2024. szeptember 29., vasárnap

Újabb hamis méz a piacon

Miután egyes üzletláncok hihetetlenül alacsony áron kínálták a mézet, a Szerbiai Méhészszövetség együttműködési megállapodást kötött a hazai Forum fogyasztóvédelmi mozgalommal az eset kivizsgálása érdekében. Megdöbbentő eredmények születtek – áll a Méhészszövetség közleményében

Emlékeztetőül: az első ilyen jellegű vizsgálatokra 2009 novemberében került sor. Akkor a belgrádi Irikom cég akácméznek nevezett termékéről derült ki, hogy közel sem felel meg a méz minőségét meghatározó rendeletben foglaltaknak. Az még laboratóriumi vizsgálatok nélkül is megállapítható volt, hogy sem az íze, sem az illata nem akácmézre jellemző, a továbbiakban pedig bebizonyosodott, hogy egyik vizsgált paraméter sem felel meg a szabványoknak.

Miután április végén újra megjelent több fajta olcsó méz, ugyanattól a cégtől, mint tavaly, a fogyasztóvédelmi mozgalom újra lecsapott, és három fajta mézből is mintát vett laboratóriumi vizsgálat céljából. A sajtótájékoztatón közzétett vizsgálati eredmények mindhárom esetben megerősítették, hogy a termékek akár egészségkárosítóak is lehetnek.

A vizsgált mezei-, akác- és vegyes virágméz, többek között a megengedett 5 mg helyett közel 21 mg szaharózt, valamint szintetikus eredetű szinezőanyagot (E102) is tartalmaz. Az élelmiszerek biztonságáról szóló törvény (Szerbia Hivatalos lapja 41/2009) értelmében a bevizsgált termékek nem sorolhatók a biztonságos élelmiszerek közé. A laboratóriumi jelentésből az is kitűnik, hogy egyik termék sem rendelkezett a rá jellemző illattal és aromával.

A kapott eredmények elgondolkodtatóak, és egyben bizonyítékok is arra, hogy mennyi mindent elfogyaszt tudtán kívül a félrevezetett vásárló.

A kérdés továbbra is fennáll: meddig nézik még tétlenül az illetékesek, hogy a méznek nevezett termékek, amelyek nemhogy egészségesek, de a bennük lévő színezőanyagoknak és egyéb adalékoknak köszönhetően akár károsak is lehetnek, törvényes papírok kíséretében eladásra kerülhetnek?

Ugyanakkor az európai uniós méhészekkel ellentétben a hazai méhészeknek nem adatik meg az a lehetőség, hogy a saját, jó minőségű és biztonságos termékükhöz beszerezzék a szükséges dokumentumokat, amelyekkel lehetővé válna a méz hazai és külföldi piacon történő értékesítése.