2024. szeptember 29., vasárnap

A tök, amelynek a virága is ehető

KERTÉSZKEDŐKNEK

Nap mint nap halljuk, olvassuk, hogy mit szabad, mit nem szabad fogyasztanunk. Mindinkább előtérbe kerülnek a zöldségek és a gyümölcsök. Ez utóbbiak közül egyesek vitamin-, mások rosttartalmuknak köszönhetően kedvező hatásúak. Ilyen az egész nyáron érő cukkini, amelynek a virága, az aprócska meg a beért példánya egyaránt fogyasztható.

Sokoldalú és sokfajta cukkini

A cukkini küllemre olyan, mint a spárgatök, sokan csak kis töknek hívják. És valóban igen közeli a rokonság. A termések színe a világoszöldtől a sötétzöldön át a citromságáig változhat. A bekötött termések nagyon gyorsan fejlődnek, ezért a virágzás után folyamatosan figyeljük az állományt, és időben szedjük le, hogy ne nőjenek túl nagyra. Az olaszok pl. már olyan kis termést leszednek, amelyen még rajta vannak a sziromlevelek.

Nálunk általában a 10-20 centis cukkiniket fogyasztják, ehhez 3-4 naponként kell szedni. A terméseket éles késsel vágjuk le a kocsányról, és ügyeljünk, hogy ne sértsük meg a többi virágot, illetve a hajtásokat. A leszedett cukkini könnyen ütődik, nyomódik, és utána gyorsan romlik, ezért óvatosan bánjunk vele.

Termesztési körülmények

A növény erőteljes növekedésű. Nagy, karéjos, márványozott felületű levele van. Guggonülő, vagyis indákat nem fejleszt. Ha a közelben van tök vagy dinnye, könnyen kereszteződik, utána már szétterül, ami persze korántsem kedvező. Sárga, tölcséres virága van. Gyümölcse hasonlít az uborkához: nyúlánk, hengeres, zöld héjú. Újabban forgalomba kerültek fehér és sárga héjú fajták is, de nem rücskös, hanem sima felületűek. Magja sárgásfehér vagy szürke, lapos, nagyon hasonlít a spárgatök magjához.

A cukkini a talaj szempontjából nem válogatós növény, csak ahhoz ragaszkodik, hogy bőségesen legyen ellátva tápanyagokkal. Melegkedvelő és fagyérzékeny. Nagyon „élelmes” növény, bojtos gyökereivel a vizet még a száraz talajból is felszivattyúzza. Öntözni inkább csak a fejlődés kezdeti szakaszában szükséges. Mivel a hidegre nagyon érzékeny, csak fagyosszentek után lehet a magjait állandó helyükre elvetni. Így azonban a tenyészideje rövid, és későn kezdi érlelni gyümölcseit. Ezért sokkal célravezetőbb palántákat nevelni. Még most is kiültethetők.

Minden évben a kert más helyén termeljük! A cukkininek tágas helyre van szüksége. Készítsünk fészkeket a számára oly módon, hogy az ősszel felásott talajból – egymástól egyméternyi távolságban – emeljünk ki néhány kapavágásnyi földet. Az így keletkezett gödörbe 2-3 kg istállótrágyát vagy műtrágyával összekevert komposztot tegyünk, a földet húzzuk vissza a gödörbe, és azt tányérszerűvé alakítsuk. Ebbe a fészekbe ültessük el a műanyag pohárból földdel együtt kiszedett palántákat, és alaposan öntözzük be őket. Nyáron a bokrok környékét gyomláljuk és rendszeresen kapáljuk. A cukkininek kevés ellensége van. A meztelencsigák szívesen tanyáznak rajta, és olykor – különösen esős nyáron – a lisztharmat is megtámadhatja.

Egy kertben elegendő 3-4 bokrot ültetni. A gyümölcsöket folyamatosan szedjük a nyár közepétől a fagyokig. A legízesebbek a kb. 25 cm hosszúságú gyümölcsök. Ha idejében szedjük le őket, akkor a tő több virágot és termést hoz. Érdemes legalább egy termést meghagyni magnyerés céljából. Az ilyen gyümölcs őszig teljesen kifejlődik (2-3 kg és 60-70 cm hosszú is lehet).

Zsengén jó a cukkini

Az energiában szegény, könnyen emészthető cukkini értékét elsősorban a kiváló étrendi hatású rostok, valamint a biológiailag tiszta víz adják. A cukkini felhasználása nagyon változatos. Noha nem a legismertebb zöldségféle nálunk, mind többször esszük rántva, gyakran hús helyett. De legalább olyan finom a töltött vagy a rakott cukkini is, gazdagítható, illetve változatosabbá tehető vele a nyári étlapunk.

Az ép, egészséges termések hűtőszekrényben 1-2 hétig is eltarthatók.

A friss, zsenge cukkinit héjastól fogyasszuk, az ilyen termésekben a magok, vagyis inkább magkezdemények sem zavaróak. A már említetteken kívül felhasználható még vegyes savanyúságokba, zöldséglevesbe, kisüthetjük palacsintatésztában, és akár főzeléket is készíthetünk belőle. Nagyon ízletes a sonkával töltött cukkini is.

Dél-Franciaországban pedig a sárga virágait töltik meg töltelékkel, de csak a hím virágot szedik le, hogy a termésről se kelljen lemondani!