2024. szeptember 30., hétfő

Kései szántás

Földművelés
A mi agroökológiai feltételeink mellett az éghajlati, időjárási viszonyok igen változatosak. Gyakran előfordul, hogy az őszi szárazság rendkívüli módon megnehezíti az alapművelést, de még jellemzőbb az átlagosnál csapadékosabb ősz (amilyen októbertől az utóbbi is volt), ami szintén akadályokat gördít a szántóföldi munkák elvégzése elé. A késő őszbe hajló határban egyre kevesebb a zöld növény, magas a relatív páratartalom, alacsonyabbak a hőmérsékleti értékek, rövidek a nappalok, kevés a napfény; tehát még a kis mennyiségű csapadék felhasználási és elpárolgási intenzitása is elenyésző.

Az elmondottak ellenére sem szabad elhanyagolni és tavaszra hagyni azalapművelést, hanem ezt a fontos agrotechnikai műveletet még ősszel, avagy a télfolyamán el kell végezni! Mihelyt az erőgép kerekei nem csúsznak meg a talaj felszínén, rögtön szántani kell. Amikor a nehéz réti talajokon még ez nem is lehetséges, akkor a magasabb fekvésű, jobb víznyelő képességű talajokat kell előnyben részesíteni.

Több oka is van az őszi–téli szántás elhanyagolásának, amelyeket három csoportba sorolhatunk.

Az agrárolló fokozott kinyílásával sok tőkeszegény kistermelő képtelen a gépek folyamatos karbantartására, valamint az üzemanyag stb. időbeni megvásárlására. Ezek a hátrányban lévő földművesek ki vannak szolgáltatva a feldolgozóipar kénye-kedvének; meg kell várniuk az átadott terményeik kifizetését, hogy elkezdhessék a következő gazdasági évet. Az újratermeléshez szükséges ráfordítás a felvásárlási árakhoz viszonyítva azonban aránytalanul növekszik!

Mit lehet tenni a felvázolt esetekben?

Először is tudni kell, hogy a kifejezett homoktalajokon az őszi szántásnak semmilyen előnye sincs a tavaszival szemben.

A defláció (szélerózió) elkerülése érdekében határozottan ajánlott a tavaszi szántás – a tavaszi vetésű növények alá.

Az egyéb talajtípusokonegyértelmű az őszi–téli szántás fontossága, mert a tavaszra halasztott alapművelés elkerülhetetlenül átlagosan 25–35%-os terméscsökkenéshez vezet. A tavaszi szántás után nem következhet be a jótékony, porhanyító fagyhatás, nem javul a talaj szerkezete, és a biológiai beéredés elmarad. A magágykészítés nehézkes, és gyenge minőségű („zsebes” magágy), a csírázás, kelés hiányos, tehát kifogásolható lesz a kultúrnövények állománysűrűsége.

Tavaszi szántás esetén a vetés után, kelés előtt alkalmazott gyomirtók hatásfoka általában rossz. A kevésbé megőrzött talajnedvesség és a gyengébb levegő- és vízgazdálkodású talajszerkezet következtében a vegetációs időben – főleg júliusban és augusztusban, de gyakran már májusban – a növények szárazsággal szembeni tűrőképessége sokkal kisebb, magas hőmérsékleten hamarabb bekövetkezik a légköri aszály jelensége is, hiszen a növények gyökerei képtelenek lesznek felvenni még a talajban rendelkezésükre álló víz egy részét is (a rossz talajszerkezet miatt) – az evapotranszspiráció (vízfelhasználás és párolgás) üteméhez képest –, ami turgorvesztéshez (lankadáshoz, fonnyadáshoz, végül hervadáshoz) vezet.