2024. szeptember 28., szombat

Hallatni a hangunkat külföldön is

Fremond Árpád beszédet mondott Strasbourgban, az Európai Parlamentben

Deli Andor európai parlamenti képviselő meghívására a Magyar Nemzeti Tanács tisztségviselői, illetve a bizottságok tagjai a héten strasbourgi tanulmányi úton vesznek részt. A látogatás során tegnap Fremond Árpád, az MNT elnöke beszédet tartott az Európai Parlament Minority Intergroup – Kisebbségi Munkacsoport ülésén. Kiemelte annak fontosságát, hogy időről időre beszámoljanak a vajdasági magyarság helyzetéről, elért eredményeikről, és hallassák a hangjukat. Beszédében bemutatta az MNT működését és munkásságát, valamint szerepét a kisebbségi jogok megvalósításában és a kisebbségi akcióterv kidolgozásában.

Fremond Árpád és Deli Andor szerint a szerbiai kulturális autonómia modellje az uniós tagállamokban is megszívlelendő lehet (Fotó: Kecskés Endre)

Fremond Árpád és Deli Andor szerint a szerbiai kulturális autonómia modellje az uniós tagállamokban is megszívlelendő lehet (Fotó: Kecskés Endre)

– Fontosnak tartom, hogy beszéljek, nemcsak a Magyar Nemzeti Tanácsról, hanem összességében a Szerbiában működő nemzeti tanácsok tevékenységéről. Európában ez egy jó gyakorlat lehet, akár a kisebbségek rendelkezését illetően, hiszen a Magyar Nemzeti Tanács a vajdasági magyarság országos önkormányzata, biztos pont a magyar családok, a fiatalok, a pedagógusok, a magyar civil szféra, a művelődési egyesületek, az iskolák, színházak, könyvtárak és médiaházak életében. Ugyanakkor kapocs a magyar emberek és az állami hivatalok, a magyar családok és az iskolák, a magyar civil szerveződések és a politikai érdekérvényesítés között. Hosszú távon ezek a területek a legfontosabbak, ahhoz, hogy a közösségünk boldogulni tudjon. Ilyen szempontból fontos, hogy Európában is hallassuk a hangunkat, beszéljünk arról, hogyan alakultak meg a nemzeti tanácsok, milyen hatáskörrel rendelkeznek, milyen törvényeik vannak és annak tükrében, hogy Szerbia az Európai Unióhoz kíván majd egyszer csatlakozni, fontos a csatlakozási tárgyalások során, hogy a kisebbségek helyzete milyen lesz az elkövetkező időszakban. Mindazt, amit jogilag be tudunk építeni, meg tudunk őrizni a csatlakozásig, biztosítani tudja, hogy a csatlakozás után a kisebbségeknek hosszú távon meglesznek a hatáskörei – hangsúlyozta Fremond Árpád, aki szerint pozitív példával tudnak szolgálni az Európai Unió számára.

Deli Andor EP-képviselő szerint ez egy kitűnő alkalom arra, hogy a mi kis vajdasági közösségünk bemutatkozzon.

Az MNT tagjai és a vajdasági média képviselői az Európai Parlamentben (Fotó: Kecskés Endre)

Az MNT tagjai és a vajdasági média képviselői az Európai Parlamentben (Fotó: Kecskés Endre)

– Itt bátran elmondhatják a problémáikat, azt, hogyan élnek, milyen körülmények határozzák meg mindennapjaikat. A szerbiai kulturális autonómia modellje, amelyet a Magyar Nemzeti Tanács is képvisel, egy sikeresnek mondható kisebbségpolitikai modell, amely az uniós tagállamokban is megszívlelendő lehet. Számos panasz érkezik a mi munkacsoportunkhoz is fejlett nyugati uniós tagállamokból. Természetesen egy fejlett nagy gazdasággal rendelkező országban is vannak problémák, úgyhogy ezért is gondolom, hogy egyfajta felüdülés lesz az, hogy kívülről hozunk az uniósoknál sokkalta jobb példákat – mondta Deli Andor, hozzátéve, hogy az ukrajnai helyzet ráébresztette a brüsszeli képviselőket arra, hogy a Nyugat-Balkán fontos az egész kontinens biztonsága szempontjából, amely a csatlakozáshoz szükséges felzárkóztatási folyamatokra pozitív hatást gyakorolhat.

Nyitókép: Fremond Árpád és Deli Andor a Minority Intergroup ülésén (Fotó: Kecskés Endre)