2024. szeptember 30., hétfő

Szilveszteri szokások, babonák, étkek

Honnan ered a szilveszterezés szokása? A féktelen mulatozás, mely a világ minden részén gondtalan evésre-ivásra csábít mindenkit, a rómaiak Saturnalia nevű ünnepére vezethető vissza. Az urak és rabszolgák ilyenkor egy asztalhoz ültek, szünetelt a politizálás is. Az új év kezdete később a keresztény szokásokkal társult: a 16. századig karácsonykor (azaz december 25-én) ünnepelték. Végül XII. Ince pápa 1691-ben kihirdette: az év első napja január 1.

A szilveszteri varázslat

A termékenységet, bőséget, egészséget ígérő szilveszteri ételek között a legnépszerűbbek a rizs, a köles, a bab és a lencse. A sok apró rizsszem vagy köles azt a pénzt jelképezi, melyből lehetőleg minél több jut majd annak, aki szorgalmasan falatozik az ételekből. A lencsefőzelékbe főzött mandulaszem egyértelműen a férjhezmenetelt jelentette annak a szerencsés leányzónak, aki megtalálta ezt a tányérjában. Az újévi malac szerencsehozó tulajdonságát annak tulajdonították, hogy a disznó „kitúrja” a szerencsét. Ezzel ellentétben a néphit szerint a csirke elkaparja azt, tehát nem árt vigyázni... A szilveszteri asztalon a hal is gyakori fogás, bár erről megoszlanak a vélemények, vannak olyan vidékek, ahol úgy tartják, a hal elúszik a szerencsénkkel.

Gombócban a jövendőbeli

Az eladó leány, ha már nagyon szerette volna tudni, ki lesz a férje, gombócokat főzött, és mindegyikbe egy-egy cédulácskán beletett egy-egy férfinevet. Az lett a reménybeli férj, akinek a gombóca először úszott a felszínre a forró vízzel teli fazékban. Mivel az sem volt mindegy, hogy milyen lesz az időjárás, azt hagymából jósolták. A vöröshagymáról lehántott 12 réteg jelképezte a hónapokat. A rétegekbe sót szórtak, és éjszakára ott hagyták az asztalon a darabkákat. Reggel abból következtettek arra, hogy milyen idő lesz az adott hónapban, hogy elolvadt-e a só a hagymában, ez ugyanis esős időt jelentett.

A pezsgő és a korhelyek

A pezsgőzés elterjedésében a francia nemzet játszott nagy szerepet. Nem csak arról van szó, hogy az ital gall találmány. Madame Pompadour például sokat tett a szokás meghonosításáért, de Napóleon is kivette a részét a buborékokból. A pezsgőspohár-piramis építésének szokása az ő egyiptomi hadjáratának állít emléket. Apropó, szilveszteri kortyolgatás! Közismerten hatékony másnaposság ellen a savanyú káposztát és füstölt kolbászt tartalmazó korhelyleves.

A fogadalmak és ígértek ideje

Bármi is kerüljön az asztalra, malac, lencse, rizs, esetleg szárnyas vagy férjet jósoló gombóc, ne feledjük: a szilveszter a fogadkozások ideje is. A legjobb, ha megígérjük magunknak, hogy jövőre is hasonlóan jó társaságban és finom ételek mellett szilveszterezünk!

Sikeres, eredményekben gazdag új esztendőt kívánunk, és természetesen jó étvágyat az ünnepi ételekhez!