2024. szeptember 27., péntek

A minimálbér mint szabály

Szerbiában akkor lehetnének nagyobbak a fizetések, ha a munkáltatók megosztanák nyereségük egy részét a foglalkoztatottakkal – közölte véleményét Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének (SSSS) elnöke október 7-e, a méltóságteljes munka világnapja alkalmából.

– Az utóbbi 5 évben a bérek 22 százalékkal emelkedtek, a nyereségek viszont 285 százalékkal. A fizetések 2016-ban nőttek legkevésbé, mindössze 1,09 százalékkal, ugyanabban az évben a profit növekedése 99,52 százalékos volt – fejtette ki a szakszervezeti vezető, aki szerint ezek az adatok arról tanúskodnak, hogy a szerbiai foglalkoztatottak jól és szakszerűen végzik munkájukat, így a munkáltatók is jelentős haszonra tesznek szert. Semmi ok tehát arra, hogy a nyereség egy részét meg ne osszák a munkásokkal, hiszen a foglalkoztatottak is osztoznak a gondokban, ha nem jól megy az üzlet.

– Szerbiában szabály lett a minimálbér, nem pedig kivétel, mint ahogyan a törvény előírja; egyre több munkáltató állapodik meg a minimálbérnél, vagy annál csak egy kevéssel fizet többet, ha pedig jól gazdálkodik és nyereségre tesz szert, általában nem emeli a fizetéseket – mondta Orbović. Hozzátette, hogy az európai gyakorlattól eltérően, ahol egyetlen fogyasztói kosár létezik, nálunk az átlagos mellett van egy minimális szükségleteknek megfelelő fogyasztói kosár is, de a minimálbér még ennek az értékét sem éri el, 20 százalékkal kisebb. A méltóságteljes munkára vonatkozó szerbiai programot tavaly háromoldalú megállapodásként írták alá a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet közvetítésével, a szerbiai foglalkoztatottak azonban még nagyon messze járnak a valóban méltóságteljes munkától.

Valószínűleg annak tudatában, hogy a szakszervezetek nálunk vajmi keveset tehetnek, Orbović reményét fejezte ki, hogy „a jövőben egyszer majd elmondhatjuk, hogy a munkások többségének tisztességes fizetése van, amelyből rendesen meg tud élni”.