2024. szeptember 27., péntek
NYUGDÍJ

Egymillióan 25 000 dinár alatti járandósággal

Továbbra is kedvezőtlen a nyugdíjasok helyzete Szerbiában. Nem könnyű kijönni az időskori ellátásból, amelynek az átlagértéke mindössze 29.769 dinár. Ennél aggasztóbb, hogy sokaknak még ettől is kevesebb, 25 ezer dinár alatti nyugdíjból kell túlélniük egy hónapot – nyilatkozta Andreja Savić, a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség elnöke az UGS Nezavisnost internetes portálnak. Elmondása szerint jelenleg Szerbiának valamivel kevesebb mint 7 millió lakosa van, ebből 1,7 millió nyugdíjas. Szerbiában mintegy 230 ezer személy nem is jogosult a nyugdíjra, mivel nem volt bejelentett munkahelye.

(Illusztráció: pixabay.com)

(Illusztráció: pixabay.com)

Savić szerint Szerbiáról kijelenthetjük: ez az ország az öregek földje.

A szövetség elnökének értékelése szerint az ország az miatt van szorult helyzetben az idős korosztály szempontjából, mert a nyugdíjalapot a különböző nagyberuházásokra fordította.

– Az államvezetők hivalkodnak a megvalósul projektekkel – ezzel nincs is baj, de ne feledjük, a beruházások jelentős részét a nyugdíjasok pénzéből valósították meg – magyarázta Savić.

Az időskori juttatások kifizetése hatalmas terhet jelent az államnak. Az éves bruttó hazai össztermék (GDP) 9,5–11 százaléka megy el a nyugdíjakra, ami a becslések szerint 4,5–5 milliárd euró közötti összeg. Savić szerint sokan elégedetlenkedtek a néhány hónappal ezelőtti, minden felnőtt állampolgárnak kiosztott 100 eurós segéllyel is. Többen hangoztatták, az állam ezt az összeget a néhány évvel ezelőtti igazságtalan nyugdíjcsökkentés kiegyenlítésére is fordíthatta volna.

– Visszaadja-e az állam valaha is a nyugdíjasoktól elvett pénzt? Erre igen nehéz válaszolni! A nyugdíjas szövetség e kérdésében többször fordult már a legfelsőbb szervekhez és igen bizonytalan válaszokat kapott. Legutóbb az ún. svájci modell szerinti nyugdíj elszámolást javasoltuk. Ez szerint a minta szerint az átlagnyugdíj végösszege az országos átlagbér 50 százaléka lenne, amit még összehangolnak az infláció alakulásával. A pénzügyminisztérium és a Pénzügyi Tanács javaslata szerint, január elsejétől ez a modell alapján számolják ki a nyugdíjakat – mondta Savić.

A beszélgetés során az a kérdés is felmerült, miért szavaznak a nyugdíjasok arra a kormányra, amely csaknem 1 milliárd eurót vett el tőlük az elmúlt több mint öt évben. Savić szerint (akit tavaly áprilisban választották meg a nyugdíjas szövetség elnökének, korábban pedig a Biztonsági-tájékoztatási Ügynökség (BIA) igazgatója volt), az 1,7 millió szerbiai nyugdíjasnak lehetnek eltérő politikai meggyőződései, erre neki nincs kihatása.