A Szerb Haladó Párt március közepén értékeli majd miniszterei munkáját, ezt követően tesznek javaslatot Ivica Dačićnak a kormány átalakítására. A tejbotránnyal kapcsolatban Vučić úgy fogalmazott, hogy legalább négy személy felelős, őket leváltják. Mint hozzátette, az illetékes felügyelőségek dolgozóiról van szó.
Vučić követelni fogja, hogy a mezőgazdasági minisztérium a megengedett aflatoxin határértékét állítsa vissza a korábbi 0,05 mikrogrammos kilogrammonkénti szintre. Goran Knežević mezőgazdasági miniszter felelősségével és esetleges leváltásával kapcsolatban úgy fogalmazott, erről a párt hoz majd döntést, illetve közölte, akár az ő felelősségét is megvitathatják.
A Szerbiai RTV kérdésére, hogy a szerbiai tej egészséges-e, azt felelte, hogy mindaz, amit a lakosság a boltokban vásárolhat, egészséges és biztonságos.
A Szerbiai Fogyasztóvédelmi Mozgalom követeli, hogy a szerb kormány minél előbb módosítsa múlt heti döntését és a tejben literenként ismét 0,05 mikrogramm aflatoxin jelenléte legyen megengedett. Petar Bogosavljević, a mozgalom elnöke úgy véli, hogy az aflatoxin megengedett mennyiségének növelése helyett a kormánynak az elsődlegesen említett intézkedéseket kellene végrehajtania: a szennyezett takarmányt egészséges kukoricával kellene helyettesíteni az árutartalékokból, a fejősteheneket tartó gazdák között zeolitot kellene kiosztani, hogy azt a takarmányba keverhessék, semlegesítve így az aflatoxint.
– Ha a kormány mégsem állítja vissza az aflatoxinra vonatkozó határértéket, akkor a tejen fel kellene tüntetni, hogy gyermekek nem fogyaszthatják. A kormány a monopolisták nyomására emelte meg a határértéket. Profitéhségről van szó. A monopolisták számításai szerint sokba került volna semlegesíteni a jószágtakarmányban az aflatoxint. Ezért úgy tettek, mintha minden rendben lenne és megkísérelték eladni a szennyezett tejet. Az előállt helyzetért mindenki felelőssé tehető: az illetékes állami szervek és a felügyelőségek, de a termelők is – összegezte Bogosavljević, a folytatásban pedig felkérte a politikai pártok képviselőit, hogy ne éljenek vissza az aflatoxin-botránnyal. Senkinek nem áll jogában egészségügyhöz kapcsolódó témákkal népszerűségi pontokat szerezni, szögezte le Bogosavljević.
Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke szerint felelőtlenség, hogy a Szerbiai Képviselőház csak március végén fog vitázni a tej és a Szerbiában árusított egyéb élelmiszerek minőségéről, biztonságáról. Ennek a parlamenti ülésnek az összehívását az LDP kérte még február végén, és akkor ígéretet is kapott a hatalmiaktól, hogy március 5-ig megtartják a vitát, magyarázta Jovanović.
– A polgárok számára nem az áll első helyen, hogy megtudják a felelősök nevét, vagy azokét, akiket felelősként megjelölve feláldoznak majd, hanem az, hogy hogyan engedélyezhette a szerb kormány az aflatoxin határértekének kitolását. Szerbia ezzel az egyetlen olyan európai ország, ahol a tejben tízszer annyi aflatoxin a megengedett, mint amennyi a jószágtakarmányban. Egyszerűen tűrhetetlen, hogy az élelmiszer minőségéről egyének, vagy politikai pártok döntenek, a polgárok pedig a televízióból kényszerülnek megtudni, hogy milyen minőségű az élelmiszer. Az élelmiszer biztonsága az emberek egészségének szempontjából az egyik legfontosabb téma. Ilyen tekintetben a szerb kormány felelőtlenül, szemtelenül és manipulatívan viselkedik. Tételezzük fel, hogy Szerbia idén elnyeri a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. Mit ér ez, ha egyébként nem haladunk az európai élet minőségének mércéi felé? Az országban kapható élelmiszer biztonságának kérdése olcsó manipuláció lett, a kormány pedig bebizonyította, hogy nem foglalkozik a problematikus témákkal, szabályzatokkal, előírásokkal – összegezte Jovanović.
Hollandiából feltehetően szerdán érkeznek meg a laboratóriumi vizsgálatok eredményei, tudatta a mezőgazdasági minisztérium. A kiemelkedően alapos elemzésből a remények szerint pontosan kiderül, hogy mekkora arányban szennyezett aflatoxinnal a szerbiai tej – olvasható a minisztérium közleményében.