2024. szeptember 29., vasárnap

Zöldtakarmány házilag

Újítások a jószágtenyésztésben

Több olvasónk kérésére kissé részletesebben, ismét foglalkozunk a témával. A kételkedők is feltették már a kérdést, mi az előnye a házi zöldtakarmány előállításának?

Egy kilogramm zöldtakarmány előállításához 2-3 liter vízre van szükségünk. (A hagyományos szántóföldi termesztésben ez a memennyiség 80–100 liter.) Napi egy tonna takarmány előállításhoz elegendő 40 m2 terület. Folyamatos termelést feltételezve ez éves szinten 365 tonna. Ezt a mennyiséget 10 ha területen lehet előállítani földi termesztésben. Ehhez hozzá kell adni az üzemanyag és az emberi erőforrás költségeit. Házi megoldásban mindezek elhanyagolhatóan kis értékeket képviselnek.

Levonva a rövid következtetést, első helyen a gazdasági szempontokat kell figyelembe venni. A mezőgazdaságra nézve az elkövetkező évek még nehezebbek lesznek. A földet értékes növények termesztésével maximálisan ki kell használni. Jó minőségű földön állatok részére takarmányt termeszteni nem lehet gazdaságos. A vízkészlet állandóan fogy, a szárazság egyre nagyobb méreteket ölt. Takarékoskodni kell a vízzel is. Az állattenyésztés gondjai ismertek. A hús árában a takarmány nagy százalékban szerepel, ezért fontos ezt a tételt minél kisebbre venni.

Az egyéb előnyök között van még említésre méltó érvelés, mely a házi módszer mellett szól. Állandóan friss takarmány áll a rendelkezésünkre, és nem kell az egész évi szükségletet egyszerre betakarítani, majd pedig tárolni. A szállítási költségmegtakarítása is egy szép összeg, és a zsebünkben marad. A házi zöldtakarmány por- és vegyszermentes, magas nedvességtartalommal, mely csökkenti az emésztéssel járó betegségek veszélyeit. Egyszerű eszközökkel, kevés beruházással megépíthető. Egész évben folyamatosan működhet, igény szerint. Különböző magvakból előállítható, tápértékben gazdag takarmány. Területigénye minimális, bárhol, kis helyen sokat lehet termelni.

Vajon mégis mekkora területen, milyen mennyiséget tudunk termelni házi üzemünkben?

Vegyünk alapul mindössze 2 m2 területet. Ezen a megfelelő összeállításban napi 100 kg zöldtakarmányt tudunk előállítani. Ez a mennyiség megfelel 5 tejelő tehén, 30 malac, 400 csirke, 45 kecske vagy 30 birka napi szükségletének. Elgondolkodhatunk, maradunk a mező mellett, vagy elővesszük a Luca napján elültetett búza nevelésének tudományát, és azt hasznosítjuk?

Az előállított takarmány tápértékben gazdag, vegyszermentes és ízletes az állatok számára. Tehenekkel végzett kísérletek során megállapították, hogy növekedett a tejhozam, annak ellenére, hogy lecsökkentették a hagyományos kész mű takarmánykeverékek mennyiségét. Növekedett az állatok ellenálló képessége a betegségekkel szemben. Versenylovak számára kimondottan ajánlott az árpa és zab magjából előállított zöldtakarmány. Mindezek az adatok az elmúlt 50 év tapasztalataira támaszkodnak. Ebből is látszik, hogy nem ma találták fel a zöldtakarmány gazdaságos előállítását.

Külföldi tapasztalatok különösképpen az árpából előállított zöldtakarmány pozitív tulajdonságait emelik ki. Fontosnak tartják a tisztaságát, és azt is, hogy az így előállított takarmány megkaphatja az organikus tanúsítványt. Ez egyelőre nem vonatkozik az általunk megszabott szigorú törvényekre, de oda kell rá figyelni. A közeljövőben növekedni fog a bioállatok iránti kereslet. Ehhez hozzátartozik a szigorú állattartás mellett a takarmányozás is. Amennyiben a takarmány nem organikusan termesztett, nem beszélhetünk bio-állattenyésztésről. A technológia marad, a törvények és a politikusok változnak. Egyelőre maradjunk a technológia ismeretei mellett.

Laboratóriumi vizsgálatok alapján a zöldtakarmány összetételét láthatjuk a táblázatokban. A tápanyagok mennyisége a takarmány száraz súlyára vonatkozik.

Nedvesség

85,9%

Fehérje

20,2%

Zsírok

4,3%

Szálas anyag

11,3%

Keményítő

15,4%

Emészthető energia

12,1 MJ/kg

A makro- és mikroelemek mennyisége a következő táblázatban látható:

Kalcium

0,15%

Kálium

0,70%

Magnézium

0,24%

Foszfor

0,46%

Kén

0,28%

Bór

22 mg/kg

Réz

11 mg/kg

Vas

160 mg/kg

Mangán

37 mg/kg

Cink

40 mg/kg

A gabonacsirák gyógyító hatásait és magas enzimtartalmukat ismerjük. Az emésztést elősegítő enzimek is jelen vannak a zöldtakarmányban. Etetésre alkalmas zöldtakarmány előállítható különböző magvakból. Ezek közül említésre méltó az árpa, búza, kukorica, napraforgó és a rozs vegyszermentes magja. A termesztési technológiától függően 1 kg magból 4–6 kg zöldtakarmányt arathatunk.

Több szabadalommal védett eljárást dolgoztak ki a fejlesztőmérnökök. Az alapeljárás nem túl bonyolult, a hidropónián alapul. A modernizálás az automatizáció és az energiaellátás terén mutatkozik meg. Léteznek napelemekkel működő konténerek, napi 100–1000 kg zöldtakarmány-termeléssel. A tápoldatozás adagolással, és a klímaszabályzással ellátott megoldások drágák, és különleges rendeltetési helyre tervezték őket. Az egyszerűbb megoldások tálcás vagy csatornás kivitelűek lehetnek. Attól függően, milyen magasságig szeretnénk növeszteni a zöldet, a rendszer lehet tápoldattal vagy tiszta vízzel táplált.

A következő számban a házilag megvalósítható lehetőségekről lesz szó.