatok vállalkozásserkentő intézkedéseit is, az általa kapott pontszámot pedig a területeiken élő lakosok számának függvényében rangsorolják. A Német Műszaki Együttműködési Szervezet (GIZ) által támogatott gazdasági program keretében készülő felmérés 50 százalékos feldolgozottságnál tart: egyelőre azonban az elérhető 100 pontból még egy önkormányzat sem ért el 65-nél többet. Az adatok tehát arra utalnak, hogy vállalkozásfejlesztés terén még igen sok a tennivaló országunkban – hangsúlyozzák az elemzést végző szakemberek.