2024. szeptember 29., vasárnap

Nem lesz könnyű túlélni ezt az évet

Az idősebb földművesek sem igen emlékeznek olyan évre, amikor egyetlen hónap alatt negyed évre elegendő, vagyis 140–180 liter eső hullott négyzetméterenként: a hajlatokban víz, az átázott fö
A gyomnövények erőteljesen fejlődnek, túlnőve a haszonnövényeket. Nem a gazda hanyagsága miatt maradt el a gyomirtás, hanem mert az átázott talajon tengelyig süllyedne a traktor

A gazda mondása szerint „a májusi eső aranyat ér”, mindig is kellett az áldásos csapadék az erőteljesen fejlődő kapásnövényekre, még inkább a valamikor megbecsült búzára, jószerivel a májusi eső határozta meg a hozamot is. Az idei májusi esőzések sorozata rácáfolt az ősi mondásra, megkeserítve a gazda különben sem derűs mindennapjait. Az idősebb földművesek sem igen emlékeznek olyan évre, amikor egyetlen hónap alatt negyed évre elegendő, vagyis 140–180 liter eső hullott négyzetméterenként, amit még a szomjas föld sem tud elnyelni, meg is állt a szántásokon, a vetéseken. Vajdaságot járva mindenekelőtt Közép- és Kelet-Bánátban csillog víztükör a termőföldeken, a legelőkön. A hajlatokban törvényszerűen ott a pangó víz, s nem egy olyan parcellát láttam Torda, Udvarnok, Jankahíd, Nagybecskerek határában, melynek egyik végén bokáig érő vízben állt a sárguló, fonnyadó kukorica, a partosabb részt pedig vegyszerezte a gazda, mert ha a haszonnövényeknek nem is, de a gyomok fejlődésének kedvez a nedvesség, a hirtelen fölmelegedés, menti a menthetőt a termelő.

Dvorák Ede: Fél év alatt négyzetméterenként 500 liter esőt mértünk, ezekről a termőföldekről két hét múlva sem húzódik vissza a víz!
Torda határát jártuk
agrármérnökkel, a földműves szövetkezet igazgatójával, attól tartva, a dűlőút sarában ragad a terepjáró. Siralmas látvány a tócsák sokasága, az alig fejlődő kukorica vagy napraforgó, az eső következtében megrothadt lucernaszéna, a legminőségesebb első kaszálás, ami előrevetíti Torda gazdag szarvasmarha-állományának ínséges napjait.

– Május folyamán 150 liter esőt mértünk, s ha ehhez hozzáadjuk az októbertől hullott 350 liternyit, ez megközelíti körzetünk évi csapadékszintjét. Az elhúzódott tél miatt kínkeservesen végeztük el a tavaszi vetést, a legtöbb gazda mégis igyekezett teljes agrotechnikát alkalmazni, nem sajnálva a műtrágyát sem, de a megsemmisülés határán álló vetéseken, a sárguló árpa- meg búzatáblákon már látjuk, hogy veszteséges lesz a munkánk – mondja Dvorák Ede, arra a kérdésre pedig, hogy visszahúzódik-e a víz a termőterületekről, meg lehet-e művelni, bevetni valamennyit, tanácstalanul tárja szét karjait. – Ha az elkövetkező napokban szeles, meleg időjárás lenne, talán 2–2,5 hét alatt annyira megszáradna a felső talajréteg, hogy kistraktorral, könnyű tárcsával el lehetne kezdeni az újbóli magágy-előkészítést.

Talán nincs még minden veszve, hiszen nemesítőink rövid tenyészidejű kukorica- és napraforgó-hibrideket állítottak elő, itt vannak a 00 éréscsoportba tartozó szójafajták. Ha az árpa, illetve a búza korai betakarítása utáni tarlóvetést szorgalmazunk, akkor eredményes lehet az újravetés is…

– Szövetkezetünk természetesen mindent megtesz annak érdekében, hogy beszerezzük a megfelelő éréscsoportú vetőmagvakat, már érdeklődtünk is a forgalmazóknál, de szembe kell néznünk a pénztelenséggel. A tavaszi vetéssel egy beruházást már elvégzett a termelő. A visszaszorított terményárak, a vágóállat és a nyerstej mélypontra került ára annyi jövedelmet sem biztosít, hogy kipénzeljék a legegyszerűbb művelettel kísért vetést. Hiába kínálják a bankok a termelési hiteleket, ki mer eladósodni a piac kuszaságában?

Az agrártárca május 15-én kezdte folyósítani a hektáronkénti 14 000 dináros földalapú támogatást, s meglehet, hogy ezekből a pénzekből kellene visszaforgatni a növénytermesztésbe…

– Nem tudom, hogy Tordán jogosult-e 50-60 gazda a támogatásra! A néhány hektáron gazdálkodó földműves semmilyen számítást sem talál benne, hogy bejegyeztesse gazdaságát és fizesse az egészségügyi meg nyugdíj-biztosítási alapot, mert az esedékes térítés összegéből nem tudja kifizetni az említett megterheléseket. A nyugdíjas termelőket kizárták a támogatási rendszerből, pedig jelentős részét alkotják a gazdatársadalomnak!

Van-e rá lehetőség, hogy elemi csapássá nyilvánítsák a belvizeket, az esőzések okozta károkat, így valamiféleképpen kártalanítsák a földműveseket?

– A helyi közösségben készül a fölmérés a károkról, de igazán nem is tudjuk még, hogy mennyivel csökkennek a terméshozamok, hogy lesz-e aratás. Az igaz ugyan, hogy egyes búza- meg árpatáblák ígéretesek, de több az olyan parcella, amelyet nem lesz érdemes learatni, mert például az árpa esetében nincs is szemképződés, egyes búzatáblákon meg, bár nincs víz alatt a növényzet, de annyira át van ázva a föld, hogy bokáig süllyedünk, ha rálépünk. Elemi csapássá nem nyilváníthatják a vízkárt, mert a begaszentgyörgyi község nem minden településének határában van ilyen gond, mint a tordaiban. Nem lesz könnyű túlélni ezt az évet, új gazdasági esztendőt kezdeni támogatás nélkül.

Vannak ígéretes búzatáblák a tordai határban is, de több az olyan parcella, amelyen a víz idő előtt learatott

– Megszoktuk már, hogy nem kényeztet bennünket a társadalom, önerőre vagyunk utalva a beruházásokban, de ha ezúttal is elmarad a segítség, nem lesz erőnk, mármint anyagi erőnk fenntartani a termelést – kapcsolódik a beszélgetésbe Juhász Zoltán gazda, aki kihasználva a napos, meleg időt azokon a parcellákon, illetve parcellarészeken végezte el a kukorica gyomirtását, amelyekre rá lehet menni a traktorral. – Húsz hektáron gazdálkodom, s ennek a területnek kétharmadán víz áll. Tejtermeléssel és bikahizlalással is foglalkozunk, azt a parasztlogikát követve, hogy ahány hektár, annyi számosállat, mert hosszú távon jobban megtaláljuk a számítást, ha húson meg tejen keresztül értékesítjük a terményt. Már most látom, hogy hiány lesz takarmányból, ami azt eredményezi, hogy le kell csökkenteni az állatállományt. Az öt holdnyi lucernaszénát, a bőséges első kaszálást nem is tudom, hányszor áztatta az eső, s bár behordtuk a gazdasági udvarba, legfeljebb almozásra lesz jó, mert a tehenek meg sem szagolják! Juhász Zoltán: Húsz hektáron gazdálkodom, parcelláimnak kétharmadát víz borítja…

Gondot okoz az is, hogy nem fakad, nem hajt a lucerna, a sok víz úgy látszik tönkretette, úgyhogy augusztusban kell néhány holdat telepíteni, amiből esetleg tavaszra lesz széna, de addig is ki kell tartani az állatállományt. Sürgően fűszéna után kell néznünk, s reménykedünk, hogy csak terem valamennyi kukorica is. Azért erőltetjük a gyomirtózást is, hogy mentsük a még menthetőt, mert a gyomok szinte túlnőttek a kukoricán. Ha most arra várok, hogy kellően fölszáradjon a föld, hogy taposási kár nélkül a vetésre mehessek, még jobban elkések a kemizálással, a kukorica 8-9 leveles fejlettségi szakaszában vegyszerezéskor mindenképpen stressz éri a növényt, akár károsodhat is, úgyhogy legalább ezt szeretném elkerülni – mondja Juhász Zoltán, majd indítja a traktort, sürget a munka. Van értéke és értelme? A gazda jobban tiszteli a termőföldet, minthogy ezt a kérdést feszegesse.