2024. szeptember 29., vasárnap

Tavaszi védekezés az almásokban

AKTUÁLIS NÖVÉNYVÉDELEM

Az alm ásokban megindult a védekezés a kártevők és betegségek ellen. A kora tavaszi rezes-olajos permetezés, amelyet egérfül állapotig lehet végezni az almatermésűeknél, az alapja a vegyszeres védekezéseknek. Ez a kezelés a kórokozók és kártevők áttelelő stádiumai ellen irányul. A levelek megjelenésével, ha kedvezőek az időjárási viszonyok, megindulnak a fertőzések az almásokban. A növényvédelmet a következő fontosabb kórokozók ellen kell irányítani:

Az alma ventúriás varasodása (Venturia inequalis)
Az almafa egyik legsúlyosabb gombabetegsége. Csapadékos években akár járványszerűen is terjedhet, és rendkívül nagy károkat okozhat. A legfontosabb fertőzési forrás az előző évi, talajra hullott beteg levelek, amelyekben telel a kórokozó. Tavasszal a szaporító képletek (aszkospórák) nedves felületre kerülve azonnal csírázásnak indulnak, és fertőzik a levelet, valamint a virágkezdeményt. Ez a folyamat a primer fertőzés fázisa. Az aszkospórák terjedése körülbelül a rügyduzzadással egy időben kezdődik, és sziromhullásig tart. A levélfertőzés kevesebb mint 8 óra alatt kialakulhat kedvező hőmérséklet és megfelelő nedvesség hatására. A fertőzés előtt kitárult levelek érzékenyebbek, mint a régebbiek.

A szekunder fertőzések nyári szaporító szervekkel, ún. konídiumokkal történnek. A nagy tömegben keletkező konídiumokat az eső lemossa, a szél elfújja, és azok az almafa zöld felületén, levelén, hajtásrészén, a gyümölcsön újabb fertőzéssel foltokat képeznek. A fertőzések kora nyárig folytatódhatnak, amennyiben az időjárás hűvös és nedves. A gyümölcsök, ahogy érnek, egyre ellenállóbbakká válnak.

Tehát a fertőzések a levelek megjelenésétől az egész vegetáció alatt folyamatosak. A fertőzéshez szükséges feltételek: a fertőzőképes kórokozó jelenléte, a fogékony növény (fogékony fajta), nedves levélfelület, 2–25 °C-ig terjedő léghőmérséklet.
Tünetek : a fertőzött levélen, gyümölcsön, ritkán a hajtásokon barnásfekete, bársonyos, fénytelen, 2–8 mm átmérőjű, kerek foltok jelennek meg. Erős fertőzés esetén a levelek meggörbülnek, deformálódnak, részben vagy teljesen elszáradnak, majd lehullanak. A fertőzött gyümölcs deformálódik, apró lesz, héja és húsa berepedezik, majd idő előtt lehullik. A gyümölcsökön a tavaszi fertőzések nyomai a legfeltűnőbbek. A késői fertőzések gyakran már csak a tárolás ideje alatt fejlődnek ki.

A fák intenzív tavaszi növekedésekor, kedvező feltételek mellett a védekezések gyakorisága 5-6 nap, a nyári fenntartó védekezések esetén 12–14 nap.
A növényvédő szerekkel szembeni rezisztencia kialakulásának elkerülésére a különböző hatásmechanizmusú, felszívódó és kontakt szerkombinációk alkalmazásával, illetve rotációjával célszerű védekezni.


Levélvarasodás


Gyümölcsvarasodás

Almalisztharmat (Podosphaera leucotricha)

Almafák igen gyakori betegsége. Egyes fajták érzékenyebbek a kórokozóra (pl.: Jonathan, Idared, Gloster, Jonagold). A lisztharmat az egész vegetációs időszakban folyamatosan veszélyezteti a fiatal, zöld növényi részeket. A fiatal leveleken, hajtásokon, a gombafonalak fehér lisztszerű bevonatot képeznek. A kórokozó micéliuma a rügyekben telel át. Enyhébb teleken esetenként a vesszők felületén is találhatunk micéliumot. A konídiumok képződése tavasszal már a virágzás előtt megkezdődik, tehát a fakadó rügyekkel együtt a gomba is fejlődik Ezek az elsődleges, primer infekcíók. A lisztharmat a meleg, száraz időjárás esetén a leggyakoribb.

Tünetek: rügyfakadás után a fertőzött rügyekből fakadó hajtások rövid ízközűek, a levelek keskenyek, kissé megvastagodottak, és fehérek a micéliumtól. A fertőzött virágbimbók aprókká és deformáltakká válnak, később virágoznak, esetleg elpusztulnak.

Ha a fertőzés átterjed a gyümölcsre, a bőrszövetben barnulás, majd parásodás indul meg, amely a növekedés során hálózatossá válik, és felrepedezhet.
Másodlagos fertőzések nyár folyamán alakulhatnak ki.
A védekezésnél a szakszerű téli metszés, a fertőzött ágrészek eltávolítása nagyon fontos. Kémiai úton a primer fertőzött hajtások gyógyítása a gyakorlatban lehetetlen. Vegyszeres védekezéssel csak az egészséges rügyekből fejlődő hajtások és terméskezdemények védelme lehetséges.Az intenzív hajtásnövekedés végéig a szerves lisztharmatölő készítmények alkalmazása ajánlott, melyek gyakorisága az időjárási viszonyoktól függ.


Baktériumos tűzelhalás (Erwinia amylovora)

A betegség neve pontosan rámutat a súlyosságára. A kórokozó rövid idő alatt elpusztíthat egy egészséges almafát, de akár több hektárnyi területen is futótűzként terjedhet végig. Az almafán kívül a kórokozónak más Rosacea családba tartozó faj is gazdanövénye: körte, birs, galagonya, naspolya stb.


A baktérium elsősorban az ágak rákos sebeiben telel át. Kora tavasszal, főleg a virágzás idején aktiválódik, ha magas a páratartalom és a hőmérséklet 18–25 °C között van. A bibén megtelepedő kórokozók felszaporodnak és a természetes- vagy sebnyílásokon keresztül a szövetbe hatolnak. A virágkocsányon keresztül a vesszőkben, ágakban halad előre további fertőzéseket idézve elő az új hajtásokban, leveleken, másodvirágzásokon, terméskezdeményeken.

A vegetáció során először a virágfertőzés tünetei észlelhetők. A csészeleveleken, virágnyélen nedves körülmények között baktériumnyálka jelenik meg. A virágok hervadnak, a terméskezdemények, levelek megfeketednek, de a fán maradnak. A növekedésben lévő hajtások a fertőződés megtörténte után hervadnak és pásztorbotszerűen meghajlanak. A fertőzött, elhalt fiatal gyümölcsök a fán mumifikálódnak.

A törzsön, esetleg gyökérnyakon kialakult fertőzés kéregfelrepedést és fekélyes sebeket okoz. A baktériumnyálka borostyánszínű cseppek formájában jelenik meg. A baktérium a lágyabb szöveteket, a magasabb páratartalmat és a nedvesebb körülményeket kedveli.


A baktérium csak aktív, növekedésben lévő növényt támad meg, de az elhalt szövetekben még akár két év múlva is aktívvá válhat.

A védekezés első és legfontosabb lépése – a megelőzésen túl – a betegség korai felismerése. Az Erwinia amylovora kórokozó esetében különösen igaz az, hogy csak a védekezési módszerek (agrotechnikai módok, rezisztens és toleráns fajták termesztése, vegyszeres és biológiai védekezés) összességének alkalmazása hozhat eredményt.
A beteg növényi részeket a látható tünettől 30–40 cm-re azonnal el kell távolítani, és el kell égetni. A vágóeszközt minden metszést követően fertőtleníteni kell 90%-os alkohollal.
A vegyszeres védekezésnél szóba jöhető készítmények köre meglehetősen szűk. Alapvetően a réztartalmú szerek jöhetnek számításba. Virágzásban kell elvégezni csökkentett dózissal az előrejelzési szolgálat adatai és a szaktanácsadó szolgálat ajánlása alapján.

Aktuális növényvédelmi teendők

– Szántóföldi kultúrák

Kalászosok- a gabonafutrinka jelenlétét jegyeztük monokultúrában, és a tavalyi kalászosok melletti parcellákon, nem nagy még a kártétel, de ez a kártevő folyamatos követést igényel ebben a periódusban. Ha jelenlétével komolyabban károsítja a kalászosokat permetezni Sisteminnel vagy Nurelle-D vel ajánlott.

– Almatermésűek

A fent említett betegségekre különös gondot kell fordítani, még lehet réztartalmú szerekkel védekezni, az érzékeny fajtáknál lisztharmat ellen kéntartalmú szerek alkalmazását ajánljuk.