Egy ellentmondásokkal teli személyiség, akinek sikerült Európa vezető gazdasági nagyhatalmának az élére kerülnie. Az erősen férfi dominanciájú kapitalista Németország vezetőjeként sikerült neki a világ legbefolyásosabb nőjévé válnia.
A német újraegyesítés után Angela Merkel a Mecklenburg-Elő-Pomeránia német tartomány egyik régiójának képviselőjeként jutott be a Bundestagba – a szövetségi parlamentbe 1990-ben. Ezzel egyidejűleg munkát kapott a női és ifjúsági minisztériumban Helmut Kohl kancellári időszakában. A kissé esetlen, szégyenlős, de kitartó és céltudatos karakterének köszönhetően Helmut Kohl is szárnyai alá vette, ahogy korábban Mezaire. Kohl többször is lányának nevezte Merkelt. Ez betudható Merkel karakterének, de Kohl politikai önnépszerűsítő kampányának is jót tett, hogy egy keletnémet nőt fogadott berkeibe, ezzel is szimbolizálva kormánya egységét. 1994-től Angela már miniszteri megbízást kapott, a környezetvédelmi és nukleáris energiabiztonság-ügyi tárcáért felelt. Ebben az időszakban ismerkedett meg bizonyos országos szintű stratégiai és szakpolitikai kérdésekkel, de ezzel egyidejűleg erősödött meg karaktere is. Több figyelmet fordítva külsejére, valamint beszédtechnikai és elméleti politikai ismereteire is. Két évtized távlatából visszanézve, talán ebben az időszakban követte el Angela az egyetlen komoly hibáját, ami a nukleáris energia népszerűsítése volt. A 2011-es fukusimai atomkatasztrófa után ez a szemlélete majdnem a politikai karrierjébe került.
Helmut Kohl és a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elveszítette az 1998-as szövetségi választásokat. Ez nagyban betudható volt az újraegyesítés okozta gazdasági visszaesésnek és a baloldali szociáldemokraták megerősödésének, főleg a szociálisan veszélyeztetettebb és elmaradottabb keleti országrészben. De hozzájárult Helmut Kohl pártfinanszírozási botránya is, amelytől Angela Merkel sikeresen elhatárolódott. A német politikai kultúra szabályai szerint ekkor tisztújítást tartott a CDU, és a rövid Wolfgang Schäuble-időszakot követően Angela Merkelt választották a Kereszténydemokrata Unió elnökének. Ekkor egy nagy múltú, adenaueri alapokon álló párt vezetőjeként már egyenes, ámbár nehéz útja volt a kancellári székbe. 2002-től 2005-ig a CDU/CSU koalíció frakcióvezetői posztját töltötte be. Ennek köszönhetően tovább növekedett országos ismertsége. A karakterbeli és szakmai megerősödés második komoly fázisa volt ez Angela számára.
2005 májusában került sor a kancellári választásokra, amelyen a CDU elnökeként egyértelmű volt indulása a szociáldemokrata Gerhard Schröder ellen. A közvélemény-kutatási adatok szerint a CDU egy hajszállal állt jobban kihívójánál, az eredmények ennél azonban sokkal lesújtóbbak voltak, és végül hatszázalékos hátránnyal végeztek a szociáldemokratákkal szemben.
Érdekes fordulatot vett azonban a kancellári választások előtti televíziós vita Angela Merkel és Gerhard Schröder között. Angela ekkor használta először emocionális fegyverét, amivel lesöpörte az agresszív, tipikus showman karakterű, arrogáns Schrödert. A szociáldemokraták jelöltje szerint Merkelnek esélye sincs, hogy kancellár legyen, vissza kellene hogy lépjen. Angela végig csak hallgatott, ezzel kiborítva ellenfelét, aki egyre jobban sértegetni kezdte, ő pedig egy szót sem szólt. Ezt a lépését ügyesen kihasználva, azt kommunikálta a választópolgárok felé, hogy a politikához nem illik ez a hangnem. A többhetes tárgyalássorozat után Merkel békülő kezet nyújtott Schrödernek, ezzel is nagyvonalúságát erősítve. Ez a lépése stratégiailag nagyon jónak bizonyult, hiszen kevesebb szavazatot szerzett, mint ellenfele, mégis ő lett a kezet nyújtó, megbocsátó vezető, aki nagykoalícióra hívja a nála több szavazatot szerzett, de arrogáns Schrödert.
A kancellárrá választott és a nemzetközi politikában is egyre nagyobb szerephez jutó Merkel ekkor esett át a harmadik meghatározó személyiségfejlődő időszakán. Ekkoriban alakult ki a védjegyévé vált merkeli erőháromszög. Jellegzetes, hastájék körüli, hüvelyk és mutatóujjaival háromszöget kialakító kéztartását mára az egész világ megismerte. A szimmetria és a stabilitás szimbólumaként emlegetik. Ez mára Angela Merkel imázsának elengedhetetlen része, amely tudatos személyiségfejlődéssel, tanácsadók és politikai kommunikátorok segítségével jöhetett létre. Merkel ezt viszont tagadja, több nyilatkozatában is csak legyintett rá, és mindössze annyit mondott, hogy egyszerűen kell hogy valamit csináljon a kezével, miközben kiáll a nyilvánosság elé. Hogy ebből mi az igazság, azt döntse el mindenki maga, a világ legbefolyásosabb nője azonban bizonyára nem a spontán megoldások miatt lett az, aki.
Kompromisszumkeresése, amely a német politikai kultúrában gyökerezik, 2009-re összeegyeztethetővé vált a Schröderék kitaszításával a nagykoalícióból. Ebben az évben ugyanis újraválasztották Merkelt, ekkor már egyedül alakíthatott kormányt a CDU/CSU, az SPD pedig történelmi mélypontra zuhant vissza. Sikerét 2013-ban megismételte, így már tíz éve vezetheti Európa legnagyobb gazdasági nagyhatalmát Angela Merkel.
Második és harmadik kancellári ciklusában egyre inkább az európai uniós és a világpolitikai kérdések állnak politikájának középpontjában. Németország a Merkel kormánynak köszönhetően sikeresen átvészelte a 2008-ban kirobbant gazdasági válságot, amellyel megerősödött hazájában, de egyre nagyobb nemzetközi tekintélyre is szert tett. Nevéhez fűződik a lisszaboni szerződés kidolgozásában való aktív részvétel, az exportorientált német gazdaság pozíciójának erősítése világviszonylatban, de a gazdasági integráció szorosabbra fűzése is az Európai Unión belül.
Jelenleg a görög válságkezelésben vállal aktív szerepet, amelyben szintén a kettősség és a vívódás jellemzi. Apai poroszos realitásokon és puszta számokon alapuló hozzáállása a görög válságkezelésben szembemegy a politikai mentora, Helmult Kohl által népszerűsített német újraegyesítési, Európa- és integrációcentrikus elveivel. A kezdetben a görögökkel szemben elnézőbb irányelvei felett mára a szigorúbb hangnem kerekedett felül, egyre inkább szem előtt tartva a német adófizetők eurómilliárdjait, mégis hű viszont az egyik korábbi elhíresült kijelentéséhez, miszerint az euró vége az Európai Unió vége is lenne egyben.
A jelenlegi német kancellár a nő, aki a többszörös ellentmondások embere. Németország történelmében az első női kancellár, ráadásul szocialista múlttal. Keletnémet és természettudós is. Ezen tulajdonságok pedig tovább fokozzák egyediségét és ellentmondásosságát. Szerénységének, higgadtságának ésvívódásai ellenére is határozottságának, valamint az elengedhetetlen kapcsolati tőkének és nem utolsósorban a szerencséjének is köszönhetően ő, Angela Merkel a világ legbefolyásosabb nője.
(Vége)