2024. szeptember 29., vasárnap

Június a méhesben

Május végére az utolsó akácvirág is elnyílt. Az idei akácvirágzás sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A napraforgó-virágzásra való felkészülés mellett a rajzás és az anyanevelés jelle

Júniusban virágzik a mák, a lucerna, a kakukkfű és még sok más mezei növény, friss virágport és kisebb mennyiségben ugyan, de nektárt is biztosítva a méhcsaládok akác utáni fejlődéséhez.

Attól függetlenül, hogy az akác a várt hozamnál jóval kevesebbet adott, az élet nem állhat meg, a méhek a meglévő méztartalékra alapozva tovább fejlődnek. Ezért is fontos, hogy a közösségnek mindig legyen a kaptárban elegendő méztartaléka, ha ugyanis csak egy-két keretes mézkészletet hagy a méhész a kaptárban, egy esetleges hordástalan időszakban ez rövid idő alatt lényegesen megcsappan, alábbhagy a fiasítás, ezzel a napraforgó-virágzásra való felkészülés sem lesz teljes. Júniusban különös figyelmet kell szentelni a méheknek. Hetente ellenőrízni kell a családok állapotát, meg kell nézni, hogy szaporodik-e a fiasítás, van-e elegendő élelem. A virágpor általában nem okoz gondot, ebből a kora nyári időszakban nem szokott hiány lenni – a pollentermelés nem függ annyira az időjárástól, mint a nektár termelődése. A tapasztalatok azt mutatják, akkor tudja egy méhcsalád felkészülten várni a napraforgó virágzását, ha június folyamán a fiasításos keretek száma a rakodókaptárokban nem csökken 8-9 alá.

Június kedvező periódus a mesterséges rajoztatásra és az anyanevelésre is. Az ebben a hónapban kialakított rajok, megfelelő gondozás mellett őszig erős családokká fejlődhetnek. Mesterséges rajoztatás esetén külön gondot kell fordítani a méhek egészségi állapotára – egészséges raj csak egészséges családtól származhat. A mesterséges rajoztatással egyébként sikeresen megfékezhető a közösség természetes rajzási ösztöne, ami a modern méhészkedésben nemkívánatos.

A méhészek zöme május végére, június elejére időzíti a Varroa atka elleni kezelést. Leghatásosabbnak még mindig az amitrázos füstölés bizonyul. Általában 4-5 naponként 3 alkalommal végeznek füstölést. Ezzel a módszerrel nemcsak a felnőtt paraziták pusztulnak el, de a fedett fiasításból előbújó fiatal atkák is. Amennyiben a nyár folyamán rendszeres ellenőrzés alatt tartja a méhész az atkapopulációt, nem kell attól tartani, hogy augusztusban szabad szemmel is láthatóak lesznek az atkák. A kezelések alkalmával nagyon fontos szempont, hogy az amitráz ne kerüljön a mézbe. A kezeléseket, tehát úgy kell időzíteni, hogy a napraforgó virágzása előtt 3 héttel befejeződjön a füstölés.

Időszerű az építtetés is. A lassú, folyamatos hordást biztosító növények zöme ezután kezd virágozni. A herefélék, a kutyatejfélék, a parlagon maradt földek veszélyes gyomnövényeként számon tartott aszat és a kiadós nektárral kecsegtető somkóró biztosítani tud akkora hordást, hogy napraforgó-virágzásig még legalább 2-3 műlépet kiépít a méhcsalád. Egyébként ezzel is elodázható a méhek rajzási kedve.

Ahol időben földbe került a vetőmag, ott már június végén várható az első napraforgóvirág megjelenése. Egy-egy parcella virágzási ideje 2-3 hétig is eltarthat, így, ha az egymás mellett lévő táblák vetési ideje különbözik, akár másfél hónapig is kiadós hordási lehetőség nyílik.

Vidékünkön a napraforgó a legjelentősebb mézelő növény. A szeszélyes akác és hárs virágzása után ez a növény akkor virágzik, amikorra az időjárás is stabilizálódik. Az elhúzódó virágzás alatt a gyenge családok is felerősödhetnek, ezért nem szabad kihasználatlanul hagyni ezt a legelőt. Még idejekorán tájékozódni kell a napraforgó fajtájával kapcsolatban, és a vándortanya helyét is időben meg kell határozni.