2024. szeptember 29., vasárnap

Elemi csapással felérő víz- és viharkárok

Sok dolga akad az utóbbi időben az időjárási viszontagságok okozta károkat felmérő bizottságoknak, amelyek Vajdaság községeit járják. Egyelőre még folynak a felmérések, ezért nem lehet pontos adatokkal szolgálni, ráadásul a múlt heti nagy esőzés tovább növelte a károkat. Milan Prostran, a Szerbiai Gazdasági Kamara mezőgazdasági részlegének a vezetője becslése szerint mintegy 100 000–120 000 hektárt sújtott az elemi csapással felérő belvíz- és viharkár.

A kárösszegről sem sokat tudni még. Egyedül Valjevo községből érkezett meg az ottani községi bizottság fölmérése, amely szerint a vihar és a jégeső okozta ottani veszteség 335 millió dinárra rúg. Milan Mihajlović légvédelmi osztályvezető a Blicnek nyilatkozva elmondta, hogy a károk 70 százalékkal is kisebbek lehettek volna, ha elegendő rakétával rendelkeztek volna. (A biztonságos működés szavatolására minden részlegnek legalább 12 légvédelmi rakétára lenne szüksége, de átlagosan mindössze 4 löveggel voltak fölszerelve.)

Az államot mintha fölkészületlenül érte volna a viharos időjárás, pedig a média már hónapok óta figyelmeztett erre a problémára, ami továbbra is megoldatlan. Saša Dragin szerint ezeket az eseményeket a mezőgazdasági termény viharkár és jégeső elleni biztosításával lehetne megelőzni, annál is inkább, mert a minisztérium 40 százalékban megtéríti a biztosítás összegét, ami így már egy elhanyagolható összeg. (Tavaly 62 millió dinárt fizettek ki erre a célra, és összesen 4322 gazdaság pályázott rá.)

Azért az sem ártana, ha a légvédelmi rakétából is lenne elég, a csatornákat is megfelelőképpen karban tartanák, és időnként az állam is a zsebébe nyúlna, ha szükség van rá.

Saša Dragin a médiának nyilatkozva megígérte, hogy minisztériuma közbenjár az elemi károk megállapításáért felelős állami szervnél, hogy segítsen a mezőgazdasági termelőkön. Milan Prostran becslése szerint a rossz időjárás eddig országos szinten mintegy 10 százalékkal csökkentette az idei gabonatermést.