2024. november 24., vasárnap

Sertéskiállítás Pacséron

Augusztus 29-én Pacséron a helybeli Magántermelők Egyesülete és a Mikra Coop szervezésében sertéskiállítást és tanácskozást tartottak nagyszámú sertéstenyésztő és a szakma jeles képviselőiként ismert egyetemi professzorok részvételével. Dr. Kovčin Stanimir, dr. Beuković Miloš és dr. Major Ferenc tartott előadást a takarmányozásról, a szelekcióról és más, a tenyésztést érintő aktuális témáról.

Farkas Karina felvételei

Több mint kétszáz sertéstenyésztő vett részt a szakmai összejövetelen, melyet szinte festői környezetben, a pacséri Akácosnál található tó környékén tartottak. Az érdeklődés kétszer akkora volt, mint tavaly az első rendezvény iránt, az évtizedes nyárfák árnyékában felállított ketrecekben pedig négyszer több tenyészállatot tekinthettek meg az érdeklődők, melyeket krivajai, doroszlói, topolyai njegosevói és öt helybeli tenyésztő válogatott a kiállításra.

Mint kiderült, legtöbbjük első osztályú, kitűnő tulajdonságokkal rendelkező egyednek számít. Közülük két állat azonnal elkelt, áruk 25 000 és 30 000 dinár között mozgott.

A találkozó kezdetén a házigazdák nevében Miklós József főszervező és Szombathy Zoltán, a helyi közösség tanácsának elnöke köszöntötte a vendégeket. A szakemberek szigorú tekintettel nézték végig a kiállított jószágokat, a Yorkshirei, Hamshire, Pietrin és Landras fajtiszta állatokat, melyek között volt előhasi koca, tenyészsüldő és tenyészkan is. A kiállítók mindannyian 10 kg tápot kaptak, és a szakemberektől egy-két jó tanácsot a további munkához.

Többször elhangzott, ahhoz, hogy a feldolgozó komolyan vegye a termelőket, mennyiség és minőség tekintetében is meg kell felelni a követelményeknek, tehát szerveződni kell, hogy versenyképesek tudjanak lenni. A kistermelők szövetkezésére a pacséri Magántermelők Egyesülete, illetve a Mikra munkája példamutató, amely szelekciós központként mintegy 600 környékbeli társastermelővel együttműködve, a tervezett gazdálkodásnak és a kialakított zárt rendszernek köszönhetően életképes. Jó kapcsolatokat alakított ki a mácsvai, szerémségi, piroti, dedinjei feldogozókkal és továbbtenyésztőkkel, és megfelelő dinamikával tudják a sertéseket biztosítani, évente 20-25 000 malacot értékesítenek. Miklós szerint a kiállítás jó visszhangra talált, ennek jele a nagy érdeklődés, és hogy a topolyai Mezőgazdasági Szaktanácsadói Szolgálat meg az Újvidéki Egyetem is támogatja a környékünkön egyedülálló, előremutató próbálkozást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás