2024. szeptember 29., vasárnap

Écskai ponty

Hihetetlennek tűnik, de való igaz, hogy halfogyasztás tekintetében európai viszonylatban az utolsó helyen állunk: évente mindössze 5–9 kilogramm fejenként. Újabban ezen szeretne váloztatni a tartományi mezőgazdasági titkárság. A közelmúltban ugyanis pályázatot jelentetett meg a halgazdaságok vissza nem térintendő támogatására. Összesen 106 millió dinárral támogatja őket. A legnagyobb összeget, 25 millió dinárt az Écskai Halgazdaság kapta. Több mint 2000 hektáros területen fekszik, legnagyobb az országban. A halkitermelésének 80–85 szézaléka a pontynevelésre esik, de ugyanitt kisebb menyiségben tenyésztenek még busát, süllőt, harcsát, amurt.

Tavaly 3500 tonna halat halásztak ki a halgazdaságban, de ennek a mennyiségnek mindössze 10 százalékát exportálták külföldre, Macedóniába és a Bosziai Szerb Köztársaságba. Pedig az itt kitenyésztett hal, mondják a házigazdák, százszorta is kevesebb szennyezőanyagot tartalmaz, mint amennyit általában ki szoktak mutatni. Sajnos az écskai ponty még nem élvez földrajzi eredetvédelmet, pedig tenyésztése 1892-ben kezdődőtt szervetzetten, Az écsaki pontynak Münchenben emlékművet is emeltek.

A halastó közelmúltban lezajlott privatizációját követően (a hazai Mirotin cég szerzett többségi tulajdont) a cégvezetés új, európai mércéket követő alapokra kívánja helyezni a haltenyésztést, és gondolnak a rezervátum megóvására, az iszaptalanításra, a turizmus fellendítésére is. E célra használják majd a kapott támogatást.

Fontos még megemlíteni, hogy az écskai Halgazdaság egy egészet képez Az Óbega–Császár-tó rezervátummal, hiszen a utóbbi a Tisza vizét, a halastavon keresztül kapja. A rezervátum évtizedek óta nemzetközi hírnévnek örvend, szakmai körökben és a természetbarátok körében is egyaránt ismert és népszerű kirándulóhely.

Érdeksségként: A halgazdaságban a pontynevelés korszerűsítésével hozzá tudnak járulni a szerves szennyezés csökkentéséhez a tóban. A korábbi kukoricával és búzával történő takarmányozás helyett gabona extrudálásával, képlékennyé tételével megakadályozható, hogy a haltáplálék lesüllyedjen a fenékre. Az ilyen gabonát gyorsabban megemésztik, feldolgozzák a halak, amelyek ürülékével planktonszervezetek táplálkoznak, ezeket pedig elfogyasztják a halak, és ezzel bezárul a táplálékozási lánc.