2024. szeptember 29., vasárnap

Az állam 60 000 tonna búzát vásárol fel

A Köztársasági Árutartalékok Igazgatósága az idén 60 000 tonna búzát vásárol fel 12 dináros áron, amennyiben a kormány is rábólint az említett intézménynek az agrártárca együttműködésével előkészített rendeletére. Ez kevesebb mennyiség a tavalyinál, sőt a fölkínált ár is kisebb. (Emlékeztetőül 2009-ben a Köztársasági Árutartalékok Igazgatósága 65 714 tonna kenyérgabonát vett át a termelőktől 13 dináros áron.)

További hasonlóságok a két év távlatában nézve, hogy az idén is veszítettek és tavaly is veszítettek a búzán a gazdák, az idén a tavalyinál is kedvezőtlenebb időjárási viszonyok miatt sokan többet is, mint egy évvel ezelőtt.

Az állami fölvásárlás az idén is az Újvidéki Terménytőzsdén keresztül zajlik majd, az AgroServis nem hivatalos információi szerint a bejegyzett magángazdaságoknak legkevesebb 20 tonnát kell átadniuk a terményből. A maximális mennyiséget 100 tonnában határozták meg.

Ha ezek az adatok megfelelnek a valóságnak, akkor ez azt jelenti, hogy ismét a kistermelőket zárják ki az üzletből, hiszen a jelenlegi körülmények között ekkora mennyiséget csak nagyobb parcellán termelhetnek meg. A tavalyi tapasztalatok alapján e kitétel nélkül sem lesz könnyű dolga annak, aki a Köztársasági Árutartalékok Igazgatóságának szeretné átadni a kenyérgabonáját, hiszen, ha beindul az aratás, ezzel a mennyiséggel egy-két nap alatt megtölthetik a raktárakat.

Az óbecsei Vojvodina Agrar azzal a követeléssel fordult a kormányhoz, hogy 400 000 tonna kenyérgabonát vásároljon föl az állam 14 dináros áron. Ők is a nagytermelők érdekeit képviselik, ami abból látszik, hogy javaslatuk szerint a bejegyzett magángazdaságoknak az átadható mennyiség alsó határát 100 tonnában határoznák meg, míg a jogi személyeknek 500 tonnában.

Tavaly negatív rekordot valósított meg az ország mezőgazdasága, sohasem vetettek még ennyire kevés búzát. Sajnos, úgy tűnik, az idén is azok jártak jól, akik megengedhették maguknak, hogy mással helyettesítsék ezt a kultúrát. Meddig mehet ez így?

Erre reagálva mondta Sima Matić, a Žitovojvodina igazgatója, hogyha az állam továbbra is ilyen mostohán bánik ezzel az ágazattal, akkor a termelők jövőre még inkább meggondolják, hogy mit vessenek.