2024. szeptember 27., péntek

Hétfőn derül ki, mennyivel növekszik a minimálbér

Tegnap sem tudott meg a nyilvánosság semmi újat a minimálbér növelésének mértékét illetően. A Szociális-gazdasági Tanács (SES) kollégiumának mintegy kétórás tanácskozása után a résztvevők nem nyilatkoztak az eredményről, vagyis arról, hogy sikerült-e valamilyen egyezségre jutniuk, változtak-e az álláspontok. A szakszervezetek képviselői röviden annyit mondtak a Tanjug tudósítójának, hogy hétfőn, szeptember 14-én, a SES ülése utáni sajtótájékoztatón adnak hivatalos információt a végeredményről.

A kollégium ülésén Siniša Mali pénzügyminiszter, Zoran Ðorđević munkaügyi miniszter, Zoran Stojiljković, a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet elnöke, Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke és Miloš Nenezić, a Szerbiai Munkáltatók Uniójának elnöke vett részt.

A szakszervezetek és a munkáltatók képviselői kedden is tanácskoztak, de a hírek szerint mindkét fél köti az ebet a karóhoz: a munkások érdekvédelmi szervezeteinek vezetői azt szeretnék elérni, hogy 2021-ben a minimálbér 37 000 dinár legyen, vagyis hogy megfeleljen a legszerényebb tartalmú fogyasztói kosár értékének, a munkáltatók viszont úgy látják, hogy a kormány által a múlt héten javasolt 4–6 százaléknál nagyobb arányban nem lehet növelni az összeget, mert az a gazdaság kárára menne. A munkaadók egyúttal azt követelik, hogy a minimálbér növelésével egyidejűleg a kormány intézkedjen a gazdálkodási költségek csökkentése érdekében is.

Más információk arról szólnak, hogy a munkaadók esetleg 10 százalékos növelésre is hajlanának, de cserébe a bérek adómentes részének növelését kérik, a szakszervezetek pedig végső esetben két-háromezer dinárral kevesebbet is elfogadnának, és beleegyeznének abba, hogy csak 2022-ben egyenlítsék ki a minimálbért és a fogyasztói kosarat.

– Ez még nem a minimálbér-tárgyalások kudarca, közös a cél, mindenki megegyezésre szeretne jutni. Végső célunk, hogy 2025-ben az átlagbér 900, az átlagnyugdíj pedig 440 euró legyen, valamint hogy a minimálbér lefedje a legszerényebb fogyasztói kosár értékét – nyilatkozta szerdán, a SES kollégiumának ülése előtt Zoran Đorđević munkaügyi miniszter, miután kedden a három fél újabb sikertelen kísérletet tett arra, hogy a jövő évi minimálbér összegét mindenki számára elfogadható arányban növeljék. Szerinte az a legfontosabb, hogy folyamatos legyen a a szakszervezetek és a munkáltatók kommunikációja. Ő, mint mondta, derűlátó, mert látja, hogy mind a szakszervezetek, mind a munkáltatók tudatában vannak a jelenlegi gazdasági helyzetnek.

– Semmit sem titkolunk, nyílt kártyákkal játszunk, arról beszélgetünk, ami lehetséges, és a megállapodásban reménykedünk – mondta a miniszter.