2024. szeptember 27., péntek

Geopolitikai játékok

Az Egyesült Államok leállítaná a Török Áramlat bulgáriai szakaszának építését

Az Egyesült Államok továbbra is azon az állásponton van, hogy le kell állítani a Török Áramlat gázvezeték bulgáriai szakaszának építését – közölte Francis Fannon, az amerikai külügyminisztérium energiaügyi irodájának a munkatársa. A Török Áramlat gázvezeték szerbiai szakasza az év végéig elkészül, és ugyanebben az időpontban kell befejeződnie a bulgáriai szakasznak is, amelynek az első negyedévben kellett volna megépülnie, de fél évet késik – írja az Energija Balkan. Hozzáteszi, hogy ez nem felel meg az Egyesült Államoknak, amely ellenzi nemcsak az Északi Áramlat 2, hanem a Török Áramlat balkáni folytatásának a létrejöttét is, amely Bulgárián keresztül Délkelet- és Közép-Európa országait látná el földgázzal.

– A vezetéknek az év végéig gázt kellett volna szállítania Bulgáriába, Szerbiába, Bosznia-Hercegovinába, valamint Magyarországra – nyilatkozta a Politika napilapnak Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója. A Gazprom orosz gázipari vállalat nemrég figyelmeztetett, gond lehet az Európába irányuló stabil gázellátással Fehéroroszországon és Ukrajnán keresztül az ottani történések miatt. Bajatović elmondta, hogy nem számít fennakadásokra a gázellátást illetően. Kiemelte azonban, ahhoz, hogy a gázellátás biztonságos és állandó legyen, Szerbia egy alternatívát dolgoz ki, és ha úgy adódna, a gázt a Baumgarten terminálból kaphatná, amely a legnagyobb földgázelosztó Európában. Ide az energiahordozó az Északi Áramlat 1 vezetéken keresztül érkezik. Rámutatott arra is, hogy a gáz ára hasonlóan alakul a jelenlegihez, hacsak nem lesznek jelentős ellátási zavarok a nyersolajpiacon.

Szerbiába jelenleg egy irányból, Ukrajnán keresztül érkezik a gáz, a Gazprom illetékesei pedig már régóta arra figyelmeztetnek, olyan döntés születhet, hogy ezen a vezetéken keresztül a jövőben nem szállítanak orosz gázt. Ebből a célból épült meg északon az Északi Áramlat 1 és épül az Északi Áramlat 2, valamint készült volna el délen a Déli Áramlat, melynek a megvalósulását – éppen Bulgáriában – amerikai nyomásra szintén megakadályozta az Európai Bizottság.

Ez az egyik ok, hogy a Gazprom türelmetlenül várja, hogy Bulgária befejezze szakaszának kiépítését. Bulgáriának 474 kilométer csövet kell lefektetnie a török határtól Szerbiáig, ennek a projektumnak az értéke 1,1 milliárd dollár. Érdekes megemlíteni, hogy Fannon meglátogatta a Bulgáriában folyó munkálatokat, és a helyszínen elmondta, az Egyesült Államok marad azon az állásponton, hogy le kell állítani a Bulgárián keresztül áthaladó gázvezeték, valamint a belenei orosz atomerőmű megépítését. Fannon szerint ezek a projektumok nem biztosítják Bulgáriának a gázellátás diverzifikálását, a belenei orosz atomerőmű pedig a véleménye szerint technológiailag elavult és használhatatlan. Nem titkolta azonban, hogy az Egyesült Államok támogatja a Bulgária és a Görögország közötti gázvezeték megépítését, valamint hogy a kis moduláris reaktorok alternatívát jelenthetnek a beleni atomerőmű építése helyett. Továbbá biztos abban, hogy a Török Áramlat miatti szankciói hatással lesznek a bulgáriai szakasz kiépítésében.

Fannon bejelentése bizonyíték arra, hogy az Egyesült Államok az orosz gáz szállítására épülő Északi Áramlat 2 mellett a Déli Áramlat helyettesítését szolgáló Török Áramlat gázvezeték Magyarországig vezető balkáni szakaszának a létrejöttét is meg szeretné akadályozni. A bolgár illetékesek azt válaszolták az amerikaiaknak, hogy a Balkáni Áramlat bolgár projektum, és a munkálatok folytatódni fognak.