2024. szeptember 30., hétfő

A méhgyilkos „harmatcsepp”

A méhek megmagyarázhatatlan tömeges pusztulása már évek óta a méhészet legkomolyabb problémájának számít. Érdekes, új elméletet ismertetett az egyik lehetséges okkal kapcsolatban a Kaliforniai Egyetem rovartani szaklapja múlt évi utolsó számában. Eric Mussen kutatásai alapján egy természetes folyamat, a gutáció folyamán a leveleken megjelenő, kémiai anyagokat tartalmazó vízcseppek mérgezhetik meg a méheket.

(A növénytan gutációnak nevezi azt a jelenséget, amikor a növényi testből víz választódik ki a növény felszínén.) Amikor nagy a talajban a nedvességtartalom, akkor a gutáció által kisajtolódott, növényi nedveket tartalmazó csepp a levél hegyén jelenik meg, s ilyenkor könnyű azt összekeverni a reggeli harmattal. Ebben a cseppben a természetes folyamatok következtében bizonyos koncentrációban jelen vannak a növényvédő szerekkel elszórt kémiai anyagok is. A méhek pusztulásáért a kutatás alapján ezek a növényben fölszívódott szerek vádolhatók.

Egy Csehországban, az olajrepcén végzett kutatás alapján viszont a gutáció során termelődött vízcseppek csak elenyésző mennyiségben tartalmaznak kémiai anyagokat, s így a gutáció nem veszélyezteti a méheket.