2025. január 22., szerda

Összetartozás és szolidaritás

Európa a legnehezebb pillanatokban is kiáll Szerbia mellett – A fasizmus feletti győzelemre emlékezett az ország

Hetvennyolc évvel ezelőtt ért véget a második világháború a náci Németország kapitulációjával, május 9-ét ezért a fasizmus felett aratott győzelem és Európa-napként ünneplik. Szerbiában is megemlékeztek erről a dátumról, állami tisztségviselők rótták le kegyeletüket a második világháború áldozatainak emlékét őrző helyszíneken. Mint ismeretes, 1945. május 9-én aláírták a Németország feltétel nélküli kapitulációjáról szóló nemzetközi szerződést. Berlin részéről Wilhelm Keitel vezértábornagy, a nyugati szövetségesek részéről Arthur Tedder brit tábornok, szovjet oldalról pedig Georgij Konsztantyinovics Zsukov marsall, a Vörös Hadsereg vezérkari főnöke látta el kézjegyével a megállapodást. Az Európai Unió ugyanezen a napon ünnepli az EU megteremtéséhez vezetett kezdeményezés megfogalmazásának 73. évfordulóját. Robert Schuman francia külügyminiszter Jean Monnet-val együtt kidolgozta a nemzetközileg elismert Schuman-tervet, amelyet 1950. május 9-én tárt a nyilvánosság elé, ezen a napon született meg az egységes Európai Unió gondolata.

Miloš Vučević védelmi miniszterkeddenBelgrádban, az Avalán az Ismeretlen hős emlékművére helyezett koszorút a Szerbiai Katonaság vezérkara tisztségviselőinek kíséretében. Az emlékkönyvbe azt írta a helyszínen, hogy nagy hálával tartozunk mindazoknak, akik hozzájárultak a fasizmus megtöréséhez Európában.

„Véget nem érő tisztelet és köszönet övezi mindazokat a halhatatlan hősöket, akik, az ideológiai ellentétekre való tekintet nélkül, részt vettek népünk szent szabadságának a visszaszerzésében. Ma, amikor szomorúságban várjuk a győzelem napját azok miatt a tragikus események miatt, amelyek az elmúlt napokban zajlottak le körülöttünk, megerősödve abban a hitben, amellyel ezek a hősök harcoltak, kijelenthetjük, fogadalmat tudunk tenni amellett, hogy megőrizzük a szabadságot és a békét. Uram, adj örök nyugodalmat a szabad Szerbia minden egyes elesett hősének”, írta fel az emlékkönyvbe Miloš Vučević.

A Belgrád felszabadítóinak szentelt sírkertben Nikola Selaković foglalkoztatási, harcosügyi és szociálpolitikai miniszter helyezte el az emlékezés virágait más állami és fővárosi tisztségviselőkkel, harcosok érdekvédelmi szervezeteinek tagjaival együtt. Koszorút helyezett el Fehéroroszország, Oroszország, Kazahsztán és Azerbajdzsán diplomáciai képviselője is. Jelen volt Alekszandr Bocan-Harcsenko szerbiai orosz nagykövet, aki beszédében úgy fogalmazott, hogy Európában ma is ugyanolyan kihívásokkal kell szembenézni, mint a második világháború idején. Egyértelműen célozva Moszkva ukrajnai agressziójára azt mondta, hogy Oroszország ma is olyan feladatokat lát el, mint a második világháború idején, Európa és a világ is olyan fordulóponthoz érkezett, mint akkor, a negyvenes évek során. Ismét győz majd Oroszország, értékelte.

Az Európa-napi központi rendezvényen a Kalemegdanon egy virágszőnyeget alkottak, mely jelképezi az Európai Unió együttérzését Szerbia polgáraival a múlt heti tragédiákat követően. A helyszínen Emanuele Giaufret, az EU szerbiai küldöttségének vezetője kifejtette, a szolidaritás kifejezése most a legfontosabb, de hangsúlyozta azt is, hogy az EU és annak minden intézménye, tagállama, teljesen támogatja Szerbia csatlakozását a szövetséghez. Az idén nem tartanak fogadást, koncertet, mert az együttérzés kimutatása annál sokkal fontosabb. Annika Ben David szerbiai svéd nagykövet közölte, nehéz időket élünk, melyben összetartozásra és együttműködésre van szükség. Az orosz támadás óta Európa talaján ismét háborúval is szembesülnünk kell, mely éppen az alapvető európai értékeket sérti. Tanja Miščević európai integrációs miniszter köszönetet mondott az EU-nak a támogatásért, amelyben az országot részesíti folyamatosan, s azt nevezte a legfontosabbnak, hogy Szerbia ezekben a percekben is baráti és komoly együttműködést valósítson meg Európával.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az Európa-napi központi rendezvény keretében a Kalemegdanon egy virágszőnyeget alkottak, mely jelképezi az Európai Unió együttérzését Szerbia polgáraival (Fotó: Beta)