2024. szeptember 29., vasárnap

Tiltkoznak a magas vízlecsapolási illeték miatt!

Civil hírmondó
Milutinovics Izabella és Kovács Andrea falugazdászok, Szalkai Nemes Veléria, a községi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja, Serfőző Jenő és Alexandar Stojanović, Agrárunió

Magyarkanizsán megalakult az Agrárunió – A községi Falugazdász iroda az egyesület céljairól, a feladatokról, a bejegyzéssel kapcsolatos újdonságokról

Magyarkanizsán az Agrárunió megalakulásáról és terveiről az unió elnöke, Aleksandar Stojanović, aki egyben az Agrokanizsa civil szervezet elnöke, Serfőző Jenő alapító tag és a Horgosi Termelők Klubjának elnöke beszélt. Jelen volt még Szalkai Nemes Valéria a községi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja, aki egyben a falugazdászok koordinátora is, valamint a két községi falugazdász: Kovács Andrea és Milutinovics Izabella.

Elmondták, hogy az Agrárunió 2009 őszén jött létre 11 községi mezőgazdasági civil szervezet összefogásával.

Alapítók: Horgosi Termelők Klubja, Magyarkanizsa mezőgazdászainak egyesülete, Agrokanizsa, Magyarkanizsa sertéstenyésztőinek egyesülete, Magyarkanizsa szarvasmarha-tenyésztőinek egyesülete, Magyarkanizsa kecsketenyésztőinek egyesülete, Magyarkanizsa juhtenyésztőinek egyesülete – Kapitány Rét, Martonosi Termelők Klubja, Mezőgazdászok egyesülete és a Gazdakör, Tóthfalu és környéke mezőgazdasági termelőinek érdekvédelmi egyesülete, Vajdasági Magyar Gazdák szövetsége, Méhészek egyesülete – Nektár.

Az Agárunió 2010-es évi munkatervének vázlata:

– a községi falugazdász hálózat működtetése és fejlesztése;

– edukációk, tanácsadások mind az Agrárunió alapítóinak, mind a mezőgazdasági termelők részére, kerekasztal megbeszélések, szemináriumok, tribünök, illetve mezőgazdasági megmozdulások megszervezése;

– különböző programok, projektek megvalósítása a községi termelők helyzetének előremozdítása céljából;

– a községi mezőgazdasági termelők érdekvédelme, delegációk megszervezése az állami, tartományi és helyi önkormányzati szervek felé, valamint a feldolgozóipar, illetve a felvásárlók irányába;

– az Agrárunió tervezett céljainak megismertetése a széles nyilvánossággal szórólapokon és más ismeretterjesztő anyagokon, sajtótájékoztatókon, weboldal létrehozásán keresztül;

– az Agrárunió alapítói, valamint társalapítói tevékenységeinek koordinálása, összehangolása;

– a mezőgazdasági pályázatok figyelemmel kísérése, és ezek megpályázása;

– belföldi és külföldi mezőgazdasági kiállításokon, vásárokon való részvétel;

– kapcsolattartás községen kívüli civil szervezetekkel, szövetségekkel, asszociációkkal.

Ezt követően az Agrárunió idei pénzügyi tervét vázolták fel. Elmondták, az Agrárunió már rendelkezik egy bizonyos alapító tőkével, amely a 2008-as és 2009-es évi tagsági díjból ered, s amelyet a falugazdászok gyűjtöttek be a bejegyzett gazdaságoktól adminisztratív és tanácsadási szolgáltatás címén. Az idei évre is tervezik ezt a bevételforrást.

Legnagyobb bevételt azonban az önkormányzat költségvetéséből tervezik megvalósítani, abból a pályázati forrásból, amelyet már évek óta a civil szervezetek projektjeinek támogatására írnak ki.

Minisztériumi, tartományi és külföldi pályázatokból is számítanak bevételre, valamint más donációkból és támogatásokból. A tervezett költségvetés kb. 1 500 000 dinár.

Az összbevétel legnagyobb részét a községi falugazdászok 2010-es évi működtetésére szeretnék fordítani, valamint az Agrárunió tagsága számára különböző szakelőadások megszervezésére, edukációkon való részvételre, mezőgazdasági vásárokon, kiállításokon, tribünökön való megjelenésre, kapcsolattartásra községen kívüli civil szervezetekkel, szövetségekkel, asszociációkkal, a programmal összhangban.

A kanizsaiak is tiltkoznak

Az elnök egyúttal arra is rámutatott, hogy a magyarkanizsai termelők is erélyesen tiltakoznak a rendkívül nagy, mint mondta 600 százalékkal megnövelt lecsapolási illeték miatt. A vajdasági földművesek asszociációjának újvidéki tiltakozó megmozdulásán abban állapodtak meg, hogy begyűjtik a termelőknek kézbesített végzések fénymásolatát és jogaik érvényesítéséért az ombudsmanhoz és a köztársasági alkotmánybírósághoz fordulnak. A fénymásolatokat a falugazdászok gyűjtik be.

Szalkai Nemes Valéria elmondta, hogy főként az ő kezdeményezésére alakult meg az Agrárunió, azzal a céllal, hogy összefogja a községi civil szervezeteket, és hogy azok így együttes erővel képviseltessék magukat, mivel vannak olyan szervezetek, amelyek évek óta agonizálnak, és önerőből képtelenek a hatékony működésre. Nagy hangsúlyt fektetett továbbá a községi falugazdász hálózat zavartalan működésére. Ennek a már évek óta eredményes szolgálatnak a jövőben sem kellene megszűnnie, mert az egyre nagyobb bejegyzési követelmények, támogatások elnyerésének útvesztőiben csak gyakorolt és tapasztalt falugazdászok tudnak hathatós segítséget nyújtani a termelőknek.

A gazdaságok bejegyzésével kapcsolatos újdonságok

Szalkai Nemes Valéria az idei évi gazdaságok bejegyzésével kapcsolatos újdonságokról szólva arra hívta fel a termelők figyelmét: a minisztérium a gazdaság idei felújításának könnyítését hangoztatja, miközben újabb súlyos anyagi terhet rótt ki a termelőkre. Arról van szó ugyanis, hogy a tavaly év végén napvilágot látott bejegyzési szabályzattal kötelezővé tették az állítólag már nem mérvadó dokumentumok lecserélését. Eszerint az államkincstár (Trezor) archívumában már egyetlen bejegyzett parcella mellékleteként sem szerepelhet telekkönyvi kivonat, illetve birtokívmásolat, amennyiben az adott kataszteri községben már rendezték az ingatlan-nyilvántartást. Ennek függvényében a magyarkanizsai kataszteri községek rendezésének dátuma a következő:

HORGOS – 2009. 12. 31. – vagyis minden bejegyzett parcellához új kivonatokat kell mellékelni.

OROMHEGYES – 2006. 12. 31. – tehát azoknál a parcelláknál kellenek az új kivonatok, amelyeket 2007. előtt jegyzett be a gazda.

KISPIAC – 2009. 06. 26. – eszerint szinte minden parcellához új kivonatok kellenek.

MAGYARKANIZSA (Zimonity) – 2005. 01. 25. – Ebben a kataszteri községben csak azokhoz a parcellákhoz kell kivenni új kivonatokat, amelyeket még a bejegyzés kezdetén, 2004-ben jegyzett be a gazda.

MARTONOS (Kishomok) – 2003. 12. 14. – vagyis minden martonosi parcella mellé már megfelelő kivonat van mellékelve.

OROM (Völgyes, Újfalu) – 2008. 12. 05. – tehát csak a 2007-ben és előtte bejegyzett parcellákhoz kell biztosítani az új kivonatokat.

Ilyen értelemben igen nagy kiadásaik lesznek a gazdáknak, mert a kataszteri szolgáltatások illetékei a múlt héten növekedtek. Egy kataszteri lap kiadásáért szolgáltatás címén 628,42 dinárt, míg egy kérelem után 550,00 adminisztratív illetéket kell fizetni. Ezért igyekezzen minden kérelmező egy kérelemmel igényelni minden parcellára vonatkozóan a kivonatot, hogy legalább a köztársasági illetéket ne kelljen többszörösen fizetnie.

A falugazdászok heti falulátogatásának beosztása

Kovácsa Andrea falugazdász heti munkabeosztása:

HÉTFŐ: Kishomokon Sors Endre családi házánál fogadja az ügyfeleket 8–14 óra között.

KEDD: Horgoson a Horgosi Termelők Klubjában várja a termelőket 8–14 óráig.

SZERDA: Kispiacon a Helyi Közösségben 7–14 óráig.

CSÜTÖRTÖK: Martonoson a helyi közösségben van 7.30–13 óráig.

PÉNTEK: Magyarkanizsán a Falugazdász irodában (Betegsegélyző mellett).

Dózsa György u. 4. szám alatt fogadja a termelőket 7.30–12 óráig.

Milutinovics Izabella új falugazdász heti munkabeosztása:

HÉTFŐN: Oromhegyesen a helyi közösségben fogadja az ügyfeleket 7–13 óra között.

KEDD: Tóthfalu a helyi közösségben várja a termelőket 7–13 óráig.

SZERDA–CSÜTÖRTÖK: Magyarkanizsán a Falugazdász irodában (Betegsegélyző

mellett) Dózsa György u. 4. szám alatt fogadja a termelőket

7.30–12 óráig.

PÉNTEK: Adorjánon a helyi közösség irodájában 7–13 óráig.

OROMON a termelőket hétfőtől péntekig 7.30-tól 11 óráig az oromi helyi közösség 3-as számú irodájában Mihályi Gizella a Vajdasági Fejlesztési Háló kihelyezett irodájában fogadja a termelőket.

A falugazdászok megkérték a termelőket, hogy a nagy tumultus elkerülése érdekében mindenki a saját helységében keresse fel a falugazdászt, mivel Magyarkanizsán csak a hét 3 napján van ügyfélfogadás.

A magyarkanizsai Trezor egyébként akárcsak tavaly, az idén is lehetővé tette, hogy a termelők helyett a falugazdászok adják át a dokumentációkat. Így a termelőnek ezért nem kell beutazniuk Magyarkanizsára.

Az idei egyszeri illetékként a falugazdászok szolgáltatásáért a következő arányban kell térítményt fizetniük: 0,5–5 ha területet bejegyző gazdaság: 300,00 dinárt;

5–10 ha területet bejegyző gazdaság: 500,00 dinárt;

10 hektár feletti területet bejegyző gazdaságnak 800,00 dinárt.

Ezért az egyszeri térítményért a falugazdászok egész évben kiszolgálják a bejegyzett gazdákat, személyesen viszik be az államkincstárba a dokumentumokat, töltik ki a támogatási kérelmeket, postázzák a minisztérium és a tartomány felé, és személyesen értesítik az érintetteket a lehetőségekről, kötelezettségekről és aktualitásokról.

A falugazdászok elérhetőségei:

Tel.: 024/874-236

e-mail: rural@kanjiza.rs

Kovács Andrea: 064/80-62-051

Milutinovics Izabella: 064/80-62-123, de hamarosan honlapja is lesz Magyarkanizsa község Agráruniójának, amelyen szintén tájékozódhatnak majd a termelők.