2024. szeptember 29., vasárnap

Óvatosan az élelmiszerrel!

Fogyasztóvédelem - Egyre nagyobb az esélye annak, hogy az előírásoknak nem megfelelő terméket emelünk le a bevásárlóközpontok, boltok polcairól

Amikor az üzletek nem tudják eladni a felhasználási határidő lejártáig a termékeket, nagy árleszállítások által megszabadulnak azoktól, s a törvény szerint ehhez meg is van minden joguk. Sokan úgy vélik, reális alapokon nyugszik az elképzelés, mely szerint a már lejárt élelmiszeráru deklarációját ilyen esetekben lecserélik egy, mondjuk úgy, „alkalmasabbra”, s így adják el a nyakukon maradt portékát

Nincs pontos válasz a kérdésre, vajon mi okozza azt, hogy az elmúlt időszakban sokkal többet lehet hallani olyan élelmiszerekről, melyek, mintha minden rendben lenne velük, ott állnak az üzletekben, az ellenőrzések során mégis kiderül, mégsem az előírásoknak megfelelő termékekről van szó. Elképzelhető, hogy a visszaélések száma lett nagyobb, de az is, hogy a felügyelőség kezdett lelkiismeretesebb munkát végezni. Bármelyik válasz is áll közelebb az igazsághoz, bennünket, fogyasztókat egyik sem vigasztalhat különösképpen, a tény ugyanis marad – fokozott figyelemmel kell vásárolnunk.

A mezőgazdasági minisztérium főfelügyelőségének emberei, élükön Dušan Pajkić igazgatóval a minap, higgyük el, előre be nem jelentett ellenőrzéseket tartottak az újbelgrádi Roda szupermarketekben. A gyümölcsöket, zöldségféléket és egyéb élelmiszerárut ellenőrizték. A legtöbb szabálytalanságra a termékeken található deklaráció kapcsán figyeltek fel: sok esetben hiányzott a termék pontos neve, a gyártó neve, valamint az összetevők feltüntetése. További analízis céljából a helyszínről néhány almát is elvittek, hogy megvizsgálják a növényvédő szerek esetleges nyomait. Az analízis eredményei csak később lesznek ismeretesek.

Gondok vannak egyébként a peszticid-ellenőrzések körül is, mert a köztársasági parlament elhalasztotta a növényvédő szerekről szóló törvény azon rendelkezéseinek az elfogadását, melyek pontosan előírnák, milyen dokumentumokra van szükség ahhoz, hogy bejegyezhessék és piacra vigyék ezeket a szereket. Ez egyszerűbb nyelvezetre lefordítva annyit jelent, továbbra is maradnak az e területen évtizedek óta uralkodó rendezetlen állapotok, ami, sajnos, óhatatlanul megkérdőjelezi a jelenleg alkalmazható peszticidek biztonságosságát.

A piacokról visszatérve a boltokhoz, az emberben akarva-akaratlanul is felmerül a kérdés, vajon nem hozhatók-e összefüggésbe egymással a termék megfelelő minőségével kapcsolatos problémák a bevásárlóközpontok nagy hétvégi vagy akár hétköznapi kedvezményeivel? Amikor az üzletek nem tudják eladni a felhasználási határidő lejártáig a termékeket, nagy árleszállítás által megszabadulnak azoktól, s a törvény szerint ehhez minden joguk megvan. A baj egyesek szerint ott kezdődik, hogy sokan úgy vélik, reális alapokon nyugszik az elképzelés, mely szerint a már lejárt élelmiszeráru deklarációját ilyen esetekben lecserélik egy, mondjuk úgy, „alkalmasabbra”, s így adják el a nyakukon maradt portékát. Ha kereskedelmi felügyelők jönnek, azok észreveszik a nem megfelelő deklarációt, a termék minőségét illetően már nem biztos, hogy kutakodni kezdenek, meg egyébként is, minden bizonnyal megéri a kockázatot, kifizetődő egy ilyen vállalkozás. Újvidéken voltak olyan esetek, amikor a romlott élelmiszeráru deklarációján szereplő felhasználási határidő 1-2 nap múlva járt volna csak le. Hogy igazak-e ezek a feltételezések, természetesen nehéz lenne bebizonyítani, a tanulság azonban mindenképp az, hogy fokozottabban kellene figyelni, ellenőrizni a boltok polcain levő termékeket, különösen az élelmiszeripariakat.

A felügyelőségnél nem győzik hangsúlyozni, tovább fogják szigorítani az ellenőrzéseket, legyen szó a bolti vagy piaci termékekről, peszticidekről vagy romlott áruról. 2009 folyamán több mint 167 ezer ellenőrzést végeztek, melyek során közel hat és félezer feljelentést kényszerültek tenni. Összesen 250 tonna mezőgazdasági terméket vontak ki a piacról, 250 000 liter bort, pálinkát, sört és egyéb alkoholos meg alkoholmentes italt.