Egyre inkább kiéleződni látszik a hosszú évek óta tartó autóbusz-állomás-ügy Újvidéken, a városnak óriási kártérítést kell fizetni az ATP Vojvodina vállalat hitelezőinek, mert nem helyezte át a távolsági járatokat az új autóbusz-állomásra. Úgy tűnik, a haladó városvezetés a radikálisok számláját fizeti ki a polgárok pénzével...
Egyelőre nem tudni pontosan, miért kellett megépíteni az új, modern autóbusz-állomást, nem kizárt, hogy a városi hatalom nyerészkedéséről van szó. A peremvárosi járatokat továbbra is a Városi Közlekedési Vállalat működteti, és ezt nem áll szándékában átengedni az ATP Vojvodinának, hiszen így 2 millió eurós haszontól esne el.
Az új autóbusz-állomás ötlete a 2006-ban látott napvilágot, amikor a Radikális Párt volt a hatalmon Újvidéken. Ilija Dević, az ATP Vojvodina vállalat újdonsült tulajdonosa közel állt az akkori városvezetéshez, így nem volt nehéz Maja Gojković polgármesterrel nyélbe ütni az üzletet, annak ellenére, hogy akkor is sokan ellenezték az új állomás ötletét.
Így kezdődött...
Az ATP Vojvodina magánosításával kezdődött az egész bonyodalom, 2004-ben a Radikális Párthoz közel álló Ilija Dević megvásárolta a vállalatot. Akkoriban a városi főpályaudvar havonta kb. egymillió eurót keresett a peronok bérbeadásából. Az újdonsült tulajnak nyilván az volt a terve, hogy a hasznot saját zsebébe teszi. Legvalószínűbb azt gondolhatta, hogy a Vojvodina vállalat joga a pályaudvar üzemeltetése is. Dević 2006-ban aláírta az új autóbusz-állomás megépítéséről szóló szerződést a várossal, amelyben az állt, a peremvárosi közlekedés átköltözik az új állomásra, amint megkapja a működési engedélyt. 2007-ben minden engedélyt megkapott az ATP Vojvodina, de a Városi Közlekedési Vállalat nem teljesített a szerződésben foglalt kötelezettségei közül semmit, a peremvárosi járatokat nem voltak hajlandóak átengedni. Már 2007-ben jócskán felbolygatta a kedélyeket az ügy, a VKV dolgozói tiltakozó felvonulást szerveztek, amelyben azt követelték az önkormányzattól, valamint a tartományi és a köztársasági kormányoktól, tegyék lehetővé a főpályaudvaron működő autóbusz-állomás zavartalan működését, vizsgálják felül azt a döntést, amellyel megtiltották a menetrend szerint közlekedő helyközi autóbuszoknak a Felszabadulás sugárút és még néhány útvonal igénybevételét. A döntést ezt követően módosították, így a helyközi autóbuszok használhatták a sugárutat.
Így működött...
Egy ideig két autóbusz-állomás működött Újvidéken, a járatok zöme azonban a régi állomást használta. Az üzlet úgy tűnik, eleve kudarcra volt ítélve, egyre kevesebb autóbuszt fogadott az ATP Vojvodina, a lízingre vásárolt járműveiket is lassan elkobozták. A vállalat csak halmozta az adósságot, míg 2008-ban csődbe jutott. A Radikális Párt a következő helyhatósági választásokon vereséget szenvedett, jöhettek a demokraták, akik eleve az autóbusz-állomás kihelyezése ellen voltak, így az ATP Vojvodina semmi jóra sem számíthatott. A modern üvegpalotának látszó autóbusz-állomás lassan kiüresedett, megszűnt minden forgalom, a munkások pedig munkanélkülivé váltak. Ilija Dević a vállalat tulajdonosa nem nyugodott bele a kudarcba, beperelte a várost, az ATP Vojvodina pedig a hitelezői által követelte a kártérítést.
Az ügy egy ideig eltűnt a hétköznapokból és a média sem foglalkozott vele. Aztán 2010-ben a Korrupcióellenes Ügynökség kérésére Igor Pavličić demokrata polgármester egy átiratot küldött, amelyben az állt, hogy a város és az ATP Vojvodina közötti szerződés még hatályos, továbbá, hogy a város nem perelte be az ATP Vojvodina vállalatot. Az átirat azt is tartalmazta, hogy 2007-ben a Városépítési Intézet olyan döntést hozott, amelynek alapján az ATP jogellenesen használta azt a földterületet, amelyen megépült az új autóbusz-állomás.
Most itt tart...
A per azóta bonyolódik, de az utóbbi hetekben felparázslott a vita a város és az ATP Vojvodina hitelezői között. A Gazdasági Fellebbviteli Bíróság megerősítette az elsőfokú döntést, hogy Újvidék városa kártérítés címén 1,3 milliárd dinárt köteles fizetni az ATP Vojvodina vállalat hitelezőinek. A bírósági döntés értelmében a város nem tartotta be a szerződésben vállalt kötelezettségét, azaz nem helyezte át a távolsági autóbusz-járatokat az ATP Vojvodina állomásra. A kártérítést a vállalat hitelezőinek kell kifizetni: bankoknak, a volt munkásoknak és az adóhivatalnak.
A demokraták leköszöntek Újvidéken, most a Szerb Haladó Párt (nagyrészt ex radikálisok) kormányozzák a várost. Dicső elődeik kétes ügyeit most kénytelenek „helyre rakni”.
Miloš Vučević Újvidék polgármestere kijelentette, a város nem megy csődbe az 1,3 milliárd dináros kártérítés kifizetése miatt, mert a város költségvetése 21,3 milliárd dinárt tesz ki, de a tervezett városi befektetések veszélyben vannak az óriási összeg kifizetése miatt. A városi tanács által létrehozott jogi szakértői csoport azt javasolta a városnak, hogy kérjék az ügy felülvizsgálatát a Legfelsőbb Semmítőszéken. A polgármester közben arra kérte az ATP Vojvodina hitelezőit, üljenek asztalhoz, és találjanak megoldást a kártérítés kifizetésének az elnapolására, mert megtörténhet, hogy a Legfelsőbb Semmítőszék a város javára ítél a felülvizsgálat után. A héten a polgármester fogadta a vállalat hitelezőit, a tárgyalás után azonban senki sem nyilatkozott, így úgy tűnik még nem sikerült közös nevezőre jutni.
A város az újratárgyalást annak alapján kéri, hogy a város és az ATP Vojvodina közötti megállapodásnak egy pontja azt rögzíti, Újvidéken csak egy autóbusz-állomás létezhet, holott a törvény nem tiltja, hogy a városnak több autóbusz-állomása működjön.
Miloš Vučević Újvidék polgármestere szerint nagy a valószínűsége, hogy a Városi Közlekedési Vállalat nemsokára pert indít az ATP Vojvodina vállalat és Dević ellen, a megkötött szerződések felbontása érdekében. Ez azért fontos, mert a bíróság úgy döntött, hogy az ATP Vojvodina vállalatnak havonta 250.000 eurós kára származik abból, hogy a város nem helyezte át a távolsági járatokat az ATP Vojvodina által épített új autóbusz-állomásra, ez pedig, ha visszamenőleg összeszámoljuk, nem kevés.
A törvény értelmében a város az ATP Vojvodina vállalatnak péntekig volt köteles kifizetni az 1,3 milliárd dináros kártérítést.