2024. szeptember 29., vasárnap

Hogyan alakulnak az árak?

Terménypiac- Žarko Galetin: Az utóbbi 30 évben most a legnagyobb a világ búzatartaléka: elérte a 190 millió tonnát, holott 50 millió
Žarko Galetin: A világ terménytőzsdéinek árszintje jellemzi az Újvidéki Terménytőzsde árait

Az Újvidéki Terménytőzsde egyre inkább meghatározó a hazai mezőgazdasági terményforgalomban, irányadó az árak alakulásában. 2009-ben 3360 szerződéssel 321 000 tonna termény cserélt gazdát, 130 000 tonna műtrágyát értékesítettek a tőzsdén keresztül. A kereskedésben már nemcsak a jogi személyek vehetnek részt, hanem nyugati mintára a gazdák is – hangsúlyozta Žarko Galetin igazgató az elmúlt év eredményeit elemezve.

A növénytermesztésben, a szója kivételével, hozamnövekedést jegyeztek, ami kihatott az árak negatív alakulására, de a hazai piacon nemcsak ez az egyedüli tényezője a 2007-hez és a 2008. évhez viszonyított árzuhanásnak, hanem pl. a búza és a kukorica esetében a kifejezett tartalékok, továbbá a világpiaci, illetve tőzsdei árak mozgása is. Az utóbbi 30 évben most a legnagyobb a világ búzatartaléka: elérte a 190 millió tonnát, holott 50 millió tonna lenne az optimális szint, tehát ez is negatívan hat az árak alakulására. Ha a világ legnagyobb terménytőzsdéjén, a Mineapolisi Tőzsdén érvényes árakkal vetjük össze az Újvidéki Terménytőzsde árait, jelentéktelen a különbség, de ugyanez a helyzet a Budapesti Tőzsde áraival történő összehasonlításban is. Elvétve történik meg, hogy – periódusokra lebontva – az említett tőzsdéken magas árat jegyezzenek, nálunk pedig alacsonyat, és fordítva. Galetin igazgató érdekességként említette, hogy a Párizsi Tőzsdén a legalacsonyabbak a terményárak, mivel a gibraltári térségben nagy mennyiségű áru halmozódik föl, ebből a térségből szállítják azután Afrikába, Közel- és Távol-Keletre.

Mind a termésmennyiséget, mind az árakat illetően a hullámzás jellemzi a terménypiacot. Az elmúlt öt évre visszatekintve a búza értéke 2008 kezdetén döntött csúcsot, amikor az Újvidéki terménytőzsdén kilogrammonként 24 dináros árat jegyeztek. A Mineapolisi Tőzsdén ekkor 450 USA dollárt ért a búza tonnája. A mélypont a búza esetében 2009. október 14-e volt, amikor az Újvidéki terménytőzsdén 8,35 dinár volt a kenyérgabona értéke, világviszonylatban is a legalacsonyabb, hogy napjainkban az aratás idején jegyzett 11 dináros ár körüli szinten mozogjon, s esetenként még a kukorica árszintjét se érje el! Az ilyen áralakulásnak az eredménye, hogy egyre több búza kerül takarmányba, de még így is a kukorica mögött kullog a növekedés. A kukorica mellett szól a sokrétű felhasználás: nemcsak emberi táplálkozásra, illetve állatok takarmányozására használják a belőle készült termékeket (több mint 200-at), hanem energiaforrásként is hasznosítható. A kőolaj világpiaci árának újbóli növekedésével ismét előtérbe került a kukorica, ugyanis a bioetanol gyártásának egyik fontos alapanyaga, tehát az esetleges újabb kőolaj-, illetve üzemanyagválság is árrobbanást válthat ki.

Žarko Galetin igazgató az Újvidéki Terménytőzsde fejlesztési terveiről elmondta, hogy szeretnének föltételt teremteni az elektronikus úton történő kereskedésre, s bevezetni az értékpapírokhoz hasonló árujegyekkel történő kereskedést is. A fejlődéshez az Árutőzsdékről szóló törvénynek kell alapul szolgálnia, ami a Luca-széke mintájára több mint három éve készül, s továbbra is kérdéses elfogadásának, illetve életbe lépésnek időpontja.