2024. szeptember 29., vasárnap

Mákvetés télen-nyáron?

Januárban mákvetésre gondolni? Kétségtelen, hogy a mák hidegtűrő növény, s ezért magja minél előbb a földbe kerülhet. A Magyar Televízióból jól ismert Bálint gazda állítja honlapján: „ Mint gyakorló gazdának, akkor volt a legjobb máktermésem, amikor egy esztendőben – szép, napos időben – szilveszterkor vetettük el a mákot.” Karácsonykor tehát, ha jó az idő, ezentúl nemcsak az ünnep elmaradhatatlan süteményére, a mákos bejglire gondolhatunk, hanem a mákvetésre is!

Ez nem is tűnik kivitelezhetetlennek a klímaváltozást nyögő időnkben, ahol csak úgy táncol a hőmérő higanyszála. Előbb mint a csárdásban, páros ritmusban, egyik nap húsz fokot lefelé, a másik nap húszat fölfelé, majd átváltva a lambada összevisszaságába, hogy magunk sem tudjuk már tél van-e vagy tavasz. Ilyen viszonyok közepette miért ne eshetne meg akár velünk is, hogy izzadtságtól gyöngyöző homlokkal szorgoskodunk a kertben, vetjük a mákot és miegymást a januári tél tavaszi melegében… De Bálint gazda emlékei szerint valamikor a szövetkezetekben a répamaggal elkeverve is vetették a mákot: lefelé, a földbe a répa eresztette a gyökereit, az előbb beérő mák pedig szemgyönyörködtető mákvirágtakarót vont a répaföld fölé…

No de a mákvetésről térjünk vissza a mákra, erre az ókor óta közkedvelt eledelre, amit a benne rejlő alkaloidák gyógyászati értéke miatt ma már ipari növényként is termesztenek, bár ez Szerbiában még nem igazán terjedt el. A cseh gazdák a magas jövedelmezőség miatt az utóbbi időben tömegesen térnek át a máktermesztésre. Az ókorban a görögök, rómaiak egyaránt mézzel vegyítve fogyasztották a mozsárban megzúzott mákszemeket. A magyar konyhában szintén mézzel vagy cukorral együtt fogyasztjuk mákos csík, mákos guba vagy bejgli formájában azzal, hogy mi ledaráljuk a mákot. A mák legnagyobb termelője Törökország és India, és természetesen Afganisztán, ahol, jól tudjuk, az ópium előállítása miatt számít az afgán parasztok legfontosabb haszonnövényének. A haszonnövény kifejezést akár szó szerint is érthetjük…

Itt kell megjegyezni, hogy az érett mákszemek mentesek az alkaloidáktól, így teljesen ártalmatlanok mind a gyermekek, mind pedig a felnőttek számára. A kábítószert az éretlen mákfejek tejnedvéből nyerik. Amint a tokokból kiszórtuk az érett mákszemeket, azonnal szárítsuk meg napon, szélmentes helyen. Először vékony rétegben terítsük szét, majd fokozatosan, időnkénti keverés mellett vastagítsuk a réteget. Legyen légszáraz a mák, mielőtt vászonzsákba tesszük. Jól zárjon és sűrű szövésű legyen a zsák, hogy a molyok ne telepedhessenek meg a mákban. A mákszem 40–50 százaléknyi olajat tartalmaz, mely másfél-két év elteltével megavasodhat, kivéve, ha mélyhűtőben tároljuk.