2024. október 30., szerda

Csokoládé, ami nem csokoládé

Akkor nevezhető egy termék csokoládénak, ha a benne lévő kakaótartalom legalább 35 százalékos, fele-fele arányban kakaóvajból és tiszta kakaóporból kell állnia, nem tartalmazhat egyéb növényi zsírokat.

Amíg az étcsokoládé alapja a kakaóvaj, cukor, kakaóoldat és esetleg a vanília keveréke, amihez még a tejcsokoládé esetében hozzáadják a tejet vagy a tejport, addig például a fehér „csokoládénak” a cukor, kakaóvaj, tej vagy tejpor és a vanília keveréke adja az alapját. Ez tehát nem csokoládé, mivel csak kakaóvaj-tartalma van, kakaótartalma nincs, a termék jellege miatt viselheti ezt a nevet. Mértékkel fogyasztva egészségi kockázata sincs, de a nagy kakaótartalmú csokoládékat jellemző kedvező élettani hatásokkal sem rendelkezik.

A minőségi az egészséges

A minőségi csokoládéból készült édességek helyet kaphatnak az egészséges táplálkozási szokások között, ám a rosszabb minőségű, olcsó termékek nem szolgáltatnak olyan jótékony élettani hatásokat, mint a csokoládé. Ezért még nagyobb figyelmet kell fordítani a címkék tanulmányozására. A dietetikusok azt javasolják, hogy ha a terméken nem olvasható a címke, sérült vagy hiányos, célszerű másik terméket választani.
A legnagyobb különbség a két termék között, hogy a bevonómasszák szárazanyag-tartalmának csupán 5%-át kell kakaónak alkotnia. Zsírtartalma megegyezik a minőségi csokoládéval, de nem kell kakaóvajat tartalmaznia, bármilyen növényi zsiradék felhasználható készítésekor. Ennek a terméknek jóval kisebb a táplálkozásbiológiai értéke, mint a csokoládénak, ráadásul a hidrogénezett növényi zsiradék felhasználása miatt transzzsírsav-tartalma is magas, ami a szív- és érrendszeri betegségek egyik fontos rizikótényezője.
A szakemberek véleménye a csokoládéról napjainkban is meglehetősen szélsőséges határok között változik. Néhányan esküsznek arra, hogy fogyasztása egyenes út az elhízáshoz, mások szerint viszont szerepet játszik számos betegség, elsősorban a szív- és érrendszeri kórkép megelőzésében. Már önmagában is, de különösen a csokoládék dúsítására gyakran használt olajos magvakban található ásványi anyagok, vitaminok, esszenciális zsírsavak és rostanyagok fontos részei egy kiegyensúlyozott étrendnek. A csokoládé kismértékű fogyasztása növeli az antioxidánsok bevitelét, közben jótékonyan hat közérzetünkre is. Az antioxidánsoknak nagy szerepük van az egészség megóvásában, az öregedés lassításában és egyes betegségek kialakulásának megakadályozásában, így például csökkentik a hajszálerek törékenységét.

Mik találhatók az igazi csokoládéban?

Polifenol: Az utóbbi évek nagy felfedezései közé tartozik a kakaó magas polifenoltartalmának kimutatása. A polifenolok az antioxidánsok egyik csoportját alkotják. Több mint 4000 képviselőjük közül a csokoládéban igen hatékony antioxidáns tulajdonsággal rendelkező procianidin van. A csokoládéban található flavanolok (procianidin, katechin, epikatechin) csökkentik a vérlemezkék összetapadását és az LDL-koleszterin oxidációját. A polifenolok természetes forrásai közül a sokat emlegetett vörösbor 100 grammja 20 milligrammot tartalmaz, míg ugyanennyi keserű csokoládé 170 miligrammot.
Flavonoid: A kakaó, így a belőle készült csokoládé gazdag többféle flavonoid típusú vegyületben is. Ezek a színanyagok, köztük elsősorban a katechin könnyen felszívódnak. Ezek a kémiailag aktív anyagok védenek az UV-sugárzás káros hatásaitól, megelőző tulajdonsággal bírnak daganatos betegségekben, valamint egyes szívbetegségekben is.
Izgató és boldogságnövelő anyagok:
A kakaó fő alkaloidja a theobromin, mely nagyon enyhe izgatószerként ismert, emellett vizelethajtó, értágító, és fokozza a szívizomzat tevékenységét. Csaknem olyan hatékony köhögéscsillapító szer, mint a vényre felírható készítmények. A legújabb kutatások szerint a fogzománc védelmében is szerepet játszik.
Másik élénkítő hatású összetevője a koffein, mely fokozza a vérkeringést és az anyagcserét.
Az említettek mellett számos olyan anyag található a csokoládéban, melyek jótékonyan hatnak az agyi folyamatokra, növelik a szerotonin, azaz a boldogsághormon termelődését.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás