2024. szeptember 29., vasárnap

Mivel permetezzünk, mikor, hogyan?

Aktu ális növényvédelem

A hosszú, hideg tél után a felmelegedéssel megindult a vegetáció a gyümölcsösökben. A rezes-olajos permetezést (réztartalmú szer + növényi olaj) a termelők ez idáig elvégezték. Az almatermésűek a rügypattanás fázisában vannak, a csonthéjasoknál előbb kezdődött a vegetáció, az őszibaracknál már az ún. zöldpont figyelhető meg, amely a levélrügyeknél a levélfodrosodás (Taphrina deformans) elleni permetezést teszi szükségessé, a védekezést dodin (Syllit) vagy ditianon (Delan) hatóanyagú készítményekkel kell elvégezni. Ha van rá lehetőség a ciram hatóanyagú gombaölő használata lenne a legcélszerűbb. Mivel kivonták a forgalomból, fennmaradt raktári készletből esetleg még beszerezhető.

A körtebolha (Cacopsylla pyri) a felmelegedéssel elkezdte rakni a tojásait, melyekből már kelnek a lárvák. Ellenük piretroid hatóanyagú rovarölő szerekkel (pl. az alfa-cipermetrin hatóanyagú Fastac használata ajánlott) célszerű védekezni.

A csonthéjasoknál virágzáskor fertőz a Monilinia laxa nevű gomba, amely által kiváltott tünetek a virágon, hajtáson, ágakon, később pedig a termésen figyelhetők meg.

A virág csésze- és sziromlevelei megbarnulnak, petyhüdté válnak, a virágkocsány elhal. A hajtás alsó részén ovális, besüppedő foltok láthatók, a hajtás csúcsa pedig a levelekkel együtt megbarnul, elszárad, majd mézgafolyás is megjelenik. A vesszőkön, ágakon rákos sebek jelentkeznek.

A Monilinia laxa jelentős fertőzési forrásai a gyümölcsmúmiák, ezért ezeket el kell távolítani a fákról a vegetáció megindulása előtt, és a talajba forgatni vagy megsemmisíteni. A másik fertőzési forrás a rákos sebek a vesszőkön, ágakon. Ezeket az ágakat metszés alkalmával el kell távolítani!

A különböző fertőzési forrásokon létrejött konídiumok légmozgással vagy esőcseppel jutnak a virágra, ahol kicsírázva a bibén keresztül végül a hajtásokba kerülnek. A későbbi gyümölcsfertőzések különböző sebeken keresztül történnek.

A moniliniás betegség elleni peszticides védekezés a virágfertőzések megakadályozására irányul. A védekezést már rügypattanás előtt el kell kezdeni réztartalmú szerekkel (lemosó permetezés). Ezt a kezelést a csonthéjasoknál rügypattanásig kell elvégezni.

Virágzáskor 2-3 permetezés ajálott, amelyeket bimbós állapotban, teljes virágzáskor és a virágzás végén kell elvégezni a következő hatóanyagú szerek valamelyikével: prohloraz (Octave), ciprodinil (Chorus), boskalid+pyraklostrobin (Signum), vinklozolin (Ronilan).

A következő növényvédelmi munkák elvégzése ajánlott még ebben a periódusban:

Kalászosok, olajrepce, takarmánynövények

– rágcsálók irtása (mezei egér, mezei pocok, hörcsög)

A hideg időben nem voltak aktívak. Ahogy az idő felmelegszik, jelenlétük a kultúrnövényekben várható. Használhatók a rodenticidek közül: cink-fosfid (Cinkfosfid mamak, Cinkosan), bromadiolon (Galibrom – AB,Gardentop, Ratimor meki mamak) 5 g csali elhelyezése minden aktív lyukba, a lyukakat okvetlenül be kell temetni!

A kalászosokban nincsnek még kártevők (levéltetvek, futrinkalárva), a felmelegedéssel várható a megjelenésük. Kötelező az olyan parcellák átnézése, ahol monokultúrában vannak a kalászosok, és a szomszédos parcelláké, mivel ott nagyobb a valószínüsége a kártevő megjelenésének. A levéltetvek aktiválódása is a levegő felmelegedtével aktuális, ezért követni kell megjelenésüket. A kalászosoknál a gyomosodás is a felmelegedéssel várható. A 2,4 D-alapú hormonális herbicidek használata még megengedett, a hőmérséklet 5 fok. (Monosan herbi 2,5 l/ha, Esteron 1 l/ha, Maton 1 l/ha és hasonlók).

Földieper

A régi, beteg levelek eltakarítása után az újonnan kinőtt leveleket réztartalmú szerekkel kezeljük a levélfoltosodás ellen.