2024. szeptember 30., hétfő

Januári jeles napok

Még senki sem tudja, mit rejeteget számunkra az új esztendő, de az egészen biztos, hogy a jeles napokat az idén is megünnepeljük. Így hát már januárra is akad bőven ünnepelnivaló...

Vízkereszt napja, január 6-a a karácsonyi ünnepkör zárónapja, a karácsonyfát is ezen a napon bontjuk le. Háromkirályok napjának is nevezik, mert a hagyomány szerint ezen a napon látogatta meg a három király a kis Jézust Betlehemben, ahova a csillag vezérelte őket. Az egyház e napon emlékezik meg Jézus megkeresztelkedéséről, ekkor szentelik a vizet és a tömjént.

A szentelt víz a templomokban is megtalálható, de a hívek vittek belőle otthonukba is. Széthintették a szobában, az istállóban, a földeken, hogy egészségesek legyenek, illetve a bő termés reményében, és hogy áldás legyen a házon. Öntöttek belőle a csecsemő fürdővizébe, vagy éppen meghintették vele az ifjú párt. Betegeknek általában a halántékát kenegették vele, és behintették természetesen a halottakat is. A keleti egyházban a folyók megszentelése is szokásban volt, körmenetben vonultak a hívek a folyóhoz, ahol faragott keresztet vetettek a vízbe. Ebből a szokásból alakult ki a házszentelés, vagy más szóval koledálás szokása. Általában a pap és a kántor elmegy a hívek házához, megáldja azt, elbeszélget velük. Fáradozásaiért a háziaktól sonkát, tojást, szalonnát és lélekpénzt kapott. Egyes protestáns vidékeken ezt a szokást az egyház tiltotta.
Sok helyütt a fiúgyermekek eljártak a házakhoz „háromkirályt járni”. A dramatikus játék a bibliai történetet meséli el, amikor a napkeleti bölcsek felkeresik a kis Jézust. A szereplők fehér, bő ingbe és díszes süvegbe öltöznek, valószínűleg legnépszerűbb Boldizsár, a szerecsen király szerepe, amihez az arcot jól össze kell kormozni.

Kezdődik a farsang

Ez a nap ugyanakkor a farsangi időszka kezdete is. A farsang pedig a nevetésről, tréfákról, no meg persze rengeteg evésről-ivásról szól. Nem véletlenül, hiszen utána negyvennapos böjt következik, ami egészen húsvétig tart.

A farsanghoz fűződő rítusokat számtalan nép népszokásai őrzik. Egyes helyeken napjainkig fennmaradtak a maskarás felvonulások.

Manapság Európában talán a leghíresebb a velencei karnevál, mely külföldről is nagyon sok látogatót vonz. Brazíliában Rio de Janeiro a karnevál idejére a világ fővárosává válik.