2024. szeptember 29., vasárnap

Tavaszi anyátlanság

A kijáró előtt nyugtalanul futkosó méhek, a méhcsalád síró hangja már az első népes kirepülés alkalmával elárulja, a közösséget a tél folyamán anyaveszteség érte. Gyors beavatkozással megmen

Az anyátlan méhcsalád viselkedése annyira eltér a normálistól, hogy még a kevés tapasztalattal rendelkező méhész is észleli: valami gond van. Sokak számára érthetetlen, hogy az elegendő élelemmel betelelt, jól felkészített család miért marad anya nélkül a tél folyamán.

Az anyátlanság oka leggyakrabban a méhek nozémás, gyomorvészes megbetegedése, amelyet az anyaméh is elkaphat. A kór következtében emésztőszervi rendellenességek lépnek fel, a méhkirálynő legyengül, majd a betegség utolsó stádiumában bekövetkező légzési zavarok miatt elpusztul. Ugyanúgy a Varroa atka is nagymértékben felelős az anyaméh elhullásáért.

Ez a jelenség nemcsak télen fordul elő, nyáron talán még gyakoribb, csak nem annyira szembeötlő, mert az anya nélkül maradt család friss petéből újat nevel.

Anyavesztés előfordulhat egészséges, jól kezelt, tiszta lépekkel rendelkező családoknál is, különösen a bizonytalan korú, idős anyák esetében. Ezért ajánlott a méhkirálynő kétévenkénti cseréje. Az elöregedett szervezetű, kimerült anya már nem tud a tavaszi fejlődés követelményeinek megfelelő ütemben petézni. Fiasítása alábbhagy, hiányos, szétszórt, túlnyomóan herés összetételű lesz. Az ilyen anyát a család rendszerint leváltja.

A kora tavasszal megárvult méhcsalád igyekszik anyanevelő bölcsőket húzni, ha van nyitott, friss fiasítás. Az ezekből kikelő anyáknak azonban még nincs párzási lehetőségük, egyébként is a sebtében húzott bölcsőkből általában satnya, fejletlen anyák kelnek, akik esetleg néhány hétig eléldegélnek a családnál, majd vagy herét kezdenek fiasítani, vagy elpusztulnak.

Az ilyen vadon kelt anyákat nemcsak tavasszal, de az egész idény alatt sem kell megtűrni a kaptárban, hiszen nem tudják biztosítani kellően a család fejlődését még akkor sem, ha sikeres volt a bepárzás. A tavaszi anyátlanság esetén legjobb megoldás a családok egyesítése. Így legalább az akácvirágzásra erős termelőegység lesz, és a főhordás után meg lehet bontani az erős családot, így a létszám is helyre áll.

Sok méhész anyavásárlással szeretné orvosolni a problémát. Ez tavasszal igen nehéz, drága és bizonytalan megoldás. Csak olyan méhésztől érdemes vásárolni, ahol tervszerűen tartalékolták ősszel az anyákat, és azok nem tavaszi selejtezésből, egyesítésre váró családocskákból valók. Nagyon fontos, hogy csak szavatoltan egészséges állományból szabad anyát vásárolni, egyébként az anyanevelőket törvény is kötelezi a rendszeres egészségügyi vizsgálatra.

Anyásítás előtt az anyátlan családot elő kell készíteni. Az ilyen közösség több élelmet használt el, mivel nyugtalanul telelt. Mézkészlete megcsappant, a fészek benedvesedik, ami kiválló melegágya a különféle megbetegedéseknek. Gyakori jelenség a nyugtalan telelés végén a kaptáron belüli ürítkezés. A szennyezett kereteket el kell távolítani, mert rengeteg kórokozót tartalmazhatnak. Célszerű fertőtlenítőszerrel átmosni a kaptár belsejét is.

Az anyátlansággal járó kellemetlenségek és az azzal járó termeléskiesés megelőzése céljából minden időszakban biztosítani kell a fiatal anyát, fiatal, tiszta lépeket, egészséges, élősködőktől mentes méheket, jó minőségű, bőséges élelmet, száraz, meleg, jól szellőző fészket és az időszaknak megfelelő nyugalmat.