2024. szeptember 27., péntek

Jövőre születhet döntés a digitális euró bevezetéséről

Egyre inkább kiszorul a piacról a készpénz, használatának rohamos csökkenéséhez azonban a koronavírus-járvány is nagymértékben hozzájárul. Helyét mind nagyobb mértékben átveszik az olyan kriptovaluták mint a bitcoin és a Facebook által kifejlesztett libra. Miközben az államok aggódva figyelik a virtuális pénz megjelenésének hatását a gazdaságra, a világbankok igyekeznek lépést tartani az új helyzettel, és saját digitális pénz fejlesztésén dolgoznak – jelenti a Szabad Európa Rádió (SZER), a világ különböző médiaházainak beszámolóira hivatkozva.

A héten az Európai Központi Bank (EKB) is közvitát indított a digitális euró bevezetéséről, amelynek első, kísérleti jellegű gyakorlati alkalmazását a jövő év elejére tervezik. Az EKB a következő hat hónapban kivizsgálja a saját virtuális valutájának lehetőségeit: egyrészt a közvélemény érdeklődését, másrészt viszont a potenciális kockázatokat méri fel – írja a Politico. A hírportál értesülései szerint a digitális euró lényegében nem fog különbözni azoktól az átutalásoktól, amelyeket már most is elvégezhetünk a mobiltelefonjainkra telepített applikációk által. Elméletben azonban változtatnának a fizetési eljárásokon, és csökkentenék az átutalások díját.

Az új digitális valuta bevezetése előtt azonban számos védelmi intézkedést kell foganatosítani ahhoz, hogy megjelenése ne veszélyeztesse a létező banki rendszert és a gazdaságot – fejtette ki a brüsszeli székhelyű portál. Elemzésük szerint ugyanis a lakosok szívesebben takarékoskodnak majd digitális euróban, minthogy magas illetékeket fizessenek a készpénzük őrzéséért a bankoknak. A pénzintézetek viszont ilyen módon jelentős bevételtől esnek el, amit a kölcsönök kiterjesztésével igyekezhetnek majd pótolni. Ez viszont a gazdasági fejlődést lassítaná le – adtak hangot aggodalmaiknak a szakemberek.

Az elkövetkező időszakban az ehhez hasonló problémákat igyekeznek megoldani, és a fő hangsúlyt a biztonságra helyezik. Az egyik ok ugyanis, amiért az EKB most indítaná útjára a saját digitális pénznemét, épp a különböző kriptovaluták elterjedése. Az AFP nemrégiben a bitcoin megbízhatatlanságát hozta fel példaként, melynek értéke csaknem megfeleződött az utóbbi években. A szakembereket főként a technológiai óriáscégek által kifejlesztett privát valuták aggasztják a leginkább: a Facebook librája hihetetlen ütemben népszerűvé válhat annak a 2,7 milliárd felhasználónak a körében, akiknek vásárlási szokásait már évek óta hatékonyan elemzik a közösségi oldal működtetői. Saját pénznemmel a lakosok pénzügyi helyzete teljes mértékben befolyásolható lenne – vélik a szakemberek, akik a digitális euró bevezetésében a kriptovaluták visszaszorítását remélik.

A sajtó értesülései szerint az EKB-hez hasonló fejlesztéseket világszerte kezdeményeztek a vezető pénzintézetek. Januárban a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) munkacsoportot hozott létre a saját virtuális pénznemének kidolgozására, a Kínai Központi Bank már teszteli a digitális valutáját, de a francia és a japán központi bankok is elkezdték kiaknázni a lehetőségeket. Egyelőre előreláthatatlan, hogy a kriptovaluták elleni küzdelemben kinek sikerül majd kifejleszteni a legbiztonságosabb és legnépszerűbb megfoghatatlan pénzt.