2024. szeptember 27., péntek

Béremelések jövőre a közszférában

A pontos adatok két hét múlva lesznek ismertek

Kedvező hírekkel szolgált Siniša Mali szerb pénzügyminiszter az RTS riportereinek kedden délelőtt. A jövő évtől a közszféra dolgozói is számíthatnak fizetésemelésre. A bérnövekedés konkrét mértékére két hét múlva derül fény, miután befejeződnek a tárgyalások a Nemzetközi Valutalappal (IMF).

Siniša Mali (Fotó: Beta)

Siniša Mali szerb pénzügyminiszter (Fotó: Beta)

– Pillanatnyilag 99 százalékig biztos vagyok abban, hogy jövőre növelni tudjuk a közszféra dolgozóinak havi jövedelmét. Erre azért is van szükség, mert az állam elsőrendű feladatának érzi a hazai polgárok életszínvonalának emelését. A jelenlegi járványügyi körülmények közepette egyetlen másik Európai ország sem tudott a polgárok jóléte érdekében annyit megtenni, mint Szerbia, hogy egyszerre nyugdíj-, minimálbér- és fizetésemeléseket eszközöl ki – jelentette ki Mali az RTS-nek.

A pénzügyminiszter azt is elmondta, két hét múlva, mikor már befejeződnek a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal, pontosan tudni lehet, milyen lesz az ország 2021-es évi költségvetése. Mali arra is emlékeztetett, hogy a minimálbérek 6,6 százalékkal, a nyugdíjak a svájci elszámolási minta szerint 5,9 százalékkal növekednek a jövő év elejétől.

Mali beszélt azokról a forrásokról, amit az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) biztosít a Nyugat-Balkán számára. A jelenlegi elképzelések szerint mintegy 700 millió euró áll majd Szerbia rendelkezésére.

– Olyan infrastrukturális beruházásokról van szó, mint a Niš–Pristina-autópályának a Ništől Pločnikig tartó szakasz megépítése, a kis-és középvállalkozások erősítése, a Kis-Schengen – ami a regionális gazdasági kapcsolatokat könnyíti meg. Ezek jelentős fejlesztések az egyik legnagyobb világgazdasági válság közepette történnek, ami továbbra is azt bizonyítja, Szerbiai ilyen nehéz körülmények közepette is meg tudja őrizni a gazdasági stabilitását – mondta a pénzügyminiszter.

Felmerült az Európai Unió nyugat-balkáni gazdasági és beruházási terveinek a megvalósítása is. Elmondása szerint 12 milliárd euróra számít a régió, de a kiszivárgó információk szerint ez az összeg 9 milliárd euró lesz.

– Jelenleg az Európai Tanács hivatalos jelentését várjuk Szerbiáról. Legjobb tudomásom szerint a visszajelzések kedvezőek lesznek, elismerésre számítunk több téren is, mint a járvány okozta gazdasági intézkedéseink sikere, a hazai egészségügy helytállása a krízis ideje alatt, a munkanélküliségi visszaszorítása, a külföldi tőke bevonzása egy kockázatos időszakban, amikor a befektetők igen óvatosak. Szerbiában ebben az időszakban is 2 milliárd euró értékű beruházás érkezett külföldről, ami az ország makrogazdasági stabilitását, valamint a külföldi befektetők bizalmát bizonyítja – nyilatkozta Mali.

A pénzügyminiszter beszélt az ország hadiiparának a fejlesztéséről is. Szerbia a közelmúltban szerezte be a Byraktar típusú pilóta nélküli harci repülőgépeket.

– Ragaszkodunk a békéhez és a stabilitáshoz a régióban, de a katonai képességek megerősítésén is dolgoznunk kell – jelentette ki Mali.