2024. szeptember 27., péntek

Kész a gazdasági terv

Kilencmilliárd eurós előcsatlakozási támogatásból zárkózhat fel a Nyugat-Balkán az EU-hoz

Elkészült a Nyugat-Balkánra vonatkozó gazdasági és beruházási terv. Az Európai Bizottság 9 milliárd eurós keretet javasolt a régió fejlesztésére az Európai Unió 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA III) projektjén keresztül – írja a Beta hírügynökség.

Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa (Fotó: Beta/European Commission)

Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa (Fotó: Beta/European Commission)

Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa szerint az egyedüli lehetséges út a regionális gazdasági integrációhoz, valamint a Nyugat-Balkán és az EU közötti távolság csökkentéséhez a tervezet véghezvitele.

– A beruházási csomag olyan kulcsfontosságú területet foglal magába, mint a közlekedés, infrastruktúra, zöldenergia, környezettudatosság, a digitalizáció, a magánszféra erősítése. A tervezet lehetővé teszi, hogy a Nyugat-Balkán a világ egyik legvonzóbb befektetési régiójává váljon, de a megvalósulás maga után vonja a szükséges gazdasági reformokat is – mondta Várhelyi.

A bizottság teljesen tudatában van a régiót sújtó olyan problémáknak, mint az agyelszívás, az egészséges piaci verseny hiánya, a magas munkanélküliség, a különféle visszaélések, a terv ezért is szentel kulcsfontosságú figyelmet az infrastruktúra feljavítására és a produktív befektetésekre. A beruházási kapacitás is bővítve lesz egy új garanciaalap elindításával, emiatt könnyen megeshet, hogy a beruházások értéke végül akár a 20 milliárd eurót is elérheti.

A Nyugat-Balkán és az EU közötti gazdasági rés fokozatosan csökkenni fog, az összeköttetés pedig sokkal gördülékenyebb lesz. Ezeknek a céloknak a megvalósítása megköveteli az egész Nyugat-Balkán elkötelezettségét a reformok véghezviteléhez, a gazdasági integráció elmélyítéséhez, a közös gazdasági piac létrehozásához, amely az EU jogrendjén alapul. Csakis ilyen feltételek mellett várhat a térség jelentős külföldi befektetőket.

Az európai zöld megállapodás számos lehetőséget kínál a közös együttműködéshez a klímaválság, a biodiverzitás fenntartása, a természeti kincsek mérsékelt felhasználása és a környezetszennyezés visszaszorítása terén. Az EU platformjai a zöld tranzíciót is támogatják, azaz a környezetkímélő technológiákra való átállást is előnyben részesítik.

A bizottság hamarosan javaslatot fog tenni a nyugat-balkáni innovációs, kutatási, oktatási, kulturális és ifjúsági sportprogramokra, amelyek szintén fontos szegmensei a régió előmenetelének. A sikeres gazdasági élethez természetesen szükség lesz a jogállamiság megerősítésre és a törvények módosítására is, amelyek célja a korrupció visszaszorítása.