2024. november 25., hétfő

A közösség szolgálatában

Megkezdődött az oktatás a tóthfalui sporttagozaton

Az iskolaépület északi szárnya még befejezésre vár

Kiváló hangulatban kezdődött meg az oktatás szeptember elsején Tóthfaluban, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium kihelyezett sporttagozatán, ahol tizennégy vajdasági település húsz fiatalja kezdte meg a tanévet, igaz, egyelőre még nem az előzetesen megálmodott körülmények között, de rendkívüli lelkesedéssel, ugyanis a diákok a tanítás mellett napi két futballedzésen vesznek részt, a hétvégén pedig már első tétmérkőzésüket is lejátsszák majd az Akadémia Labdarúgó Klub színeiben.

Az ifjú sporttehetségek éppen csocsózással múlatták az időt ottjártunkkor, a tanítási órák közötti szünetben, nyoma sem volt bennük semmiféle szorongásnak, ami az iskolakezdés napján általában jellemezni szokta a diákokat. Persze ebben az esetben azért némiképp más a helyzet, hiszen a fiúk már hetek óta együtt edzenek, a nyáron ugyanis közös edzőtáborban vettek részt Tóthfaluban. Valamennyien egyetértenek abban, hogy a kemény edzések eredménye már most látszik a játékukon, hiszen mind kondíció, mind technikai tudás tekintetében rendkívül sokat fejlődtek az elmúlt hetekben. Kérdésünkre lelkesen meséltek az élményeikről, az edzésekről, és arról, mennyire örülnek annak, hogy éppen az idén nyílt meg a sporttagozat, mert így valóban azzal foglalkozhatnak, amit igazán szeretnek.

– Új fejezetet nyitott a falu életében az, amikor nemrég megnyílt a nyolcosztályos általános iskola, most pedig egy még újabbat az, hogy a gimnáziumi sporttagozat is megkezdte működését – magyarázza lapunknak nyilatkozva Utasi Jenő atya, aki annak idején megálmodta mindazt, ami mára megvalósult. Ahogyan fogalmaz, már akkor tehetséggondozásról álmodoztak, amikor a helyi közösség vezetőjével iskolaépítésbe kezdtek a faluban. Igaz, eleinte még csak általános iskolai szinten, ám éppen ezért óriási eredményként könyvelik el azt, hogy a sport területén gimnáziumi szinten is sikerült megvalósítani mindezt.

A Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium sporttagozatára júliusban huszonkét diák iratkozott be, közülük később néhányan úgy döntöttek, inkább Magyarországon folytatják tanulmányaikat, de voltak olyanok is, akik nem bírták a terhelést, ezért az illetékesek úgy döntöttek, még időben eltanácsolják őket. Akadtak azonban újabb tehetséges jelentkezők is, akiknek így helyet tudtak biztosítani, sőt, még most, az iskolakezdéskor is sokan érdeklődnek a sporttagozat iránt – tudtuk meg Gajda Attilától, az intézmény igazgatójától, aki elmondta, szeptember 1-jén összesen húsz diák kezdte meg a tanévet a sporttagozaton, akik Vajdaság tizennégy településéről érkeztek Tóthfaluba. Az igazgató úr szerint a fiatalokkal foglalkozó szakemberek rendkívül elégedettek a teljesítményükkel, hiszen valamennyien kiváló képességekkel rendelkeznek, sőt, többen kiemelkedően tehetségesek. Azt mondja, természetesen akadnak olyanok is, akiknek még vannak technikai tudásbeli hiányosságaik, ám folyamatosan azon dolgoznak, hogy mielőbb felzárkóztassák őket, ugyanis az intézmény vezetője szerint a sporttagozat jelenlegi formájában nem mindennapi lehetőségeket kínál a fiatalok számára, hiszen amíg másutt heti három-négy, legfeljebb öt alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy edzéseken vegyenek részt, addig itt naponta kétszer is, ami környékünkön egyedülálló.

A körülmények ugyan most még nem a legmegfelelőbbek, hiszen az építkezések nem fejeződtek be a tanévkezdésre, így átmeneti megoldásként a tanítási órákat a helyi kollégium előadótermében tartják, az edzéseket pedig Oromon, de a helyzet várhatóan már néhány hónapon belül rendeződik.

– Tény, hogy van néhány jelentős problémánk, de egyetlen pillanatra sem torpanunk meg – mondja kérdésünkre Utasi atya, aki nyomatékosítja, nem szeret panaszkodni, inkább igyekszik mindennek a pozitív oldalát nézni, majd így folytatja: – Az egyik ilyen az iskolaépület északi szárnyának befejezése. Az anyaországi támogatásoknak köszönhetően most már ugyan sikerült tető alá hozni ezt a részt, sőt, elkészült a vezetékhálózat is, de tovább kell lépnünk, hogy mielőbb elkészülhessenek a szaktantermek is, hiszen a fizika-, a kémia- és a biológiaterem az általános iskolás diákok és a gimnazisták számára is rendkívül fontos, csakúgy, mint a gimnazisták számára az osztályterem, ugyanis a kollégium előadóterme, ahol jelenleg folyik a tanítás, szükségmegoldás. Mindezek mellett nagyon fontos lenne, hogy mielőbb elkészüljenek a sportpályák, hiszen nemcsak a gimnazistáknak lenne ezekre szükségük, hanem az általános iskolásoknak is. Az, hogy a gimnázium tanulói most Oromra járnak edzésekre, nyilvánvalóan csak időleges megoldásként működhet, ugyanis rendkívül sok időt elvesz a fiúktól, akiknek így is igen zsúfoltak a napjaik, hiszen a napi kétszer kétórányi edzés mellett a tanórákon is meg kell állniuk a helyüket. Mielőbb ki kell tehát építenünk legalább egy labdarúgópályát, hogy a fiúk itt, Tóthfaluban is edzhessenek, ezt követően pedig szeretnénk majd egy műfüves pályát is létrehozni, hogy télen is nyugodtan tudjanak edzeni.

Az épületszárny befejezésére a Tartományi Nagyberuházási Alap tízmillió-ötszázezer dináros támogatást hagyott jóvá, jelenleg a közbeszerzési pályázat kiírásának folyamata zajlik, így az épületszárny várhatóan már a tél beállta előtt elkészülhet. A labdarúgópálya létrehozását ugyanakkor a tóthfalusiak – Utasi atya elmondása szerint – önerőből próbálják majd megvalósítani, társadalmi összefogással, abban bíznak, hogy már tavasszal készen áll arra, hogy megkezdődhessenek rajta az edzések. A további fejlesztések tekintetében a következő lépést a tornaterem megépítése jelentené, amelynek kialakítására köztársasági forrásokból várják a támogatást, illetve a későbbiekben szeretnének újabb szaktantermeket is létrehozni az iskolaépületben.

A diákok azonban mit sem törődnek a körülményekkel. Élvezik a munkát, az edzéseket. Az elmúlt hetekben tíz barátságos felkészülési mérkőzést játszottak, kiváló mérleggel: nyolc győzelem, egy döntetlen, egy vereség. Azt mondják, ilyen számokkal a bajnokságban is kiegyeznének, ahol az Akadémia Labdarúgó Klub színeiben szombaton kezdik meg a szereplést. Nem tagadják, máris ég bennük a bizonyítási vágy, így nem meglepő, hogy már nagyon várják a Magyarkanizsán, a bajmoki Radnički ellen esedékes összecsapást. A labdarúgóklub egyébként a befektetői csoport döntése értelmében született meg, ugyanis – ahogyan Gajda Attila fogalmaz – az iskolának önmagában nem lenne lehetősége arra, hogy edzéseket szervezzen, edzőket foglalkoztasson, ezért olyan szimbiózist alakítottak ki, amelyben fontos, hogy mindenki a lehető legmagasabb színvonalon végezze a munkáját, hiszen csak így tudnak majd eredményeket felmutatni.

A sporttagozat elindítása kétségkívül óriási eredményként könyvelhető el mind a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, mind Tóthfalu életében. Az iskola szemszögéből az igazgató szerint nagyon fontos momentum az, hogy most már több lábon tudnak állni, az élet több szegmensét is le tudják fedni, mint az eddigiekben.

Gajda Attila


– Amíg négy évvel ezelőtt összesen hatvan diákunk volt, addig az idei tanévben már hatvan új diákkal bővült iskolánk tanulóinak száma, ebből egyértelműen látszik, hogy óriási ütemben fejlődik az intézményünk, ám abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy ez egyáltalán nem megy a minőség rovására, sőt, a dolgok inkább kiegészítik egymást… – magyarázza Gajda Attila, majd hozzáteszi: – Ugyanakkor azt is hangsúlyoznom kell, hogy ahogyan a nálunk végzett matematika szakos diákok közül sem lett mindenki matematikus, valószínűleg a sporttagozatos diákok közül sem lesz mindenkiből focista. Valószínűleg lesznek köztük olyanok is, akik számára egy idő után a sportnál fontosabbá válnak majd más dolgok. Ez így van rendjén. De abban biztos vagyok, hogy annak a minőségi oktatásnak köszönhetően, amit az iskolánk szavatol számukra, a diákjaink az élet számos területén bizonyítanak majd.

A futballakadémiának otthont adó Tóthfalu esetében ugyanakkor Utasi Jenő szerint valószínűleg majd csak egy-két év múlva érződik meg igazán a sporttagozat elindításának a hatása, amikorra már minden helyre áll, amikor új munkahelyek nyílhatnak, mert ezek a tényezők vélhetően kihatnak majd a falu gazdasági életére, a falusi turizmus fejlesztésére és egyéb területek előremozdítására is. Utasi atya a felcsúti példát említi, ahol a futballakadémia megalapítása után csaknem megduplázódott a település lakosainak lélekszáma. Azt mondja, optimista ember lévén már lépéseket is tett annak érdekében, hogy a falu minél több családot be tudjon fogadni, ha erre igény mutatkozik, mert – ahogyan ő fogalmaz – Tóthfalu egyértelműen közösségépítő település, amely egyáltalán nem akar elszigetelődni, hanem sokkal inkább az egész közösséget kívánja szolgálni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás