2024. szeptember 29., vasárnap

A klímaváltozás nyertesei

Klímaváltozás

Cseh, spanyol és brit biológusok tavaly ősszel elkészítették az első olyan térképet, amely az invazív (bevándorló) növényfajok elterjedését szemlélteti az Európai Unió területén. Eszerint a közepesen száraz és meleg alföldek és a kelet-közép-európai mezőgazdasági régiók – például Németország, Lengyelország, Csehország, Magyarország és a Duna alsóbb szakaszát kísérő területek, tehát Vajdaság is – a leginkább veszélyeztetettek.

Több európai ország környezetvédelmi minisztériuma közzétette az invazív növényfajok listáját, és a vonatkozó ajánlásokat

A növényeknek valószínűleg a hosszan tartó nyári szárazsághoz és az enyhe, ám csapadékos télhez kell hozzászokniuk. Általában olyan fajtákat érdemes választani, melyek jól viselik a szárazságot és a téli nagy mennyiségű csapadékot. És egy tipp: most már nemcsak az első évben fontos a kiadós öntözés, hanem a telepítés utáni 3 évben is. A megfelelő telepítési hely kiválasztása egyre fontosabb szemponttá válik nemcsak a zöldségtermesztésben, hanem a díszkertben is. Ha a vidék szegény csapadékban, vagy a talaj gyorsan kiszárad, legjobb teljesen lemondani a szomjas növényekről.

A biológusok szerint a klímaváltozás tipikus nyertese a diófa. Közép-Európában egyaránt megtalálható a vadonban és a kertekben. Eredeti terjedési területe a Földközi-tenger térségének keleti része, valamint Kis-Ázsia, vagyis a növény természeténél fogva jól boldogul a forró, száraz nyarakon. Érzékenyen reagál viszont a késői fagyokra meg a téli hidegre (azonban azt is tudni kell, hogy a nálunk nemesített fajták már erre is ellenállóbbak). A szakemberek előrejelzései szerint a közeljövőben olyan térségben is kedvező feltételek lesznek számára, ahol mostanáig túl hideg volt, így pl. tőlünk, sőt Magyarországtól északabbra vagy Németországban is.

Bármennyire is meglepő, az örökzöld dísznövények egy része is jól viseli a nyári szárazságot és a téli csapadékot. Az erdei fenyő és a boróka is jól boldogul, ezeket érdemes telepíteni. A divatos ginkgo (páfrányfenyő) és a nálunk ismert orgona is megmarad.

A rózsa képes arra, hogy gyökerével mélyebbre hatoljon, így a száraz időszakban is van víztartaléka.

A hagymavirág, a díszhagyma vagy a nőszirom szintén jól átvészeli a kánikulát, mivel tavasszal tápanyagot és vizet raktároz, ami átsegíti a nyári hónapokon.

A díszkertben a sziklakerti növények is egyre jobban terjedhetnek, ugyanis a meleget jól viselik. A telepítéskor arról is gondoskodni kell, hogy a téli csapadék könnyen elfolyhasson.