2024. szeptember 29., vasárnap

Akinek van füle, hallja!

A támogatásnövelésről a termelői érdekképviseletekben

Számos gazdaszervezet, termelői érdekképviselet létezik az országban. Nyilatkozataik alapján alkothatunk képet arról, hogy voltaképpen kinek is az érdekeit képviselik. Sokmindent lehet képviselni: egy szűkebb gazdacsoport önös érdekeit és az egész szerbiai gazdatársadalmat is, a vajdasági magyar paraszttársadalomban nagy számban jelen lévő kisgazdákat, beleértve a már magatehetetlen, idős termelőket is, vagy kizárólag csak a nagygazdaságok érdekeit. Illetve a szövetkezetekét. Az új, több tízezer hektáros nagybirtokosok érdekképviseletéről nem is beszélve, hiszen ők politikaformáló gazdasági hatalmuknál fogva külön kategóriát képeznek.

A földalapú támogatás jelentéktelennek mondható, 2000 dináros tervezett megemeléséről is eltérő hangon nyilatkoztak a Dnevniknek a különféle gazdaszervezetek képviselői. A témában járatlanok számára alig érzékelhető különbségek az eltérő érdekképviseleti célkitűzésekre világítanak rá.

A kormányközeliként elhíresült gazdaszervezet, a 100 Plusz elnöke, Vojislav Malešev szavai szerint „ha a költségvetés többet nem engedhet meg, akkor bele kell nyugodni ennyibe is.” Malešev szociális kategóriának nevezi a tervezett összeget, legyen az 12 vagy 14 ezer dinár. Véleménye szerint sokkal fontosabbak a beruházásokba való befektetések. Magyarán az a terület, amibe az ebbe a szervezetbe tartozó gazdák nagy eséllyel pályázhatnak a visszatérítendő vagy vissza nem térítendő miniszteri támogatásokra.

Pavle Kujundžić, a Szabadkai Földművesek Egyesületéből úgy véli, a 2000 dináros növelés jelentéktelen, a hektáronkénti 25–30 ezer dinár közötti támogatás jelentene megoldást a mezőgazdaság jelenlegi súlyos helyzetére.

A Szabadkai Parasztok Egyesületében takarékos gazda módjára azt mondják a kicsinek is örülnek. A szervezet elnöke, Kiss Árpád viszont azt is kihangsúlyozta, amit a minisztériumban rendszerint elfelejtenek megemlíteni, hogy a tavalyelőtt bejegyzett 440 ezer gazdaságnak mindössze 10 százaléka kapott tavaly szubvenciót. A támogatásokért folyamodó gazdák életét ráadásul a különféle adminisztratív akadályokkal is megkeserítették.