2024. szeptember 27., péntek

A nőket érinti leginkább

A nőket érintik leginkább 2021 elejétől életbe lépő, a nyugdíjba vonulás feltételeiről szóló új szabályok.

A nyugdíj- és rokkantbiztosításról szóló törvényt 2014-ben változtatták meg, aminek a hozadéka az, hogy a nők nyugdíjkorhatárát évről évre 2–6 hónappal emelik. Ennek alapján a hölgyek 2032-ban csak a 65 életévük betöltése után vonulhatnak öregségi nyugdíjba, vagyis két évvel később, mint jelenleg. Jövőre 63 életév és két hónap után lesznek nyugdíjjogosultak a 63 életév helyett, amennyi az idén szükséges a nyugdíjba vonulásukhoz. A szükséges munkaévek száma változatlanul 15 év.

Új szabályok vonatkoznak azokra a nőkre is, akik idő előtt szeretnének nyugdíjba menni. Jövőre ehhez legalább 58 életévvel és négy hónappal kell rendelkezniük, valamint 39 és négy hónap munkaévvel. 39 munkaévvel jelenleg a nyugdíjjogosultsághoz 57 életévre és nyolc hónapra van szükségük.

A férfiak jövőre a régi feltételek szerint 65 életév és 15 munkaév után vonulhatnak öregségi nyugdíjba. A férfiak esetében is változnak azonban a feltételek, ha korhatár előtt szeretnének nyugdíjba menni. Jövőre legalább 59 életévvel és 40 munkaévvel kell hogy rendelkezzenek ehhez, amire az idén 40 munkaévvel 58 életévre és négy hónapra van szükségük.

A férfiak és a nők továbbra is 45 munkaévvel vonulhatnak a megérdemelt pihenőre függetlenül az életkoruktól.

Világ- és Európa-szerte is változtak az elmúlt években a nyugdíjaztatási feltételek. Új törvényt hoztak például Montenegróban, Horvátországban és Lengyelországban. A következő tíz évben ezekben az államokban csak a 67. életév betöltése után lesznek nyugdíjjogosultak a polgárok. Nagy-Britannia és Finnország időközben 68 évre emeli a nyugdíjkorhatárt.