2024. november 13., szerda

Veszélyes lehet a gyerekkori elhízás

Elengedhetetlen az állandó ellenőrzés

A múlt héten tért vissza Zlatiborról, a Čigota egészségügyi központból az a tíz kishegyesi és bácsfeketehegyi gyerek, akik Vajdaságból elsőként jártak szervezetten a klinikán. Ez volt az apropója annak, hogy a községben tizenegy vajdasági község részvételével megbeszélést tartsanak elsősorban a gyerekek elhízásának veszélyeiről és természetesen arról, hogyan lehetne szervezettebbé tenni a gyerekek kezelését.

Az elhízás közismerten civilizációs betegség, és a legfejlettebb országokat sújtja leginkább. Szerbiában Vajdaságban jegyzik a legtöbb túlsúlyos embert, és dr. Branislava Belićnek, a Tartományi Képviselőház alelnökének, a terület jó ismerőjének szavai szerint részben táplálkozási okai vannak, de az sem mellékes, hogy síkságról van szó. Ennek ellenére szervezett formában eddig vajdasági gyerekek még nem volt a zlatibori Čigota klinikán, ahol szakemberek irányításával tudnak lefogyni a gyerekek és a felnőttek is. A kishegyesi és bácsfeketehegyi csoportot sem volt könnyű megszervezni. Ez eddig ugyanis nem volt szokás. A szakorvos, ez esetben a gyermekorvos a szabályzatokban előírt paramétereket véve alapul javasolta a klinikai kezelést a gyermek estében, amelyet a szakbizottság hagyott utána jóvá. A kishegyesi tanácskozáson azonban többször is elhangzott, hogy nem megkerülve a szabályokat, kedvező körülmény lehet, ha a gyerekek csoportban mennek, és egyfajta közösséget formálnak. Ezt vallja Lukács Klára is, a kishegyesi községi tanács tagja, aki a kishegyesi csoport zlatibori tartózkodását megszervezte.

– Az sem volt túl gyakori, hogy a gyerekek egyéni beutalót kaptak, az meg főleg nem, hogy csoportban menjenek. Ez utóbbinak az az előnye, hogy ilyen estben egy kísérő is velük mehet, s a mi gyerekeink esetében a nyelvi gondokat sem mellőzhetjük. Éppen ez volt az oka annak, hogy a gyerekek egy része el sem ment. Az sem mellékes talán, hogy a gyerekek azt is látják, hogy nincsenek egyedül, s hazatérve egymást is segíthetik. Ez volt tehát az oka annak, hogy a csoportos terápiát javasoltuk. A községből tíz gyerek volt a Zlatiboron, s a napokban vissza is tértek. El kell mondani, hogy a klinikán való tartózkodásuk nagyon sikeres volt legtöbben 4–7 kilogrammot adtak le testsúlyukból a tizennégy napos ott-tartózkodás alatt, egyikük pedig nem kevesebb, mint kilenc kilót adott le. Mindegyikük azt mondta, hogy az első néhány napon nagyon nehéz volt, de könnyen megszokták az új étrendet, és nem voltak éhesek. Azt hiszem, az egyik legfontosabb dolog, hogy a gyerek ébredjen tudatára annak, hogy problémái lehetnek, és oda kell figyelnie táplálkozására, táplálkozási szokásaira, mégpedig folyamatosan. El kell mondjam, hogy nekem is gondom van a túlsúllyal, és annak idején nem kaptam megfelelő utasításokat, ezért is szorgalmazom azt, hogy idejében történjen meg a figyelmeztetés – mondta Lukács Klára.

A tanácskozáson is felvetődött, a legnagyobb gondok egyike az, hogy a gyerekek nagy része a hazajövetel után visszaesik a régi rossz szokásaiba, veszi a sok rágcsálnivalót, a cukros üdítőket, a kalóriadús gyors-ételeket. Ebben úgy próbálnak segíteni, hogy együtt tartják a csoportot, mert ők is tudnak segíteni egymásnak. Ezenfelül azonban várható, hogy időnként a zlatibori intézet munkatársai is ellátogatnak egy-egy központba, ellenőrzik a gyerekek állapotát a kezelést követően, és feltérképezik, mely problémákkal találják szembe magukat leginkább.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás