2024. szeptember 27., péntek

Nem változtatott Szerbia besorolásán a Moody's

A pénzügyminiszter a jó gazdálkodás elismeréseként fogadta a hírt

Megerősítette Szerbia adósosztályzatát éves jelentésében az egyik legjelentősebb, nemzetközileg elismert hitelminősítő ügynökség, a Moody's: továbbra is a Ba3 szinten tartja, pozitív kilátásokkal.

Az ország számára kedvező jelentésben hangsúlyozza, hogy a korábbi besorolás megerősítése és a pozitív kilátások megtartása annál inkább jelentős eredmény, mert a döntés a gazdasági válság, a megnövekedett kockázatok idején született.

űSiniša Mali pénzügyminiszter ennek kapcsán kijelentette: a Moody's osztályzata azt igazolja, hogy a koronavírus-járvány nem rendítette meg Szerbia közpénzügyeit. A pénzügyi tárca közleménye szerint a szakminiszter leszögezte, hogy az ország „következetes és felelős gazdaságpolitikáját a világpiaci nagy játékosok is felismerték”, és hogy Szerbia azon ritka országok közé tartozik, melyek adósbesorolásán nem rontottak. Emlékeztetett arra, hogy a Fitch Ratings 2020 első felében nem kevesebb mint 33 országnak az adóskockázati besorolásán rontott, de „ezzel még nem fejezte be a munkát, hiszen a világjárvány tovább tart”.

– A Moody’s előrejelzése szerint Szerbia 2021-ben jelentős, 6%-os gazdasági növekedésre lesz képes, és közadóssága – egyes hazai gazdasági elemzők véleményétől eltérően – már jövőre ismét csökkenő irányzatot vesz. Legfontosabb célunk továbbra is a beruházásokon alapuló gazdasági növekedés, az összes makrogazdasági mutató javítása, a felelős pénz- és költségvetési politika; ezt tükrözi majd a jövő évi büdzsé is, melynek kidolgozása folyamatban van. Nagy megelégedésünkre a nemzetközileg elismert ügynökség arra is felfigyelt, hogy csökken a munkanélküliség, és a második negyedévben történelmi minimumra, 7,3 százalékra csúszott vissza – mondta Mali. Kitért arra is, hogy az exportőrök állami támogatásával bővíteni tervezik a kivitelt, valamint hogy a Szerb Nemzeti Bankkal együttműködve, monetáris intézkedésekkel igyekeznek hozzájárulni ahhoz, hogy a fejlődés hordozóinak számító családi gazdaságok, kis- és közepes vállalatok gyorsabban gyarapodjanak.

A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a Moody’s kiemelten értékelte, hogy 2019 végén a közadósság már csak a GDP 52,9%-át tette ki, és hogy a makrogazdasági stabilitásnak, a jelentős devizatartalékoknak, az alacsony inflációnak, és általában a rendezett közpénzügyeknek köszönhetően a járvány kitörésekor Belgrádnak lehetősége volt gyorsan és hatékonyan reagálni. A hitelminősítő szerint Szerbia középtávon is képes lesz az erőteljes növekedésre, évi 4 százalékos bővülést érhet el.